Yükleniyor

Kulak Kanaması Neden Olur? Kulak Kanaması Nasıl Geçer?

Kulak Kanaması Neden Olur? Kulak Kanaması Nasıl Geçer?

Zaman zaman görülen bir durum olan kulak kanaması birçok yaralanma veya rahatsızlığın işareti olabilir. Kulak kanamasına neden olan faktörlerin başında enfeksiyon, yaralanma, travma, kulağı kulak çubuğuyla temizlemek ve yüksek sese maruz kalmak gelir. Bunların yanında polipler, kulaklarda tümör ve kan sulandırıcı ilaçlar da kulak kanamasına yol açabilir.

İçindekiler

Kulak Kanaması Neden Olur?

Kulak kanamasının en yaygın nedenlerinden biri iç veya dış kulak enfeksiyonudur. Enfeksiyonla birlikte kulak zarının yırtılması, yaralanma, travma, kulak çubuğu kullanmak, yüksek sese maruz kalmak, polip, tümör ve nadir de olsa kulak kanseri de kulak kanamasına yol açabilir.

Kulak kanamasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kulak enfeksiyonu
 • Kulak zarının yırtılması
 • Yaralanma
 • Kulağı kulak çubuğuyla temizlemek
 • Kulak kanalına yabancı cisim kaçması
 • Yüksek sese maruz kalmak
 • Hava basıncında değişim
 • Kafa travması
 • Polipler
 • Kulakta ortaya çıkan tümörler
 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Yüksek tansiyon
 • Nadir de olsa kulak kanseri

Kulak enfeksiyonu

İç, dış ve orta kulak enfeksiyonu, kulak kanamasının altında yatan yaygın nedenlerin başında gelir. Özellikle orta kulak enfeksiyonları ağrıya, geçici işitme kaybına ve kulakta sıvı toplanmasına neden olabilir. Ayrıca kulak enfeksiyonu kulak zarının yırtılmasına da sebep olabilir.

Kulak zarının yırtılması

Kulak zarında meydana gelen yırtılmalar ciddi bir durum olarak kabul edilir. Bu yırtılmalarla birlikte kulakta kanama meydana gelebilir.

Yaralanmalar

Kulak kanalının tırnak yoluyla çizilmesi veya pamuklu tırnak çubuğunun kulağında derinlerine sokmak kulak kanamasına sebebiyet verebilir. Bu tür yaralanmalar genellikle ciddi değildir ancak enfeksiyonu önlemek için kesiği temiz tutmak gerekir.

Kulağı kulak çubuğuyla temizlemek

Kulağın kulak çubuğu yardımıyla temizlenebileceği düşüncesi yaygın görüşün aksine doğru bir yöntem değildir. Kulak çubuğu kulağın derinlerine indikçe kulak kanalına veya zarına zarar verebilir. Bu da kulakta kanamaya yol açabilir.

Kulak kanalına yabancı cisim kaçması

Özellikle çocuklar kulaklarına bilinçli olmadan yabancı cisimler kaçırabilir. Bunun sonucunda da kulakta kanamalar yaşanabilir.

Yüksek sese maruz kalmak

Kulağın yüksek sese maruz kalması kulak zarına tahrip edebilir. Bu sebeple kulak kanamasına neden olan faktörler arasında yüksek sese maruz kalınması da yer alır.

Hava basıncında değişim

Uçaktayken veya denizde tüplü bir dalış yapıldığı sırada barotravma adı verilen hava basıncında ani bir değişim sonucu kulakta kanama meydana gelebilir. Basıncın normale dönmesiyle genellikle bu kanamalar da son bulur.

Kafa travması

Kafaya alınan bir darbe veya darbe sonrası kulak kanaması beyindeki kanamadan kaynaklanabilir. Beyin hasarı riski olabileceği için bu travmalar ciddi durumlardır.

Kulakta ortaya çıkan tümörler

İç veya dış kulakta ortaya çıkan tümörler nadiren de olsa kulak kanserine yol açabilir. Hem tümör hem de kulak kanserinin belirtisi olarak kulak kanaması yaşanabilir. Bu durumun tedavisi olarak tümör cerrahi yöntemle çıkarılır.

Kan sulandırıcı ilaçlar

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin kulaklarında da kanamaları görülme riski söz konusudur.

Yüksek tansiyon

Atardamarlardaki kan basıncının sürekli olarak yükseldiği yüksek tansiyon aynı zamanda diğer organlar için de tehlike arz eder. Bu durumun yansıması olarak yaygın olmasa da kulak kanaması sayılabilir.

Nadir de olsa kulak kanseri

Nadiren de olsa kulaktaki hücrelerin anormal olarak büyüdüğü kulak kanseri vakaları da kulak kanaması yaşatabilir. Ancak kulak kanaması yaşadığınız an hemen kulak kanseri korkusu yaşamayın.

Kulak Kanamasıyla Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Kulak kanamasının nedenine bağlı olarak birtakım farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Bunlar kulak ağrısı, ateş veya geçici işitme kaybı olabilir.

Kulak kanamasıyla birlikte ortaya çıkan belirtiler şöyledir:

Kulak Kanaması Nasıl Geçer?

Kulak kanaması tedavisi, kanamaya neden olan faktöre bağlı olarak gerçekleşir. Eğer enfeksiyona bağlı bir kanama söz konusuysa antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik hem oral hem de kulak damlası formunda olabilir.

Kulak kanaması tedavisinde uygulanan yöntemler şu şekildedir:

Antibiyotik tedavisi: Kulak kanaması eğer enfeksiyonu bağlı meydana geldiyse antibiyotik tedavisi öncelikli seçenektir.

Kulak tüpleri: Kulak zarına yerleştirilen küçük ve içi boş tüpler orta kulağa hava girmesini sağlar ve kulak zarının arkasında sıvı dışarı akıtılır. Bu yöntem de enfeksiyon durumunda uygulanabilir.

Timpanoplasti: Kulak zarına bağlı kulak kanaması vakalarında timpanoplasti adı verilen yönteme başvurulabilir. Bu yöntem kulak zarındaki yırtıkları onarmak içindir.

Kulağa kaçan nesnenin çıkarılması: Kulağa kaçan yabancı cisimler kulak kanamasına yol açabilir. Bu cisimler muayene sırasında doktor tarafından çıkarılır ve kanamanın durması sağlanır.

Ağrı kesici ilaçlar: Kulak kanamasıyla birlikte görülen bir ağrı varsa reçetesiz ağrı kesiciler de kulak kanamasının meydana getirdiği ağrıyı yatıştırabilir. Ancak hem kanama hem de ağrı devam ediyorsa doktora danışmak gerekir.

Kulak Kanaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kulaktan kan gelirse ne yapılmalı?

Evde oluşan kulak kanamalarında doktora başvurana kadar pamukla baskı yapılarak kanama durdurulmaya çalışılmalıdır. Kulağa kaçan yabancı bir cisim varsa çıkarmaya çalışmayarak uzman bir doktora başvurulmalıdır. Kanama nedeni dış veya orta kulak yolu iltihapları ise bunlara yönelik ilaçlar kullanılır. Orta kulakta oluşan kronik enfeksiyonlar ve polip oluşumları ise cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir.

Kulak zarı delinirse kan gelir mi?

Kulak zarının delinmesi veya yırtılması kulak kanamasına yol açabilir.

Kulaktan kan gelmesi tehlikeli mi?

Kulak kanaması genellikle tehlikeli bir durum değildir ve basit tedavilerle geçer ancak uzun süre devam eden kanamalar altında yatan nedenin belirlenmesi sonrasında cerrahi bir müdahale gerektirebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al