Yükleniyor

Kalp Çarpıntısını Hafife Almayın

Kalp Çarpıntısını Hafife Almayın

Kalbin hızlı ve düzensiz attığı anları hemen hemen herkes hayatı boyunca bir ya da birkaç kez yaşamıştır. Çoğunlukla masum sayılabilecek bu çarpıntılar bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Üzüntü, mutluluk, korku ve ani gelişen bir olay karşısında kalp atışlarının normalden çok daha hızlı, güçlü, düzensiz olabileceğini söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat, 1-7 Nisan Kalp Haftası nedeniyle kalp çarpıntısı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kalp çarpıntısı olan kişiler ayrıntılı olarak değerlendirilmeli

Çarpıntı şikayeti olan kişilere genellikle aritmi tanısı konulmaktadır. Aritmi, kalbin ritim bozukluğu durumudur. Kalp ritim bozuklukları devamlı veya ara sıra hissedilen bir durum olabilir. Bu yüzden çarpıntı şikâyeti olan hastaların ayrıntılı bir kalp muayenesinden geçmeleri önerilir. İlk aşamada EKG(Elektrokardiyografi) çekilerek önı tanı konulabilir. Çeşitli  kan tetkikleri yapılır. Kalbin, ultrasonografi olarak görüntülendiği EKO ile kalbin ve kapaklarının yapısında bir hastalık olup olmadığına bakılabilir. Sürekli çarpıntısı olmayan ara ara yakınmaları olan hastalarda ise 24 saatlik EKG kaydını alan HOLTER cihazları ile takip etmek gerekebilir. Bununla günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek, var ise hastalığın tanısı konulabilir.

Kalp çarpıntısına sebep olan bazı faktörler

  • Fazla miktarda kahve, kola veya çay,
  • Kansızlık, kalp problemi,
  • Tiroit,
  • Diyet hapları, depresyon haplarının fazla kullanılması,
  • Kadınlarda menopoz öncesi dönem,
  • Vitamin eksikliği,
  • Çok efor isteyen ve uzun süreli çalışmalar ve bu yoğunluğun kanıksanarak normalleşmesi,
  • Düşük kan şekeri gibi durumlar kalp çarpıntısına neden olabilir.

Bayılma gibi şikayetler de görülüyorsa…

Ekstrasistol, hastaların tek atımlık olarak hissettiği çarpıntılardır. Bunun için stresten uzak durmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak yeterli bir önlem olacaktır. Ancak bayılma gibi şikayetlerle birlikte çarpıntı da varsa hastalarda daha önemli ritim bozuklukları saptanır. Bazı kalp çarpıntıları hayati tehlikeye bile neden olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi yanı sıra EPS (elektrofizyolojik) ve ablasyon tedavileri de uygulanabilir. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek göğsün içine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek için yapılan girişimsel bir işlemdir. Ablasyon ise EPS’nin ileri aşaması olarak farklı bir yöntemle radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Diğer bir yöntem ise kriyoablasyondur; kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak ortadan kaldırılması için uygulanan bir yöntemdir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al