Yükleniyor

Mantar Enfeksiyonları

Mantar Enfeksiyonları

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü doktorları, özellikle yaz aylarında artan mantar hastalıklarının oluşumu ve bu hastalıktan korunma yöntemleri hakkında şunları söyledi: ‘Sağlıklı insan derisi 5.5 civarındaki PH değeri ile mantar enfeksiyonlarından korunur. Bu değerdeki bir bozulma, yani PH (asidite) nın nötr veya bazik tarafa doğru kayması fırsatçı mantar enfeksiyonlarının yerleşmesine yardımcı olur.

İçindekiler

Mantar enfeksiyonu neden oluşur?

Mantar enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu için, PH bozukluğu, nemlenme ve vücut ısısı uygun yaşama ortamını oluşturur. Enfeksiyonun oluşmasını engelleme açısından banyo sıklığının artırılması yardımcı olur. Yaz aylarında 2 kez kışın yapılan tek duş bu anlamda deri sağlığının korunmasında çok önemli rol oynar. İnsan derisinin asiditesinin bozuk olduğu doğal açıklıklar mevcuttur. Kol altı, kasık bölgesi, ayak parmak araları ve tabanı gibi bu bölgelerde sıklıkla mantar enfeksiyonuna rastlanır. Bunun haricindeki deri bölgeleri ve saçlı deride ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarında deri direncinde bir azalma, mantar *suşunun becerisi de göz önüne alınarak ciddi sistemik tedaviler önerilir.

Mantar enfeksiyonu tedavisi

Yüzeyel ve derin mantar enfeksiyonlarında dermatolog tarafından tanı konması oldukça kolay olmakla birlikte bazen mantarlı malzemenin mikroskopta direkt incelenmesi veya kültürünün yapılmasına ihtiyaç duyulur. Kol altı, kasık ve ayak mantarlarında verilen 2-3 haftadan kısa tutamlayan yerel tedaviler oldukça etkilidir. Mantar sporlarının ayakkabı derisinde 5 yıl kadar canlı kaldığı tespit edilmiş olduğundan) bu tedavilere giyim dezenfeksiyonun ilavesi hastalığın tekrar etme riskini azaltacağından neredeyse elzemdir.

Mantar enfeksiyonu tedavisi ne kadar sürer?

Vücut ve saçlı deri mantar tedavilerinde sistemik (ağız yolu ile ilaç alımı) preparatlar seçilere 5-8 hafta kullanılır. Bu preparatların hemen hepsi karaciğerden metabolize olmaları tedavinin hekim tarafından takibini gerektirir. Tırnak mantarlarında lokal tedavi çok uzun süreli kullanım gerektirdiğinden gerek hekim gerek hasta tarafından son zamanlarda aralıklı sistemik tedaviler tercih edilmektedir. Tedaviler tırnakların büyüme hızı ile paralel gitmekte olup, bu hız ayak baş parmak tırnağında 18 ay diğer parmaklarda 12 ay, el tırnaklarında ise 8 ay civarındadır.

Mantar enfeksiyonu nereden bulaşabilir?

Oldukça yaygın görülen yüzeyel mantar enfeksiyonları, sırt, boyun, göğüs gibi bölgelerde yerleşir. Sıklıkla genel duşlar, havuz, sauna, hamam, Marmara bölgesindeki kirli plajlar bulaşma bölgeleridir. Genç insanların giysi paylaşmaları da enfeksiyonun yayılmasına yardımcı olur. Havalanmadan uzun süre giyilen spor ayakkabılar, misafir terliklerinin çok kişi tarafından kullanımı, ayakkabıcılarda, yazlık ayakkabıların aynı tekinin çıplak ayakla birçok kişi tarafından denenmesi, havuz kenarlarında çıplak ayakla dolaşma, sağlıksız koşullarda yaptırılan ayak bakımlarının ayak ve tırnağı mantarlarının bulaşmasında etkili olduğu bilinir. Deri Hijyenine biraz dikkat etmek deri sağlığının korunmasında ve bir cilt hekimine duyulan ihtiyacı % 50 civarında azaltacaktır.’

Bilgi için: 444 7888

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al