Yükleniyor

Kurban Bayramı İçin 12 Beslenme Önerisi

Kurban Bayramı İçin 12 Beslenme Önerisi

Bayramlar ailelerin bir araya geldiği, özenli sofraların kurulduğu, ikramların bol olduğu günler arasında çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle Kurban Bayramı et ve tatlı tüketiminin en yüksek seviyelere çıkması ile mide bağırsak sorunları ya da kısa zamanda kilo alımını beraberinde getirebiliyor. Bu dönemde sağlıklı beslenme konusunda bazı küçük ipuçlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Şilan Alyamaç, Kurban Bayramı beslenmesi hakkında önemli önerilerde bulundu.

İçindekiler

Bayramlarda sıklıkla hazırlanan göz kamaştırıcı ve iştah kabartıcı şık sofralar “Bunun tadına bakayım, bir tabak daha alırım gibi” söylemlerle amacından sapabilmektedir. Kişi bu günlerde fazla yemek yediğinde nefes almada zorluk, hızlı soluma gibi problemler yaşayabilmektedir. Bununla birlikte mide yanmaları, kramplar ve ağrılar görülebilir. Kırmızı et yemekleri veya kavurma tüketiminin artması da kalp ve damar hastaları, diyabet, hipertansiyon, böbrek hastaları için risk oluşturmaktadır. Yemek çeşitlerinin, şeker ve şekerli besin tüketiminin, porsiyon miktarının artması ile tartıda da bir sürpriz ile karşılaşılabilir. Bu dönemde sağlıklı kalmak ve kilo almamak için bazı kurallara uyulması önemlidir.

Bayramda sağlıklı beslenmek için…

 1. Yetişkinlerde günlük su tüketimi 2,5 - 3 litre olmalıdır.
 2. Bayram ziyaretlerinde hamur işleri, çikolata ve ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar;, meyve suyu veya gazlı içecekler yerine açık çay veya bitki çayları tercih edilmelidir.
 3. Yeterli ve dengeli bir beslenme şekli oluşturabilmek için (özellikle et tüketirken) diğer besin gruplarına da (ekmek, süt grubu, sebzeler, meyveler) yer verilmelidir.
 4. Bayram öncesi yağ tüketimini azaltılması önemlidir.
 5. Öğünler çeşit bakımından zengin olabilir.
 6. Lifli gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir.
 7. Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
 8. Öğün atlanılmamalıdır.
 9. Bayram ziyaretlerinde çay ve kahve tüketim miktarına dikkat edilmelidir.
 10. Kavurma ve kırmızı etin olduğu öğünler için öğle saatleri tercih edilmelidir.
 11. Etli yemeğin yanında pirinç pilavı veya makarna yerine bulgur, ayran ya da cacık tercih edebilir.
 12. Geleneksel yemeğe dönüşen kavurmayı hazırlarken, içine tereyağı veya kuyruk yağı eklemek yerine, kendi yağında ve suyunda pişmesini beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Kurban etlerinin doğru işlemlerden geçirilmesi önemli

Kurban eti steril ortamda kesilmelidir. Kesilen etlerin yıkanması sakıncalı bir durumdur. Etin ıslak kalması nem oranını artırmış olacağından bakteri üreme hızı artacaktır. En iyi yöntem ise yıkamak yerine yüksek ateşte pişirmek olacaktır. Uzun süre saklama durumunda hava almayacak şekilde paketlenerek uygun boyutlar halinde muhafaza edilmelidir. İdeal boyut kuşbaşı formudur. İdeal paketleme şekli ise kilitli poşetler olacaktır. Etin uzun süre saklanması gerektiğinde buzdolabının dondurucu kısımları kullanılmalıdır. Birkaç gün boyunca dolaba konmayan etler kokmaya ve yeşillenmeye ( çürümeye) başlayabilir. Et dinlendirilerek pişirilmelidir. Minimum 12 saat buzdolabında beklettikten sonra pişirilmesi önerilmektedir.

Bayram sonrası için midenizi ve sizi rahatlatacak içecek tarifi

Malzemeler

 • 3 avuç ıspanak,
 • 1 demet roka,
 • 2 limonun suyu,
 • 1 adet elma eklenebilir.
 • 3 adet maden suyu,
 • 1 litre kefir eklenebilir.

Ispanak, roka ve elmayı katı meyve sıkacağı ile sıkarak limon suyu veya maden suyunu ilave edip karıştırın. 2--3 saat aralıklarıyla birer bardak içilebilir. Afiyet olsun…

Güncelleme Tarihi : 7 Temmuz 2022

Yayınlanma Tarihi: 7 Temmuz 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al