Yükleniyor

Kasıktan Beyin Ameliyatı Hasta Konforunu Artırıyor

Kasıktan Beyin Ameliyatı Hasta Konforunu Artırıyor

Beyindeki damar yumağı olarak bilinen AVM yani Arteriovenöz Malformasyon hastalığı, sara, ilerleyici felç, konuşma ve görme bozukluklarının yanı sıra beyin kanamalarına da neden olabiliyor. AVM’nin girişimsel yöntemlerle herhangi bir kesi olmadan kasıktan girilerek yapılan tedavisi hastaların iş ve sosyal yaşamlarına daha çabuk dönmesini sağlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Girişimsel Nöroradyoloji Bölümü Uzmanları, kasıktan girilerek gerçekleştirilen beyin ameliyatları hakkında bilgi veri.

İçindekiler

Kulak çınlamasını önemseyin

Beyinde bulunması gereken kılcal damarların yerine, anormal damar kanallarının oluşmasıyla meydana gelen damar yumağı denilen AVM yani Arteriovenöz Malformasyon hastalığı normal dokunun beslenmesini bozar. Tekrarlayan ve tedavilere cevap vermeyen baş ağrıları en bilenen belirtisidir. AVM ile birlikte AVF denilen atardamar ve toplardamar arası kaçaklarda baş ağrılarının yanında kulaktan su şırıltısı sesi, üfürüm, vızıldama, uğultu ve çınlama gibi sesler duyulabilir. Bu durum kanın AVM içinde çok hızlı dolaşması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Beyin kanamasına neden olabilir

Doğumsal bir rahatsızlık olan ve sebebi bilinmeyen AVM, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Hastalık hiçbir belirti vermeden ilerleyebilmekle birlikte AVM hastalarında sara tarzı nöbetler, ilerleyici felç, konuşma ve görme bozukluğu, zamanla artan güçsüzlük, küçük çocuklarda zeka geriliği ve ileri yaşlarda erken bunama gibi sorunlar görülebilmektedir. Tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda beyin kanamasına ve daha ciddi tablolara neden olabilmektedir. Çocukluk çağı beyin kanamalarının en sık nedeni olarak bilinmektedir. AVM, bilgisayarlı tomografi (BT), bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA) ve MR anjiyografi (MRA) gibi görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilebilmektedir. Bununla birlikte serebral anjiyografi altın standart olarak kabul edilmektedir. Kasıktan kateter yardımıyla beyin damarlarına ulaşıldıktan sonra özel kontrast maddeler verilerek beynin damarsal yapısı ortaya çıkarılır.

Doku dostu tedavi

AVM’lerin tedavisinde son yıllarda kapalı ameliyat olarak bilinen endovasküler embolizasyon ön plana çıkmaktadır. Özellikle cerrahi yöntemle ulaşılması zor olan bölgelerde bulunan AVM’lerde kasıktan ince bir kateter yardımıyla AVM alanına ulaşılır. Girişimsel nöroradyoloji yöntemleriyle AVM’yi besleyen damar özel maddelerle tıkanarak ilerde oluşabilecek sorunlar ortadan kaldırılır. Operasyon sırasında bir kesi olmadığı için doku dostu olması başlıca avantajıdır. Bununla birlikte;

  • Açık cerrahi işlem olmaması
  • Enfeksiyon riskinin yok denilecek kadar düşük olması
  • Hastanede yatış süresinin kısalması (genelde 1 gece)
  • Daha az anestezi alınması.
  • Daha hızla iyileşme ve günlük hayata hızlı dönüş sağlanması diğer önemli tercih nedenleridir

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al