Yükleniyor

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için yapılan tıbbi bir işlemdir. Kürtaj işleminde gebelik dokusu, fetüs ve plasenta cerrahi müdahale ile alınarak gebelik sonlandırılır. Yasal olarak gerçekleşen ve hamileliğin ilk 10 haftasına kadar yapılan kürtaj, meydana gelebilecek semptom ve komplikasyonlara karşı uzman doktorlar eşliğinde yapılmalıdır. Genellikle vakumlu kürtaj yöntemi olarak yapılabilen kürtaj işlemi, genellikle 10-15 dakika süren bir operasyondur ve hasta birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

İçindekiler

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, hamileliğin sonlandırılması için embriyo, fetüs ve plasentanın ilaçlı veya cerrahi prosedürle rahimden alınmasını içeren tıbbi bir işlemdir. Türkiye’de yasal sınır anlamında tıbbi olarak hamileliğin ilk 10 haftasına kadar yapılabilen kürtaj işlemi, uzman doktor eşliğinde yasal olarak uygulanan güvenli bir operasyon olarak kabul edilir.

Dilimize Fransızca curetage sözcüğünden geçen kürtaj, aynı zamanda rahim tahliye olarak da adlandırılır. Ortaya çıkabilecek bazı belirti komplikasyonlara karşı güvenilir bir ortam ve işinin ehli doktorlar tarafından yapılması gereken kürtaj işlemi genellikle 10-15 dakika kadar sürer ve hasta gözlem altında tutulduğu birkaç saat sonrasında taburcu edilir.

Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Gebeliğin sonlandırılması işlemi olan kürtajın genellikle uygulanan iki çeşidi söz konusudur. Bunlar ilaçlı olan tıbbi kürtaj ve cerrahi kürtajdır.

Tıbbi kürtaj (İlaçlı)

Herhangi bir operasyon gerektirmeyen ve ilaçlı kürtaj olarak da adlandırılan tıbbi kürtajda kürtaj olacak kişiye bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar özellikle rahmin kasılmasını ve boşalmasını sağlamaya yöneliktir. İlaç aldıktan aldıktan kürtajın gerçekleşmesi 24 saate kadar sürebilir. Hasta, hem ilaç almadan hem de ilaç aldıktan sonra doktor kontrolünde takip edilmedilir.

Cerrahi kürtaj

Cerrahi kürtaj; rahmin içindeki ceninin cerrahi operasyonla alınıp hamileliğin sonlandırılması işlemidir. Cerrahi kürtajların en yaygın olarak uygulananı vakum yöntemidir. Diğer yandan dilatasyon ve tahliye kürtaj da, uygulanan cerrahi kürtajlar arasında yer alır.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Tıbbi açıdan sağlıklı olması için hamileliğin ilk 5-6 haftasında kürtaj uygulaması önerilirken hamileliğin erken döneminde olanlar ve genellikle ilk 10 haftayı geçmeyen gebeliklerde kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Günümüz kürtaj işlemleri genellikle yaygın olarak cerrahi olarak vakum yöntemiyle gerçekleştirilir. Kolay, pratik ve daha az risk barındıran bu yöntem sırasında kadının rahmindeki cenin, plastik enjektör ve ince plastik boru şeklinde kanül adı verilen aletler sayesinde çekilerek alınır. Genellikle 10-15 dakika süren, lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır.

Bu adımların ardından kürtaj işlemi tamamlanmış olur. Kürtaj işlemi sonrası kişi genelde 1 saatlik dinlenme süreciyle birlikte taburcu edilir. Enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik tedavisi uygulanan hastalar için genellikle 1 hafta cinsel birliktelik yapılmaması, yapılması halinde ise doğum kontrol kullanmaları önerilir.

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtajın her kişide görülmeyen ve nadir olarak yaşanan bazı riskler mevcuttur. Bu risklerin başlıca olanları enfeksiyon, kanama ve rahimde meydana gelen yaralardır.

Bunlarla birlikte kürtaj riskleri şunları içerir:

Kürtajdan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tıbbi veya cerrahi kürtaj sonrası tekrar randevu almanız gerekmez. Hamileliğin sonlandığını garanti etmek için hamilelik testi yaparak durumu netleştirebilirsiniz.

Özellikle tıbbi kürtaj yaptırdıysanız ilaçların etkisiyle mide bulantısı ve ishal semptomları yaşamanız mümkün olabilir. Cerrahi kürtajda ise anestezi etkisiyle bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Kürtaj sonrası ortaya çıkabilecek semptom veya komplikasyonlara karşı yapılması gerekenler şunlardır:

  • Ağrı veya rahatsızlık durumuna göre ibuprofen veya parasetamol gibi ilaçlar alın.
  • Kanama oluşursa hijyenik ped kullanın.
  • Cinsel birliktelik gerçekleştirmek istiyorsanız tekrar hamile kalmamak için doğum kontrol yöntemi kullanın.

Bunlarla birlikte kürtaj sonrası kendinizi iyi ve hazır hissediyorsanız günlük rutininize dönmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Kürtaj Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kürtaj yasak mı?

Ülkemizde hamileliğin ilk 10 haftasına kadar kürtaj uygulaması yasal olarak sağlık kuruluşları tarafından yapılır.

Kürtaj kaç dakikada biter?

Cerrahi kürtaj yöntemi ile yapılan kürtaj işlemleri çoğunlukla 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bazı anormal rahim durumlarında bu sürenin uzadığı da olabilir.

1 haftalık bebek kürtaj olur mu?

10 haftaya kadar kürtaj işlemi gerçekleştirilebileceği için 1 haftalık hamileliklerde de kürtaj yapılır.

16 haftalık bebek kürtaj olur mu?

Özellikle ülkemizde 10 haftalık hamileliklere kadar kürtaj uygulaması yapılır. 16 haftalık hamilelikle yasal statüde değerlendirilmez ve tıbbi açından da tavsiye edilmez.

Kürtaj acı verir mi?

Günümüzde yaygın olarak uygulanan vakum yöntemi ile kürtaj işlemi ağrısız, acısız ve pratik bir şekilde gerçekleşir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al