Yükleniyor

Kalp Kapağı Hastalıklarına Dikkat!

Kalp Kapağı Hastalıklarına Dikkat!

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü

İçindekiler

Özellikle Türkiye ve yakın coğrafyada yaygın olarak görülen kalp kapağı hastalıkları, değişen yaşam koşullarıyla birlikte, her geçen gün daha fazla kişinin yaşam kalitesini tehdit etmektedir. Kalp kapağına bağlı gelişen hastalıklar, koruyucu önlemler alınmadığında hayati tehlike oluşturabildiği gibi; erken dönemde doğru tanı ve uygun tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Yorgunluk ve çarpıntı hastalığın habercisi olabilir

Kalp kapak hastalıkları farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; kalp kapak yaprakçıklarını oluşturan dokulardaki sertleşme nedeniyle gelişen kapak darlıkları, kapak açılımında değil ama kapanmalarındaki bozukluk ile oluşan mitral kapak yetmezliği ve kapakta görülen darlıkla birlikte yetmezlik şeklindedir. Hastalığın şekline göre belirtileri de değişiklik göstermektedir. Kalp kapak kaçakları yavaş seyirli ise uzun süre belirgin bulgu oluşturmazken; kapak darlıkları erken dönemde belirti verir. En fazla şikayet hem darlık hem de yetmezliğin görüldüğü kişilerde ortaya çıkar. Ancak kalp kapak hastalıklarında genel  belirtiler; yorgunluk, çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı, bacaklarda şişlik, emboli (pıhtı atması), felç ve ritim bozukluklarıdır.

 

Tek başına ilaç tedavisi yeterli olmayabilir

Kalp kapak hastalıklarında takip süreci büyük önem taşır. Belli aralıklarla düzenli olarak yapılan ekokardiyografi en önemli takip aracıdır. Tedavide ise hastaya göre ilaç ve/veya girişimsel uygulamalara başvurulmaktadır. Kalp kapak hastalığı zemininde gelişen kalp yetmezlikleri ve ritim bozuklukları ilaçla tedavi edilmekte, kapak hastalıklarının kalp üzerindeki olumsuz etkileri ilaçla büyük oranda engellenebilmektedir. Ancak ilaçların kapaktaki mekanik rahatsızlığı gidermeyeceği de bilinmelidir. Tedavi, girişimsel yöntemler cerrahi uygulamalar ve kateter yolu ile yapılan balon işlemlerini kapsamaktadır. Kapak yapısında fazla kireçlenme olmayan kapak darlıklarında katater yöntemi ile yapılan balon işlemi oldukça etkilidir. Bu yöntem daha çok “mitral” ve “pulmoner” adı verilen kapaklar için uygulanır. Cerrahi uygulamalarda ise kapak tamir edilmekte veya bozuk kapağın çıkartılıp yerine protez, yapay bir kapak takılmaktadır.

 

“Kalp kapak tamiri” önemli bir seçenek

Kalp kapak hastalıkları tedavisinde hastanın şikayetleri doğrultusunda etkin tanı yöntemleriyle erken dönemde doğru teşhise ulaşmak, başarılı bir tedavi için en önemli adımdır. Son 10 yıldır özellikle yurt dışında kapak tamirleri çok daha fazla yapılır hale gelmiştir. Ülkemizde ise, mitral kapak tamirleri az sayıdaki merkezde ve az sayıdaki kalp cerrahı tarafından yapılmaktadır. Ancak özellikle romatizmal kapak hastalıklarında tamir yapıldığında hastalığın ilerlemesi nedeniyle kapağın yapısında tekrar bozulma görülebilir. Bu durumda hastanın ikinci bir ameliyat geçirmesi gerekecektir. Bu işlemin yapılamadığı durumlarda kalp kapakları protez kapaklarla değiştirilmekte, kişinin özelliğine göre uygulama için tamamen metalik kapaklar ya da kısmen organik madde içeren biyoprotez (hayvan dokusu kökenli) kapaklar kullanılmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al