Yükleniyor

Kateter Nedir? Kateter Hangi Durumlarda Takılır?

Kateter Nedir? Kateter Hangi Durumlarda Takılır?

Kateter, özellikle tıbbi uygulamalar sırasında vücuda sıvı alınması veya vücuttan atılması gereken sıvının çıkartılması için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Kullanım şekline göre çeşitleri de farklılık gösterir. Sağlık sektöründe sıklıkla kullanılan kateter, çeşitli tedavi yöntemlerinde kurtarıcı bir ürün olarak görülür. Kateterin kullanılması tedavi sırasında olan kişilerin konforu için oldukça önemlidir.

İçindekiler

Kateter Nedir?

Kateter, hastalıkların tedavisi veya cerrahi prosedürler için vücuda ilaç ve sıvı verilmesi veya idrar ve kan gibi vücut sıvılarının boşaltımının sağlanması için kullanılan ince ve esnek yapıda olan plastikten yapılmış bir tüptür. Vücut boşluğuna yerleştirilen kateter, genellikle idrar yolları, kalp ve damarlara erişim sağlanmasını sağlayarak sıvı akışının kontrolünde tıbbi cihaz olarak kullanılır.

Tıbbi açıdan önemli bir yeri olan kateter, damar içi yani intravenöz tedavilerinde, idrar sondası takılmasında ve kalp kateterizasyonunda kullanılır.

Kateter Neden Takılır?

Cerrahi müdahale süreçlerinde kullanılan kateter, kanın bileşenlerine ayrılması yani aferez işlemi esnasında damarların iyi olmadığı durumlarda kanı çekmek için takılabilir. Bunların yanında şu tıbbi nedenlerden dolayı da kateter kullanılabilmektedir:

 • Damar içi tedavilerde (intravenöz)
 • İdrar birikmesi atağını takiben mesaneyi dinlendirmede
 • Ameliyattan sonrasında mesaneyi dinlendirmede
 • İnme veya multipl skleroz gibi durumlarda
 • Diyabet komplikasyonlarında
 • Omurilik yaralanmasında
 • Böbrek yetmezliği durumunda kan diyalizinde
 • Mesaneyi besleyen sinirleri etkileyen durumlarda
 • Girişimsel radyoloji prosedürlerinde
 • Kalp kateterizasyonunda

Kateter Çeşitleri Nelerdir?

Kateter amaçlarına göre çeşitlere ayrılır. Yaygın olarak kullanılan kateter çeşitleri şöyle sıralanabilir:

Santral venöz kateter

Kol, boyun ya da kasık bölgelerinden birine yerleştirilen santral venöz kateter, uzun süreli kullanımda da yararlanılır. Genellikle yoğun bakım ünitesinde kalan hastalar, uzun zaman ilaç tedavisi gören kişilerde bu kateter türünden yararlanılır. Yaşamsal fonksiyonların takibinde önemli olan bu kateter serum verilmesini, kan alınmasını kolaylaştırır.

Port kateter

Özellikle kanser gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıkların kullanımında yararlanılan bu kateter türü, cildin altına yerleştirilir. Göğüs bölgesinin alt kısmında ya da üst kol kısmını kapsayan alana yerleştirilen port kateter, hastaların günlük aktivitelerinin kısıtlanamamasını sağlar.

Üriner kateter

Mesane yerleştirilen kateter türü olan üriner kateter, idrarın vücuttan atılmasında yararlanılır. İdrarın doğal yollarla çıkmadığı durumlarda bu kateter türü kullanılmaktadır. Plastik ya silikondan üretilen bu kateter türü üretradan geçerek mesaneye ulaşır.

Epidural kateter

Omurilik durağı ve omurilik arasına yerleştirilen kateter türü olan epidural kateter esnek ve ince bir yapıdadır. Epidural anestezi gibi tedavilerde bu kateter türünden yararlanılır. Vücudun alt kısmının uyuşturulmasından dolayı bel bölgesine yerleştirilir. Genellikle doğum ya da sezaryen ameliyatları sırasında kullanılır.

Kateterlerin yerleştirilmesi uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Uzun süreli kateter kullanımlarda enfeksiyon riski olduğundan düzenli olarak bakımının yapılması önemlidir.

Kateter Nasıl Takılır?

Kateter takılma süreci uzman doktorlar ya da bu alanda bilgili sağlık çalışanları tarafından yapılır. Bu işlem hijyen gerektiren bir durum olduğundan sterilizasyonun sağlandığı bir ortamda yapılması önemlidir. Kateterin türüne ve takılacağı bölgeye göre takılma prosedürü de farklılık gösterir. Kateterin takılma süreci şöyle sıralanabilir:

 • Kateterin takılacağı bölgede hijyen sağlanır
 • İşlem sırasında ağrı oluşma ihtimaline karşı türüne göre lokal anestezi uygulanabilir
 • Seçilen kateter türü dikkatli ve kontrollü şekilde takılır
 • Kateter yerleştirilirken hastanın durumunun takibi yapılır

Kateter Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kateter kaç gün kalabilir?

Kısa süreli kateterler ortalama 1 hafta ila 1 ay arasında kullanılır. Genellikle yaşlılarda ya da ortopedi hastalarında ameliyattan sonra yararlanılır. Uzun süreli kateter uygulamaları ise 28 günden uzun sürebilmektedir.

Port kateter takılması riski var mıdır?

Port kateter takılması esnasında enfeksiyon nedeniyle çeşitli komplikasyonlar gerçekleşebilir. Kanın pıhtılaşması, karaciğer ya da böbrek hasarının oluşması, kataterin dolaşım sistemini tıkması gibi riskler oluşabilir.

Kateter nereye takılır?

Kateter çeşidine göre vücutta takıldığı bölge farklılık gösterir. Genellikle kol, kasık ve boyun bölgesine takılmaktadır. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al