Yükleniyor

Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Durdurulur, Ne İyi Gelir?

Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Durdurulur, Ne İyi Gelir?

Burun kanaması, tıbbi adı epistaksis olan ve burnun iç bölümlerindeki damar ve dokuların zarar görmesi sonucu oluşan kanamalar olarak tanımlanır. Sağ ve sol burun kanaması şeklinde de ortaya çıkabilen burun kanamaları çoğunlukla tek bir burun deliğini etkiler. Günlük hayatta hemen herkesin şikayetçi olduğu konuların başında gelen burun kanamasının, genellikle çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmadan evde uygulanabilecek tedavilerle geçmesi mümkündür. Ancak burun kanamasının altında kimi zaman başka sağlık sorunları da yatabilir. Kanamanın şiddetine göre altında yatan nedenin belirlenmesi için doktor kontrolü gerekebilir.

İçindekiler

Burun Kanaması Çeşitleri Nelerdir?

Burun kanamasının, kanama yaşanan bölgeye göre türleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde ayrılır:

Ön Burun Kanaması

Ön burun kanaması, ön bölgede burunu iki yana ayıran duvarın alt tarafında başlar. Bu bölgedeki kılcar damarlar hassas bir özelliğe sahiptir ve çabuk kanama eğilimindedir. En yaygın burun kanamaları bu bölgede meydana gelir ve genellikle ciddi bir durum oluşturmazlar. Evde uygulanabilecek tedavilerle iyileşir.

Arka Burun Kanaması

Burnun arka tarafında, boğaz kısmına yakın olan kanamalar arka burun kanaması olarak adlandırılır. Daha çok yetişkinlerde görülen bu kanamalar, boğazın arkasından aşağıya doğru inerek tehlikeli durumlar oluşturabilir ve vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamasına travma yaratan yüze ve burna alınan darbeler, alerjik reaksiyonlar, yüksek tansiyon hastalığı, burnu karıştırmak, kan kanseri türleri, şiddetli sümkürmek, stres, aşırı sıcak veya kuru havalar ile kan sulandırıcı ilaçlar neden olur. 

Burun kanamasının yaygın nedenleri şunlardır:

Yüze veya buruna alınan darbe 

Yüze veya buruna alınan darbeler travma oluşumuna neden olur. Bu travmalarda burun dokuları ve kılcal damarlar zarar görerek kimi zaman da kırılabilir. Bu durumların sonucunda burun kanaması meydana gelir.

Stres

Stres ve anksiyete günümüz insanını olumsuz etkileyen durumların başında gelir. Strese bağlı hastalıkların arttığı gözlemlenmekle birlikte burun kanaması da stres sonucu oluşabilir.

Yoğun güneşe maruz kalmak

Çok sıcak ve güneşli havalarda burun tabakası kurumakla birlikte tahriş olabilir. O yüzden yoğun güneşe maruz kalmak burun kanamasını tetikleyen faktörlerdendir.

Kuru hava

Yaşanılan ortam ve havanın kuruluğu, burun zarının kuruması, kabuk bağlaması veya çatlamasına sebep olarak kanamalar meydana getirebilir.

Enfeksiyonlar

Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, grip veya sinüzit gibi durumlar burun kanamasına sebebiyet verebilir.

Alerjiler

Alerjik ve alerjik olmayan rinit durumlarında burun kanaması oluşabilir.

Kimyasal maddeler

Evlerde kullanılan temizlik malzemeleri, iş yerindeki kimyasal dumanlar ve zarar verici diğer güçlü kokular ile keyif verici zararlı maddeler da burunda kanamaya neden olabilmektedir.

Kan sulandırıcılar

Aspirin, antiinflamatuar ve varfarin gibi ilaçlar burun kanamasını tetikleyebilir.

Yüksek rakım

Rakım olarak yüksek bir bölgeye gittikçe havada oksijen miktarı azalır ve burunda kuruma oluşur. Bu da burun kanamasını beraberinde getirir.

Tekrar tekrar hapşırma

Hapşırmaya neden olacak şekilde burunla oynama, karıştırma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu hareketler burun zarına zarar vereceği için hapşırık esnasında burun kanaması yaşanabilir.

Tüm bu nedenler burun kanaması meydana getirebileceği gibi genellikle kanamalar ciddi bir tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak 20 dakikadan daha uzun süren kanama yaşandığında doktor müdahalesi gerekebilir. Çünkü bu durum kanamasının altında başka bir neden yattığının habercisi olabilir.

Bunların yanı sıra alkol kullanımı, yüksek tansiyon, kanama bozukluğu, burun polipleri, burun ameliyatı, kalıtsal hemorajik telenjiektazi, lösemi, damar sertleşmesi (Ateroskleroz) ve gebelik burun kanamasına az görülen nedenleri arasında yer alır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanaması yaşandığı an öncelikli olarak yapılması gereken sakin olmaktır. Kanamayla birlikte oluşabilecek gerginlik kanamanın şiddetini artırabilir. Sakinleştikten sonra 10 dakika boyunca burun deliklerine uygulanacak baskı ve kan yutulmaması önemlidir.

Burun kanadığı esnada kanamayı durdurmaya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır:

  • Öncelikle bir yere oturmalı ve baş öne doğru eğilmelidir
  • Burnun ön kısmına hafif bir baskı yapılmalıdır
  • Damar kasılması yaratmak için burnun iki yanından uygulanacak buz uygulaması kullanılmalıdır.
  • Kanama devam ediyorsa bu işlemleri tekrarlayın. Kanama durduysa burnunuzu sümkürmeyin. Sümkürdükçe tahriş olan bölge hareket geçebilir, kanamayı tekrar başlatabilir.

Bunlarla birlikte reçetesiz satılan dekonjestan spreyi kullanabilirsiniz. Bu yöntemler burun kanamasını evde geçirebilecek yöntemler olarak bilinir. Tüm bu uygulamalar sonrası kanamanız hala devam ediyorsa ve sürekli burun kanaması yaşıyorsanız altında yatan tıbbi nedenin belirsizliği sebebiyle vakit kaybetmeden uzman bir doktora gözükmelisiniz.

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun kanaması için en etkili çözümlerden biri soğuk kompres işlemidir. Ayrıca soğuk kompres dışında burun kanamasına iyi gelebilecek doğal yöntemler şöyledir:

Buz ile soğuk kompres

Burundaki küçük kan damarlarını daraltma konusunda yardımcı olan buz uygulaması, burun kanamalarına iyi gelir.

K Vitamini

Lahana, ıspanak ve brokoli gibi besinler K vitamini açısından zengin besinler olarak bilinir. Bu besinler, burun damarları içindeki nemli astar oluşturmaya yarayan kolajen oluşumuna fayda sağlar. Yani K vitamini kan damarlarının kolayca yırtılmasını önler.

Tuzlu su spreyleri

Eczanelerde satılan tuzlu su içeren spreyler ile burun zarlarını nemlendirerek burun kanamalarını engelleyebilirsiniz.

Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Burun kanaması yaşandığı an kanamayı durdurmak için uygulanabilecek yöntemlerin yanı sıra kanamanın önüne geçebilecek çözümleri hayata geçirmek de önemlidir. Kanama ihtimalini azaltan durumlar şu şekilde özetlenebilir:

Burun içini nemli tutun

Burundaki kuruluk, kanamanın tetikleyici unsurlarındandır. Yatmadan önce nemli bir çubukla ince bir vazelin sürmek burun deliklerinizi nemlendirebilir veya antibiyotik merhemler kullanabilirsiniz.

Nemlendirici kullanın

Yine burun deliklerinin nemli olması için nemlendiricilere başvurabilirsiniz.

Sigarayı bırakın

Sigara içmek burun delikleriyle birlikte kılcal damarları tahriş edebilir. Bu sebeple sigara kullanımını bırakmanız gerekir.

Burnunuzu karıştırmaktan vazgeçin

Burun karıştırılması burnu en çok zarar veren durumların başında gelir. Sert ve yoğun bir şekilde burun karıştırmak tahriş sebebi sayıldığı için bu durumdan da vazgeçmeniz önerilir.

Alerji ve soğuk algınlığı ilaçlarını çok sık kullanmayın

Bazı ilaçlar burunda tahriş ve kuruluğa sebebiyet verebilir. Özellikle alerji ve soğuk algınlığı ilaçlarını dikkatli kullanmanız gerekir.

Burun Kanaması İçin Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

Burun kanaması, genellikle ciddi durumlar içermeyen kanamalar olarak bilinse de bazı durumlar doktor kontrolünü gerekli hale getirebilir. Aşağıda yer alan belirtilere sahipseniz doktor kontrolünde muayene olmanız tavsiye edilir:

  • Sürekli burun kanaması yaşıyorsanız,
  • Kanama 20 dakikada daha uzun sürüyorsa,
  • Kan kaybı sonrası nefes darlığı meydana geldiyse,
  • Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız,
  • Burun kanamasıyla birlikte vücudunuzda olağandışı morarmalar fark ettiyseniz

Doktor kontrolüyle birlikte kanamanın altında yatan nedenler araştırılır. Uzman doktorunuz burun kanaması tedavisi olarak kanayan damarı dağlayabilir veya burnunuza tampon uygulayabilir. Dağlama işlemi, kanın durması için gümüş nitrat olarak adlandırılan özel bir solüsyon veya elektrikli ısıtma cihazı kullanılmasıdır. Bunlarla birlikte doktor reçeteli ilaç önerebilir, burunda yabancı bir cisim varsa onu çıkarabilir ya da cerrahi müdahale gerekiyorsa ona uygun işlemler uygulayabilir.

Burun Kanaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Durduk yere burun kanaması neden olur?

Burun kanamasının altında çeşitli nedenler yatabilir. Durduk yere gelen burun kanaması da alerjik rinit, hipertansiyon, sinüzit ve kanama bozuklukları gibi durumların sinyalini verebilir.

Hangi burun kanaması tehlikeli?

Burun kanaması farklı belirtiler sonucu meydana gelebilir. Kanamayla birlikte kan tükürülmesi, yüksek ateş ve kızarıklık gibi durumlar tehlikeli olabilir.

Burun kanaması stresten olur mu?

Stres ve anksiyete günümüz insanını olumsuz etkileyen durumların başında gelir. Strese bağlı hastalıkların arttığı gözlemlenmekle birlikte burun kanaması da stres sonucu oluşabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al