Yükleniyor

Lateks Alerjisi Nedir? Lateks Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Lateks Alerjisi Nedir? Lateks Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Lateks alerjisi, doğal kauçuk ağacından yapılan lateks ürünlere karşı vücudun geliştirdiği alerjik reaksiyondur. En yaygın belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık ve şişlik bulunur. Ciddi vakalarda nefes darlığı ve anafilaksi de görülebilir. Lateks alerjisi olan kişiler, bulaşık eldiveni, balon, emzik ve lastik ayakkabı gibi lateks içeren ürünlerden kaçınmalıdır. Tanı, cilt ve kan testleriyle konulabilir. Lateks alerjisi tedavisi, alerjenle temasın önlenmesi ve gerekirse antihistaminikler ve adrenalin içerir.

İçindekiler

Lateks Alerjisi Nedir?

Lateks alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin, doğal kauçuk latekste bulunan belirli protein türlerine aşırı tepki vermesidir. Bağışıklık sistemi bu sözü edilen lateksi yabancı bir madde olarak algılar ve bunun sonucunda bir tepki gösterir.

Bu tepkiler; iki farklı kategoriye ayrılır. Kategorilerden bir tanesi hafif alerjilerden oluşur. Bu alerjiler ürün ile temas ettikten birkaç gün sonrasında kendini gösterir. Ürün teması sonrasında kızarıklık, şişlik ya da tahriş şeklinde belirtiler ile karşılaşabilir. Hafif alerjilerde kişinin bünyesine bağlı olarak oluşan tepkide bazı farklılıklar görülebilir. 

Daha ağır tepkilerin verildiği ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan alerjilerin de belirtileri vardır. Boğazda oluşan şişlik ya da nefes darlığı gibi belirtiler kişinin hayatını tehlikeye atabilir. Bu alerjiler de vücut antikor üreterek duyarsızlaşmaya çalışır. Üretilen antikorlar, alerji durumuna karşı verilen tepkilerin hafifletilmesini amaçlar. Kişinin bünyesine bağlı olarak üretilen antikorlar gelişebilirler.

Lateks Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Lateks alerjisi belirtileri, kişiye bağlı olarak değişebilir. Bu belirtilerin başında kaşıntı, kızarıklık ve alerjinin meydana geldiği bölgede şişlik yer alır. Aynı zamanda belirtiler alerji türü kapsamında da farklılaşabilir.

Genel olarak bakıldığında ise lateks alerjisi belirtileri şu şekildedir:

  • Lateks alerjisinin yaygın belirtisi kaşıntıdır
  • Kaşıntıyla birlikte kızarıklık da görülebilir
  • Kurdeşen ya da döküntü gibi cilt problemleri yaşanır
  • Alerjinin olduğu bölgede şişme ve tahriş de ortaya çıkar.
  • Lateks alerjisi solunum yolunu etkilerse öksürük ya da hırıltı oluşabilir.
  • Mide bulantısı ya da kusma da meydana gelebilir.
  • Şiddetli vakalarda baş dönmesi, bayılma veya şok durumu yaşanabilir.

Bazı kişilerde lateks alerjisi oldukça ileri seviyede olabilir. Bayılma ya da bilinç kaybı gibi yan etkilerin oluşması kişinin alerji nedeniyle ciddi bir tehdit altında olduğunun göstergelerinden biridir. Bu göstergeleri takip etmek ve kısa sürede alerjinin tedavisini olmak gerekir. Bu sayede kişi hayatını tehlikeye atmadan sağlıklı yaşamına dönebilir.

Belirtiler, kişiye göre farklılaşabileceği gibi alerjinin tipine göre değişebilir. İleri alerjiye sahip olan kişilerde bayılma durumu ile karşılaşılırken daha hafifi olanlarda kaşıntı ya da kızarıklık ile atlatılabilir. Aynı zamanda belirtilerin şiddeti de kişiye göre değişebilir. 

Lateks İçeren Ürünler Nelerdir?

Balon, emzik, biberon, tek kullanımlık bebez bezleri, bulaşık eldiveni, lastik bantlar, lastik ayakkabılar ve silgi gibi ürünlerde lateks bulunur. Lateks alerjisi olan kişilerin bu ürünlerden mümkün olduğunda uzak durması gerekir.

Lateks alerjisi kimlerde görülür?

Lateks alerjisi görülen kişiler incelendiğinde belli bir kesim ile sınırlı tutmak doğru olmaz. Fakat yaygın olarak görülen kişilerin bazı belirgin özellikleri vardır. Bu kişilerde karşılaşılan belirgin özellikleri sık ve uzun süren tıbbi müdahaleler ile geçen çocuklardır.

Spina bifida gibi rahatsızlıklara sahip olan çocuklarda lateks alerjisi ile karşılaşılabilir. Yaygın olarak karşılaşılan bu alerji sağlık çalışanları arasında da yaygın olarak görülebilir. Hemşire, doktor ya da dişçi gibi sağlık çalışanlarında bu alerji ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda farklı nesne ya da maddelere alerjisi olan kişilerde bu rahatsızlık görülebilir. 

Lateks Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Lateks alerjisinin teşhisi için doktor muayenesi gerekir. Belirtileri kendinizde görüyor ya da bu rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız kısa sürede doktora başvurmalısınız.

Doktorlar, öncelikle alerjiye olan şüphenizin nedeni hakkında sorular sorar. İlk hangi dönemde bu rahatsızlıkla karşılaştığınızı anlamaya çalışarak tıbbi öykünüzü oluşturur. Ardından fiziksel muayene yapılır.

Fiziksel muayene sonrasında doktor tarafından kan testi istenebilir. İstenen kan testi, lateks antikorlarının incelenmesi ve yapılması adına yürütülür. Yapılan incelemeler sonucunda tıbbi öykü, fiziksel muayene ve kan testi arasında bit bütünlük oluşuyor ise teşhis konulur.

Lateks Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lateks alerjisi tedavisi rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Hafif semptomların görüldüğü kişilerde ilaç tedavisi yeterli olurken ağır yan etkilerde farklı teknikler kullanılabilir. Ağır etkilerin görüldüğü rahatsızlıklarda ise damar yolu ile sıvıların vücuda ulaştırılması denebilir. Aynı zamanda tedavisi için acil tıbbi yardımlara ihtiyaç duyulabilir.

Lateks Alerjisi Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Lateks alerjisi olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktaların başında lateks içeren ürünlerden uzak durmak gelir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlar şöyledir:

  • Alerji bileklikleri kullanmanız şok anında hayatınızı kurtarabilir.
  • Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise epinefrin iğnesi olur. Bu iğneler, ani şok durumunda sizin sağlığınızı koruyabilir.
  • Kullanacağınız her ürünü dikkat ile seçmeniz oldukça önemlidir. İçerisinde lateks bulunduran ürünleri kullanmanız sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle ürünlerin içeriğini incelemeli ve araştırmalar yapmalısınız.

Lateks alerjisinde beslenme nasıl olmalı?

Bazı gıdalarda lateks ile benzer proteinler bulunur. Bu proteinler, kişinin bünyesine bağlı olarak alerjiyi tetikleyebilir. Lateks ürünler ile benzer proteine sahip olan ürünler; muz, avokado, ananas, muz ya da kavun şeklinde çeşitlendirilebilir. Bu besinlerin tüketimi sırasında ya da sonrasında alerji belirtileri ile karşılaşılabilir. Protein bakımından benzer olan gıdaların tüketilmesinde doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuzun önerisi ve yönlendirmesi kapsamında konserve ya da pişirme yöntemleri ile ürünleri tüketebilirsiniz.

Lateks Alerjisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lateks testi nasıl yapılır?

Lateks testi, doktorlar tarafından yapılabilir. Doktorların cilt yüzeyine lateks içeren bir çözelti uygulaması ile semptomlar incelenir. Yaşanan semptomlar, kan testi ve tıbbi öyküler kapsamında doktor tarafından teşhis konulabilir.

Lateks alerjisi olan hastalara prezervatif kullanımı zarar verir mi?

Prezervatiflerde genel olarak lateks kullanılır. Bundan kaynaklı lateks alerjisi olan kişilere zarar verebilir. Fakat içerisinde lateks bulunmayan prezervatifler de bulunur. Bu ürünler, lateks hastaları tarafından kullanılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al