Yükleniyor

Burun polipleri nedir?

Burun polipleri nedir?

Burun polipleri, burun içinden geçen havanın akışını engeller. Bunun sonucunda da burun tıkanıklığı meydana gelir. Nazal polipler oluştuktan sonra kendiliğinden geçmez. Eşlik eden başka bir hastalık olup olmamasına bağlı olarak burun akıntısı, koku almada zorluk, baş ağrısı, horlama, uyku apnesi, boğaz hassasiyeti gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Genizden aşağıya akan akıntılar da astım krizlerini tetikleyebilir. Bu nedenle tedavi için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, burun polipleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Burun polipleri nedir?

Burun polipleri, burun içinde normalde bulunan burun etlerinin dışında bir hastalığa bağlı gelişen patolojik et dokularıdır.

Burun polipleri neden olur/ oluşur?

Burun poliplerinin oluşmasının birçok sebebi olabilir. En sık görülen sebebi alerjik iltihaplardır. Bunun dışında sinüzite bağlı gelişen polipler de görülmektedir. Bir de neoplazm yani tümör denebilecek burun polipleri de vardır. Tümör denilen burun polipleri genellikle iyi huyludur. Nadiren kötü huylu olanları ile de karşılaşılabilir.

Burun polipleri olduğu nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Burun poliplerinde, burunda yer kaplayan fazladan bir doku olduğu için hasta burnunun tıkalı olduğunu hisseder. Her burun tıkanıklığında polip olduğu anlamına gelmese de burun tıkanıklığının sebeplerinden biri de burun polipleridir. Burun içinin ayrıntılı muayene ile görüntülenmesi ile burunda polip olup olmadığı anlaşılır. Normal burun etleri ile anormal olan burun etlerinin görünüşleri birbirinden farklıdır. Poliplerin görüntüsünden alerjiye bağlı olup olmadığı, iltihap sonucunda gelişip gelişmediği ya da kötü huylu olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bu durumlarda ameliyatla polipler alınarak gerekli patolojik incelemeler sonucunda neden kaynaklandığı soruları cevaplanır.

Burun poliplerinin tedavisi nasıl yapılır?

Burun poliplerinde hasta öyküsü detaylıca alınır. Kanama yapmaması, dönemsel büyüyüp küçülmeleri gibi alerjiye bağlı olabilecek bir durum söz konusuysa öncelikle ilaç tedavisi planlanabilir. Birkaç hafta sürebilecek ilaç tedavisinden sonra hastalığın tamamen iyileşmesi sağlanabilir.  İlaç tedavisi iki amaçla planlanır.

İlaç tedavisinden sonra eğer polipler tamamen yok olmamışsa, ameliyat planlanır. Verilen ilaç tedavisi sonucunda burundaki etler daha sert bir halde olduğundan, daha kolay, sağlıklı ve etkin bir ameliyat gerçekleştirilmesini sağlar. Dolayısıyla ameliyat öncesinde ilaç tedavisi planlanarak sonrasında ameliyatın gerçekleştirilmesi gibi bir yaklaşım da olabilir. Tedavide ya sadece ilaç ya da ilaç ve ameliyat uygulanabilir. Nadiren hastadan alınan bilgiler ve muayene sonucu alerji ya da iltihabı düşündürmüyor, kanser şüphesi uyandırıyorsa ilaç tedavisi ile vakit kaybetmeden direk ameliyat da planlanabilir.

Burun polipleri tedavi edilmezse ne olur?

Burun polipleri tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir. Neoplazm bir yapıysa kanser oluşumu gerçekleştiğinden hastayı yaşam kayıplarına kadar götürebilir.

Alerji ya da iltihaba bağlı iyi huylu burun polipleri tedavi edilmediği takdirde burun içinde giderek büyüyerek yer kaplamaya başlar. Yer kapladığında etrafındaki dokuları sıkıştırır ve sıkışan dokuların kan almasına engel olur. Bu dokular kan alamayınca beraberinde besin, oksijen de alamadığı için çürürler. Böylece hastanın yüzünde deformasyonlar olmaya başlar. Dışarıdan bakıldığında hastanın yüzünün şeklinin genişlediği, yanaklarının kabardığı, gözlerin yerinden çıkacakmış gibi dışarıya itilmeye başladığı, alnın daha belirginleştiği gibi görüntüler meydana gelir. Burun polipleri içeride hangi bölgeye yakınsa en yakın komşuluğunda olan bölgede deformasyonlar oluşturur.

Burun polipleri tedavi edilmediği takdirde burun deliklerinden dışarıya, genizden aşağıya yutak bölgesine taştığı görülebilir. Bu taşma yerlerinde şekil ve görüntü bozukluğuna neden olabilirler. Taşan yerlerde iltihaplanmalar gerçekleşebilir. Genze taşıyorsa yutma güçlüğü, nefes alma problemi ve boğulmalar söz konusu olabilir.

Burundaki polipten hangi kanser gelişir?

Burunda yer kaplayan doku kanser olduğunda, genişleyen dokuya göre eğer bu burun salgısı yapan bezlerden gelişen türde ise buna adenokarsinom denilir. Zaten bu etler pek polip gibi görünmez. En çok inverted papillom denilen burun polip gibi görünebilir. Görüntüsünden iyi ya da kötü huylu olup olmadığı anlaşılması güçtür. Bu tür poliplerin, uzun süre tedavi edilmediğinde kanserleştiğine inanılır. Ama burun kanseri düşünüldüğünde genelde burunda salgı yapan hücrelerden gelişen adenokarsinomlar görülür. Bazen epitelyal burun örtüsünden kaynaklı epidermoid kanserler de görülebilir. Bunların da görüntüsü normal burun poliplerinden farklıdır. Muayenede anlaşılabilir ve ilaç tedavisi planlanmadan biyopsi ve ameliyat gerçekleştirilir.

Burunda gelişen tümöral dokular tedavi edilmezse diğer kanserlerde olduğu gibi önce çevre dokuya, daha sonra damarlara ulaşmasıyla lenf ve kan dolaşımı yoluyla bölgesel ve uzak organlara yayılabilir. Akciğer, beyin, kemik, karaciğer gibi en çok kanlanan yerlere yayılma eğiliminde olurlar. Bu da hayati sonuçlar doğurabilir.

Nazal polip kendiliğinden düşer mi?

Burun polipleri kendiliğinden nadir de olsa düşebilir. Burun polipleri düştüğünde tamamen yok olmaz. Bu polipler üzüm salkımı gibi parça parça katmanlar halinde genişleyebilir. En dışarı itilmiş olan parça, tutunacak yeri kalmadığında düşebilir. Burun poliplerinin düşmesi hastalığın düzlediği anlamına gelmez. Tedavi edilme gerekliliği daha da önem kazanmıştır.

Burun poliplerinin bitkisel bir tedavisi var mıdır?

Burun poliplerinin tıbbi olarak bilinen, kanıtlanmış bitkisel herhangi bir tedavisi yoktur.

Burun polip ameliyatı riskli midir?

Bütün ameliyatların riskleri vardır. Hastalığın nerede olduğu çok önemlidir. Burun poliplerinde ameliyat sahasının göz ile çok yakın komşuluğu vardır. Göz ile burnu ayıran kağıt kadar ince bir kemik dokusu vardır. Bu kemik göz ile burun arasında bir duvar oluşturur. Bunun yakınında sinüslerden gelişen bir polip varsa ve kemiğin bütünlüğüne dikkat edilmez ise, göz çevresi yağ dokuları, hatta göz kasları açısından riskler doğurabilir. 

En geride yerleşen sfeneoid sinüs olarak bilinen sinüse yönelik ameliyatlar çok daha risklidir. Sfenoid sinüsün yan duvarları ile görme siniri arasında yakın komşuluk vardır. Bazen bu sinir sinüs içinden açıkta bile seyrediyor olabilir. Sinirin yaralanmaları elbette çok ciddi görme kayıplarıyla sonuçlanabilir. Yine sfenoid sinüs beyin içine kan götüren şah damarının ana dallarıla çok yakından komşuluk halindedir, bu damarlara ait travmaların sonuçları ölüme kadar varabilir.

Ayrıca Latinceden delikli tabaka diye çevrilen bir kemik yapı ile burun ön beyinden ayrılmıştır. Bu kemik yapı burnun tavanını oluşturur. Bu tavan yapının içinden koku sinirleri geçer. Eğer ameliyat sırasında bu kemik yapı zedelenirse, beyin suyu buruna akmaya başlar. Kontrolü yapılamaz ise burundaki iltihaplı dokular beyine ulaşabilir. Böylelikle beyin apsesi, menenjit gibi hayatı sonlandırabilecek sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle ameliyatın çok özenli yapılması çok önemlidir. Burun polip ameliyatlarında bu konuda deneyimli uzmanlara başvurulması ameliyat risklerini en aza indirir.

Hangi burun polipleri tehlikelidir?

Daha çok inverted papillon diye adlandırılan polipler tehlikelidir. Ancak hepsi tedavi edilmediğinde ve büyüdüğünde tehlikeli olmaktadır.

Burun poliplerinin kanaması ne kadar sürer?

Burundaki poliplerden kaynaklanan burun kanamasının ne kadar süreceğini söylemek çok zordur. Bu durum hangi damarı bozduğuna bağlı değişmektedir. Ölümcül derecede uzun sürebilen kanamalar da oluşabilir.  

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al