Yükleniyor

Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon, Hindistan'daki Ayurveda (alternatif tıp sistemi) uygulamaları veya Çin ve Japonya'daki geleneksel tıp terapileri gibi sağlık geleneklerinden kaynaklanmaktadır. Şimdi tüm dünyada uygulanan meditasyona karşı Batı kültürlerinde popülaritesi artmaktadır.

İçindekiler

Meditasyon, binlerce yıldır rahatlama ve stres azaltma için yaygın olarak kullanılmaktadır. Derin bir rahatlama ve sakin bir zihin üreten meditasyon, farkındalık yaratarak, odaklanmış dikkati teşvik etmeyi amaçlayan bir yöntem olarak tanımlanabilir. Meditasyon sırasında dikkati odaklar ve zihni dolduran ve gerilip strese neden olunan düşünce akışı ortadan kaldırılır. Bu süreç sonunda fiziksel ve duygusal olarak refah artışı yaşanır.

Seçilen meditasyon çeşidine bağlı olarak rahatlamak, kaygı ve stresi azaltmak için meditasyon yapılabilir. Bazı insanlar meditasyonu, tütün ürünlerini bırakmanın zorluklarına uyum sağlamak için kullanarak sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olurlar.

Meditasyon Türleri Nelerdir?

Meditasyon yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu olmasa da, ihtiyaçları karşılayan bir uygulama bulmak önemli olmaktadır. Uygulanan popüler meditasyon türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Farkındalık Meditasyonu
 • Odaklanmış Meditasyon
 • Transandantal Meditasyon

Tüm meditasyon türleri herkes için uygun değildir. Bu uygulamalar farklı beceri ve zihniyet gerektirebilir.

Farkındalık meditasyonu

Farkındalık meditasyonu, Batı’da en popüler meditasyon şekli olarak bilinmektedir. Bu meditasyon türünde düşünceler zihinden geçerken dikkat onlara verilir. Düşünceler yargılanmaz ve onlarla ilgilenilmez. Bu uygulama sayesinde konsantrasyonla farkındalık bir araya gelir.

Odaklanmış meditasyon

Odaklanmış meditasyon, beş duyudan herhangi birinden yararlanılan konsantrasyonu içermektedir. Nefese odaklanarak dikkatinizi oraya toplayabilirsiniz. Odaklanmış meditasyon uygulaması basit gözükebilir fakat yeni başlayanlar için ilk başta odaklarını birkaç dakikadan daha uzun süre tutmak zor olabilmektedir.

Transandantal Meditasyon

Transandantal meditasyon tekniği, en çok uygulanan ve en etkili meditasyon teknikleri arasında yer almaktadır. Transandantal meditasyon, bir düşüncenin etkisinde olmadan sakinleşip odaklanarak bilincin en basit ve en güçlü uyanıklık durumuna gelerek düşüncenin aşılmasının tekniğidir. Zihin hem sessiz hem de uyanıktır. Bu meditasyon türü sayesinde stres ve yorgunluk atılmaktadır. Transandantal meditasyon, günde iki kez oturarak gözler kapalı şekilde yirmi dakika ayırmak yeterli olmaktadır.

Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon yaparken sessiz bir yer bulup oturmanız gerekmektedir.

 • Dışardan sizi rahatsız edecek bir şey olmadığından ve telefonun sessizde olduğundan emin olduktan sonra başlayın.
 • Düz oturun ve gergin olmayın.
 • Yavaşça nefes alıp vererek dikkatinizi odaklayın.
 • Dikkat dağıtıcıların gelip gitmesine izin verin.
 • Zihin bir kez dağıldığında, dikkatinizi dağıtan düşünceyi kabul edin ve aklınıza geldiği kadar akıcı bir şekilde gitmesine izin vermeye çalışın.
 • Sonrasında, dikkatinizi nazikçe nefesinize geri getirin. 

Meditasyon yaparken dikkatinizin dağılması kaçınılmazdır ve yeni başlayanlar için en büyük endişelerden biri olarak görülmektedir ancak dikkatin dağılması sürecin gerekli bir parçasıdır.

Meditasyon faydaları nelerdir?

Meditasyon, hem genel sağlık hem de duygusal iyilik için fayda sağlayarak sakinlik ve huzur hissi vermektedir. Stresle başa çıkmak için en etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Meditasyon, ruh sağlığını koruyarak içi huzurun sağlanmasında etkilidir. Meditasyon, gün boyunca sizi daha sakin geçirmenize yardımcı olabilir aynı zamanda sağlık kaynaklı  içsel huzursuzlukları  yönetmenize yardımcı olabilir. Meditasyonun faydaları:

 • Stres yönetiminin sağlar
 • Kalp atış hızını düşürerek, dengeler
 • Uyku kalitesinin artırır
 • Stresli durumlara yeni bir bakış açısı kazandırır
 • Öz farkındalığın artmasın etkili olur
 • Şimdiki zamana odaklanır
 • Negatif duyguları azaltır
 • Yaratıclıkla birlikte hayal gücünün da artmasına yardımcı olur
 • Hayal gücünü ve yaratıcılığı artırır
 • Sabır seviyesini yükseltir

Meditasyon ve hastalık

Meditasyon, ruh sağlığını iyileştirmenin yanı sıra stres yüzünden kötüleşebilecek tıbbi bir durumunuz varsa yararlı olabilmektedir. Bazı semptomların meditasyonla yönetilerek faydalı olabileceğine inanılmaktadır. Endişe, astım, kanser, kronik ağrı, depresyon, kalp hastalığı gibi hastalığa sahip olan kişiler uzman doktora danışarak meditasyondan faydalanabilmektedir. Meditasyon geleneksel tıbbi tedavinin yerini tutmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Aralık 2022

Yayınlanma Tarihi: 22 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al