Yükleniyor

Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayı, Lavandula angustifolia bitkisinin mor tomurcuklarının sıcak su ile demlenmesiyle elde edilen bir çay türüdür. Bu çay sinirlerin yatışmasına yardımcı olarak iyi bir uykunun oluşmasına yardımcı olur. Lavanta çayı uzun zaman geleneksel tıpta hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu nedenle sağlık açısından birçok fayda sağlar. Tüketilen lavanta çayı, kafeinsizdir ve rahatlatıcı bir aromaya sahiptir.

İçindekiler

Lavanta Çayı Nedir?

Lavanta çayı, lavantanın mor tomurcuklarının sıcak suda demlenmesiyle hazırlanan sinirleri sakinleştirerek, uykuya teşvik eden bitki çayıdır. Nane ve adaçayı ile aynı familyadan olan Lamiaceae botanik familyasından gelen lavanta çayı, ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Dünyada yaklaşık 39 farklı lavanta türü bulunur. En yaygın olarak kullanılan lavanta çeşidi İngiliz lavanta bitkisinden gelir. Lavanta kurutulduğunda taze halinden daha güçlü bir hal alır. Bu nedenle az miktarda lavanta, çay demlemek için yeterli olur. Bunun yanında lavanta çayı, cilt güzelliğini artmasına yardımcı olur.

Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı azaltır, kan basıncını düşürür ağrı hafifletici etki gösterir, rahatlamayı sağlayarak uyku kalitesini artırır, kaygı ve depresyona yardımcı olur.

Lavanta çayının bilinen faydaları şöyle sıralanabilir:

Lavanta çayı bağışıklığı güçlendirir

Lavantanın anti-inflamatuar özelliği nedeniyle genel bağışıklık sistemimizi dengelemeye yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Detoks etkisi yapar

Lavanta çayındaki antioksidanlar vücuttaki toksinlerin ve serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur.

Duygu durum bozukluklarına iyi gelir

Lavanta çayı, anksiyete, depresyon, halsizlik ve uykusuzluk gibi durumlara etki eder ve iyi gelir. Lavanta içerisinde yer alan bileşikler, beynin belirli bölgelerindeki aktiviteyi uyararak ve beyin hücreleri arasındaki dürtülerin iletimini sağlar. Bu da ruh halinin iyileşmesinde ve kişinin sakinleşmesinde etkili olur.

Sağlıklı ve iyi bir uykuyu destekler

Lavanta çayı, bileşenler sayesinde vücudun sakinleşmesine, sinirlerin rahatlamasına yardımcı olarak iyi bir uykunun desteklenmesinde önemli bir rol oynar. Lavanta kokusu üzerine yapılan araştırmaların sonucunda kişiyi sakinleştirdiği görülmüştür.

Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkisi sayesinde cilt sağlığına iyi gelir

Lavantanın demlenmesiyle elde edilen lavanta çayı, antiinflamatuar ve antibakteriyel etkileri sayesinde cilt sağlığına iyi gelir. Sivilceyle mücadele, sedef hastalığı gibi inflamatuar cilt koşullarını iyileştirerek ve yaraları düzelmesini sağlar.

Regl ağrılarının azalmasını sağlar

Lavanta çayı, regl döneminde oluşan krampları ve rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur. Lavanta çayı içmek ya da koklamak adet ağrısını azaltarak kişiye iyi gelir.

Migren ve baş ağrısına iyi gelir

Lavanta çayı, migren ve baş ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Lavanta kokusunu solumak migren baş ağrılarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lavanta çayı demleyerek tüketmek ise vücudun rahatlamasını sağlayarak ağrılara iyi gelir.

Lavanta Çayı Nasıl Demlenir?

Lavanta çayı, lavanta tomurcuklarının çay gibi demlenmesiyle elde edilir. Lavanta tomurcuklarını demlemek, lavantadaki yağların ve kokuların salınmasına yardımcı olur. Tüketiminin yanında kokusunu solumanın daha iyi uykuya yol açtığını öne sürülür.

Lavanta çayı demleme aşamaları:

  • Su kaynattıktan sonra lavanta tomurcuklarını çay poşetine koyarak suya atın.
  • 10 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra tüketin.

Lavanta Çayı Zararları Nelerdir?

Lavanta çayı, fazla tüketildiği durumda rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi nedeniyle kişinin vücudunda uyuşukluğa neden olabilir. Eğer kişinin çiçeklere karşı alerjisi varsa sağlık açısından lavanta çayı tüketmesi önerilmemektedir. Lavanta çayı tüketildiğinde nefes darlığı, deride döküntü ya da boğazda tahriş gibi belirtiler görülüyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Bunların yanında yüksek dozda lavanta çayı tüketmek ayrıca kabızlık, kontakt dermatite, kafa karışıklığına ve idrarda kana neden olabilir.

Lavanta Çayı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lavanta çayı zayıflatır mı?

Lavanta çayı tüketmenin zayıflamaya doğrudan bir etkisi bulunmaz fakat metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak kilo vermeye katkı sağlayabilir.

Her gün lavanta çayı içilir mi?

Lavanta çayı, ideal ve doğru oranda tüketildiğinde gün içerisindeki stresin azalmasına katkı sağlar. Bunun yanından uzun süreli tüketilmemesi önerilen lavanta çayına aralıklarla devam edilmesi önerilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al