Yükleniyor

Kalp Cerrahisinde Estetik Dokunuş

Kalp Cerrahisinde Estetik Dokunuş

Kalp cerrahisinde önceki yıllarda hastalığın tedavisi ön planda tutulurken, deneyim ve teknolojinin ilerlemesiyle hastanın estetik görünümünün korunması da önem kazandı. Daha küçük kesi, daha az cerrahi travma ve kanama ile hastanede yatış süresinin kısalması gibi avantajlar estetik kalp ameliyatlarında hasta konforunu artırıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Fikri Yapıcı, estetik kalp ameliyatları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Estetik görünümün korunması tercih değil bir zorunluluk

Yaşam boyunca yaklaşık 2,5 milyar kez hiç durmadan atan kalbimizin ameliyatları da kendisi gibi dinamik olmak durumundadır. Kalp cerrahisinde estetik bir tercih değil zorunluluktur. Çünkü koroner arter veya kalp kapağına atılan estetik dikiş, ileri yıllarda kişinin kalp açısından daha sorunsuz yaşamasını sağlayacaktır. Genelde estetik denildiğinde dıştan görülen kesilerin daha küçük ve az iz bırakacak şekilde olması akla gelmektedir. Bu noktada ise cerrah ve hastanın alternatiflerle ortak bir karar vermesi uygun olacaktır.

 

İyileşme süresi kısaldı

Koroner arter bypass, kalp kapağı, doğuştan olan kalp hastalıkları, kalpte ritim bozuklukları ve damar hastalıkları ameliyatlarında kullanılan cihaz, araç ve hatların küçültülmesi ve daha küçük kesilerle ameliyatlar yapma fikirlerinin 1994-1996 yıllarından sonra daha çok tartışılmaya başlanmıştır. Bu sayede kan ile dış materyallerin etkileşimi azaltılmaya çalışılıp, daha az travmayla hastaların kısa sürede iyileşmeleri hedeflenmektedir. Hedefe yönelik bu işlemler iki başlık altında toplanabilmektedir. Ameliyatta kalp akciğer makinesi gibi cihazları kullanmamak ya da bu cihazların olumsuz etkilerini en aza indirmek ve daha küçük kesilerle aynı ameliyatları gerçekleştirmek estetik yaklaşımda hedeflenen noktalardır.

En zor ameliyatlarda bile estetik yaklaşımlar uygulanabiliyor

Ameliyatlar, kalp ve damar girişimleri için ayrı ayrı üretilmiş özellikli malzeme ve aletlerle gerekirse endoskopik video sistemleriyle gerçekleştirilmektedir. Koroner bypass ameliyatları küçük kesilerle ve kalp akciğer makinesi kullanılmadan yapılmaktadır. Kalp kapağı ameliyatları, küçük kesilerle, videoskopi eşliğinde, mikro veya ikiden çok giriş deliği (port) aracılığıyla video yönlendirmeli yapılan ameliyatlardır. Büyük damar ameliyatlarında ise; yapay damar yerleştirme yöntemleri (EVAR-TEVAR girişimleri) daha az riskle uygulanmaktadır.

Koroner bypass ameliyatlarında, koroner köprüleme için bacaktan veya koldan alınacak damarların endoskopik yöntemlerle veya özel aletlerle daha küçük kesilerle çıkarılmaktadır. Varis ameliyatlarında, lazer veya radyofrekans ablasyon teknikleriyle kesi yapılmadan tedavi uygulanabilmekte ve bağlantı damarları endoskopik yöntemlerle iptal edilebilmektedir.

Özel bir eğitim ve ileri teknoloji gerektiriyor

Bu farklı ameliyatların hepsi özel cihaz, malzeme, cerrahi alet ve eğitim gerektirmektedir. Robotik cerrahide kurulum ve prosedürler nedeniyle daha fazla olmakla birlikte diğer küçük kesili ameliyatlarda kalp ameliyatlarında (çeşidine bağlı olarak değişmek üzere) ameliyat sürelerinin yüzde 20-80 oranında artmaktadır.

Estetik kalp ameliyatının avantajları

  • Ameliyatlarda daha küçük kesi, daha az cerrahi travma ve kanama, daha az kan ve kan ürünleri kullanımı sayesinde hastanın hastanede yatış süresi kısalmaktadır.
  • Hastalarda daha az ağrı şikayeti olmaktadır.
  • Hastanın hareket kısıtlanma süresi azaldığı için daha kısa zamanda aktif hale gelmektedir
  • Enfeksiyon riski daha düşüktür.
  • Kesinin küçük olması sebebiyle yara iyileşmesi daha kolaydır.
  • Daha iyi bir kozmetik görünüm sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 5 Mart 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al