Yükleniyor

Lavmana başvurulan 4 durum

Lavmana başvurulan 4 durum

Kabızlık ve benzeri sorunları tedavi etmek için lavman yöntemi sıkça kullanılıyor. Lavman, bağırsağın boşalmasını sağlamak, bağırsağı temizlemek veya uyarmak için kullanılan sıvı enjeksiyonları olarak ifade ediliyor. Kişilerin kendi kendilerine uzmanlara sormadan lavman yapmaları ciddi sağlık sorunlarını birlikte getirebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. İrem Özçelik lavman uygulaması hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Uzmanlar tarafından yapılması öneriliyor

Lavman, rektuma bir maddenin enjekte edilmesi işlemidir. Lavman; dışkı hareketlerini uyarmak, ilaç vermek, tıbbi muayeneye hazırlanmak veya tıbbi görüntülemeyi kolaylaştırmak için kalın bağırsağı ve rektumu boşaltarak temizleme işlemidir. Lavman hiçbir zaman bir uzman bilgisi dışında yapılmamalıdır. Lavman bazı kişiler için önemli minerallere dayanan vücut fonksiyonlarını bozabilecek dehidrasyon veya ilgili elektrolit kaybına neden olabilir. Bu nedenle uzman kontrolü önemlidir. Bu risk altında olan kişilere lavman önerilmeyebilir.

Lavman toksik atma yöntemi değildir

Son dönemlerde lavmanın kilo kaybını desteklediği, vücuttaki toksinleri ve ağır metalleri attırdığı ve cildi, bağışıklığı, kan basıncını ve enerji seviyeni iyileştirdiği şekilde yaklaşımlar söz konusudur. Ancak lavman tıpta faydalı bir araç olabilirken, kişilerin kendi kendisine evde lavman yapması birçok komplikasyona neden olabilir. Yanlış uygulanan bir lavman, rektum/kolondaki dokuya zarar verebilir, bağırsak perforasyonu ve cihaz steril değilse enfeksiyonlara neden olabilir. Düzenli olarak lavman yapmak (haftada iki ila üç kez) bağırsaktaki kaslara zarar verebilir. Düzenli lavman kullanımı da hiponatremi su zehirlenmesine yol açabilir.

Lavmanın kullanıldığı durumlar aşağıdaki gibidir;

  1. Kabızlığın tedavisinde
  2. Kolonun temizlenmesinde (kolonoskopi öncesi) veya detoks için
  3. Bağırsakların tıbbi bir test veya muayene için hazırlanmasında
  4. Radyolojik tıbbi görüntüleme için hazırlık aşamasında

Kronik kabızlık sürecinde kullanılabiliyor

Lavman, kronik veya şiddetli kabızlığı olan hastalarda kullanılır. Lavmanın yanı sıra diyet, egzersiz, dışkı yumuşatıcıları ve oral müshillere de başvurulabilir.  Lavman ayrıca kolonoskopi veya esnek sigmoidoskopi gibi işlemlerden önce uygulanır. Çünkü lavman sayesinde gastrointestinal sistem temizlenir ve anormalliklerin tespit edilmesi kolaylaşır.

Cerrahilerden önce uygulanıyor

Kolorektal cerrahiden önce kolonu temizlemek ve komplikasyon olasılığını azaltmak için lavman önerilir. Ek olarak, bir lavman yoluyla radyoaktif kontrast boya enjekte etmek, X-ışını görüntülemeyi kolaylaştırır. İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBH) dahil olmak üzere bazı durumların tedavisinde lavman ile ilaç verilebilir. Bu tedavi genellikle lavman sıvısının ulaşacağı kolonun son bölümünde bulunan iltihaplanmayı giderir. İlacın işe yaraması için geceleri kullanılması tavsiye edilir.

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al