Yükleniyor

 Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Öneriler

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Öneriler

Kuru ve yıpranmış olan saçlarınız en büyük problemlerinizden biri haline gelmiş olabilir. Sık işlem görmüş olan saçlarınızda zamanla kırılma, dökülme, yıpranma gibi sorunlar baş gösterebilir. Her ne kadar saçlarınıza şekil vermek için uğraşsanız da eskisi gibi güzel ve göz alıcı bir görünüm elde etmekte zorluk çekebilirsiniz... Sağlıksız görünüşe sahip olan saçlarınızı daha canlı ve sağlıklı hale getirmek için hazırladığımız önerileri hayatınıza dâhil edebilirsiniz.

İçindekiler

Saçlarınızdaki Kırıkları Kestirin

Cansız, kuru ve yıpranmış olan saçınız için yapabileceğiniz şey aslında son derece basit. Kırıkları kestirerek daha sağlıklı bir görünüm elde edebilmeniz mümkün. Özellikle ısı veren şekillendirme işlemlerine sıkça maruz kalıyorsa, 6 ila 8 hafta gibi bir süre içerisinde başparmağınız uzunluğunda kesim yaptırabilirsiniz. Evde makasla kesmek yerine kuaföre kesim yaptırmak her zaman daha doğru bir seçenek olabilir. Kimyasal işlemler sonucunda nem büyük ölçüde gider ve yıpranma meydana gelir. Çok fazla işlem gören saçlarda zamanla matlaşma ve kıvırcık olma söz konusu olabilir. Sık sık boyatmak saçın sağlığına zarar vereceği için ihtiyaç duymanız halinde rengini korumak adına sadece saç diplerine olacak şekilde boya yaptırabilirsiniz.

İyi Bir Saç Nemlendirici Kullanın

Saçlarınıza uyguladığınız boya, sprey, kurutma ve şekillendirici gibi işlemler sonrasında zamanla yıpranma meydana gelir. Bu işlemler sonucunda hem nem dengesi bozulur hem de kuruma meydana gelir. Öncelikle saça zarar veren bu işlemleri belirli zaman aralıkları ile uygulamak doğru bir seçim olur. Modern hayatın gerekliliği neticesinde yapılan şekillendirme işlemlerini onarmak üzere nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Pek çok ürünün üzerinde nemlendirici olduğu yazsa da bu ürünler saçı yumuşak hale getirmekten başka bir fayda göstermeyebilir. Bu nedenle içerisinde zeytinyağı, argan yağı, shea yağı, gliserin yağı gibi doğal içerikleri barındıran nemlendiricileri değerlendirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra içeriğinde vazelin ya da mineral yağı bulunan şampuanlardan uzak durmanızda fayda var. Kuru ve yıpranmış saçlara sahip olmanızın bir diğer nedeni de saçlarınızı her gün yıkamak olabilir. Kafa derinizde bir yağlanma meydana gelmediği takdirde sürekli yıkama işlemini gerçekleştirmek çok da olumlu sonuçlara yol açmaz. Saçınızı mutlaka yıkama gereksinimi duyuyorsanız şampuan miktarını düşürerek  ya da şampuanı saç yüzeyine uygulayarak temizlik sağlayabilirsiniz.

Sıcaklığın Saça Etkisi Büyük!

Şekil verme amaçlı ısı içeren materyallerin direkt saça uygulanmasının saça zarar verdiği bilinmektedir. Ancak yine de fön makinesi, düzleştirici, maşa gibi cihazlara karşı saçı korumak önem taşır. Bu doğrultuda saç bakım ürünlerini kullanmak size avantaj sağlayabilir. Eğer saç teliniz ince bir yapıya sahipse, şekillendirici cihazların ısısını bir miktar daha düşürebilirsiniz. İnce telli saçlar, ısıya karşı dayanıklı olmayabilir. Biraz daha kalın telli saça sahip olanların ısıya karşı dayanıklılığı daha yüksektir. Hava durumu da saçın kuru ve yıpranmış hale gelmesinde etki gösterir. Çok sıcak ya da çok soğuk havalara karşı özel krem ve şampuanlarla koruma sağlamakla birlikte mevsime uygun şapka ya da bere tercih ederek bir önlem alabilirsiniz.

Bakım Yağları ile Saçınızı Güçlendirebilirsiniz

Kuru ve yıpranmış saçlar için Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı kullanarak sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Nemli olan saçlarınıza sadece birkaç damla bu yağlardan uygulayarak bekletebilir, daha sonra nemlendirici özelliğe sahip bir şampuan ve krem ile durulayabilirsiniz. Bu yağlardan daha büyük bir etki görmek istiyorsanız, birkaç gün şekil vermeyebilir, kendiliğinden kurumasına izin verebilirsiniz. Antik zamanlardan bu yana kullanılmakta olan zeytinyağı da dilediğiniz her zaman uygulayabileceğiniz etkili güçlerden biridir. Tek yapmanız gereken zeytinyağını hafifçe ısıtmak ve saç diplerinize derinlemesine masaj yaparak uygulamak. Keratinli maskeler, saf keratin serumları da saçınızda mucizeler yaratmak için etkili bir çözüm olacaktır.

Evde Saç Maskesi Yapabilirsiniz

Kuru ve yıpranmış saçlarınıza bakım için büyük bir harcama yapmanıza gerek yok. Hemen hemen her evde bulunabilecek malzemelerle doğal ve ekonomik bir bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Küçük bir kâse içine eşit bir miktarda zeytinyağı ve balı karıştırarak güzel kokan ve oldukça yüksek fayda sağlayan bir karışıma sahip olabilirsiniz. Bu maskeyi saçınıza yedirdikten sonra streç filme sararak 30 dakika boyunca bekleyebilir, daha sonra şampuan ve krem ile durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayda en az bir kez yapabileceğiniz bu işlemi haftada 1 olacak şekilde de uygulayabilirsiniz. Kullandığınız maskeleri ne kadar uzun bekletirseniz o kadar yüksek fayda görürsünüz. Bu nedenle evde olduğunuz bir günü değerlendirmenizde fayda var.

Saç Diyetini Deneyebilirsiniz

Kuru ve yıpranmış olan saçlarınızı eski haline getirmek için doğru bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gibi saçlarınız da yüksek vitamin içeren yağlardan beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu sebeple beslenmenize mutlaka avokado, zeytinyağı ve somon gibi besleyici oranı yüksek bol bol yiyecek eklemeniz gerekir. Bunların yanı sıra havuç, tarçın, yoğurt, mandalina, yumurta, ıspanak, kuruyemiş, mercimek, yulaf gibi gıdalar da sağlıklı saçlar için olmazsa olmaz besinler arasında yer alır. Sağlıksız beslenme sonucunda vücudun yanı sıra saçlarda da bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme ile sağlıklı saçlara sahip olmak son derece mümkün. Bu şekilde hem saçınızı destekleyebilirsiniz hem de sağlıklı beslenirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al