Yükleniyor

Mevsim Geçişlerinde Cilt Sağlığı

Mevsim Geçişlerinde Cilt Sağlığı

Mevsim değişiminin cilt sağlığı üzerinde büyük etkileri vardır. Uzmanlara göre, mevsim geçişlerinde, değişen hava şartlarının bir sonucu olarak cilt üzerinde farklılıklar meydana gelir. Cilt türlerine göre farklılıklar değişse de genel olarak havanın soğuması cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına ve cildin yağ bezlerinin salgısında artışa neden olur. Vücut, kendi ısısını korumak maksadıyla dolaşım sistemine soktuğu kan miktarını azaltır. Bunun bir sonucu olarak, cilt yeterince kana sahip olamadığı için soluk ve mat bir görünüm kazanır. Cildin değişen hava şartlarından olumsuz etkilenmemesi için bazı önlemlerin alınması gereklidir.

İçindekiler

Mevsim Geçişlerinde Hava Değişiminin Cilt Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Nasıl ki beslenme, su içme oranı, psikolojik durum gibi etmenler cilt sağlığı üzerinde etkiliyse aynı şekilde hava değişimi de cilt sağlığı üzerinde doğrudan etki sahibidir. Hava değişiminden cildin nasıl etkilendiği kişiden kişiye büyük oranda değişir. Ancak genellikle havanın soğumasıyla beraber ciltte kuruma, kaşıntı, pullanma, deride dökülme, yağlanma ya da sivilcelenme problemleri olur.

  • Cilt tipine bağlı olarak kimi ciltler aşırı kururken kimileri de yağlanır.
  • Nem oranı, ısı, UV ışınlarının etki derecesi ve rüzgar gibi pek çok faktör ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğinden bulunduğunuz ülkenin iklim koşullarına göre cildiniz kendisine bir savunma mekanizması oluşturur.
  • Eğer cilt tipiniz kuruysa ve kurak bir bölgede yaşıyorsanız kış aylarında cilt kuruluğuna eşlik esen pullanma ve dökülme gibi problemler de yaşamanız olasıdır.
  • Karma cilt yapınız varsa cildinizin bir kısmı kuru ve pul pul dökülürken bir kısmı yağlı olabilir. Yağlı cilt yapısında da kış mevsiminde ciltte kurumalar gözlenir.
  • Yağlı cilt tipine sahip olmak demek nemli bir cilde sahip olmak ile aynı anlama gelmez. Bu nedenle yağlı cilt tipindekilerin de tıpkı kuru ve karma cilt tipindekiler gibi kış bakımı yapması gereklidir.

Hava Değişiminin Ciltteki Belirtileri Nelerdir?

Mevsim geçişlerinde ciltte nem oranı büyük oranda değiştiği için gözle görülür değişimler meydana gelebilir. Kış mevsiminden yaz mevsimine geçiş sırasında havaların ısınmasıyla birlikte ciltteki gözenekler genişler. Genişleyen gözeneklerin temizliği daha büyük önem kazanır. Ayrıca yaz mevsimine geçiş sırasında kılcal damarların görünümü artarken ciltteki sebum dengesi de değişir. Siyah nokta oluşumu yaz mevsimine geçişte artar. Kış mevsimine geçişte ise tam tersi olur. Soğuyan havayla beraber cildin epidermis tabakasında kalınlaşma olur. Böylece cilt soğuyan havayla birlikte nemini kaybetmeye, yani kurumaya başlar. Tüm bu nedenlerle, mevsim geçişlerinde cilt bakımının önemi artar. Kullanılan tek bir ürün cildinizin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyebilir. Cilt bakımına, hava değişimleri esnasında daha fazla özen gösterilmelidir.

Bahar Ayları Cildinizin En Savunmasız Olduğu Dönem!

Cilt sağlığı için temiz, yeterince nemlendirilmiş, peeling uygulaması yapılmış ve güneşin zararlı UV ışınlarından korunmuş bir cilte sahip olmak gerekir. Ancak tüm bu koşullar sağlandığında sağlıklı bir ciltten bahsedilebilir. Yazdan kışa ya da tam tersi kış mevsiminden yaza geçilen dönemlerde cildin nem ihtiyacı değişir. Değişen nem ihtiyacı ciltte hasarlara yol açabilir. Bu hasarlar arasında dökülmeler, akneler, sivilcelerden bahsedilebilir. Özellikle bahar ayları, cildin nem ve yağdan en fazla yoksun kaldığı aylardır. Bahar aylarında cilt sağlığına dikkat etmemek, dış faktörlere karşı cildinizi savunmasız bırakmak demektir. Mevsim geçişlerinde destekleyici ürünlerden faydalanarak cilt sağlığınızı korumanız mümkündür.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt sağlığı için mevsim geçişlerinde bakım yapılırken ilk koşul cildin temiz olmasıdır. Temiz olmayan bir ciltten etkili sonuç almak zordur. Gözenekleri tıkalı bir cilde ne uygulanırsa uygulansın etkili bir sonuç almak mümkün değildir. Bu nedenle, cilt sağlığını korumak için keratinlerin yani ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi gerekir. Böylece ciltte hijyen sağlanacak ve bakteri oluşumu önlenecektir. Cilt temizliğinde deriyi tahriş etmeyecek ürünlerin tercih edilmesi de ayrıca önemlidir. Cildinizdeki ölü deriyi atmak için peeling uygulaması yapmayı düşünebilirsiniz. Peeling ciltteki lekelenmeleri giderirken soluk, cansız ve mat görünümün de önüne geçer. Böylece temiz ve parlak bir görünüm kazandırır.

Cilt temizleme ürünlerini kullandıktan sonra cildin ferahlaması sağlanmalıdır. Bunun için tonik uygulaması yapılabilir. Tonikler, cildi dezenfekte eden antiseptik özellikleri sayesinde cilt temizliğini tamamlıyor. Tonik seçiminde cilt tipinizi iyi tanımak ve cilt tipinize uygun ürünü seçmek oldukça önemlidir. Tonik, cildi temizlerken aynı zamanda yatıştırır.

Cilt Sağlığını Koruyan İkili: Nemlendirici ve Güneş Kremi

Yılın her mevsiminde kullanılması önerilen güneş kremleri, cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korur. Güneş kremi seçerken de tıpkı peeling ve tonik ürünleri seçiminde olduğu gibi cilt tipinize uygun ürün seçmeniz oldukça önemlidir. Genel olarak üç farklı cilt tipi bulunur. Bunlar kuru, yağlı ve karma cilt tipi olarak bilinir. Güneş kremlerinin üzerinde hangi cilt tipine uygun olduğu çoğu zaman yazmaktadır. Siz de beğendiğiniz ürünün üzerindeki yazıları okuyarak cilt tipinize uygun olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı savunmasız bırakılan ciltte, erken yaşlanma, güneş lekeleri, siyah nokta ve yer yer kırışıklık gözlenebilir.

Cilt tipinize uygun güneş kremini seçtiyseniz, sıra cilt bakımı için olmazsa olmaz nemlendirici seçiminde! Her cilt, nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Elbette kuru ciltlerin nemlendirilme ihtiyacı daha fazladır. Ancak cildiniz yağlı olsa bile bu cildinizin nemli olduğu anlamını taşımayabilir. Cilt sağlığı için özellikle mevsim geçişlerinde, cilt tipine uygun nemlendirici ürünü seçmek zaruridir. Aniden artan hava sıcaklığı cildin nem dengesini alt üst ederek kuruluğa yol açabilir. Benzer şekilde aniden soğuyan hava da cildin nem dengesini bozarak kuruluğa yol açar. Bir cilt uzmanı tarafından önerilen nemlendirici ürünü, düzenli olarak cildinize uygulamanız cildinizin nem ve PH dengesini korumanıza yardımcı olur. Seçtiğiniz kremin vücudunuzun hangi bölümüne uygun olduğunu da incelemenizde fayda var. Nemlendirici ürünün üzerinde eller için ise eller içindir, yüz içinse yüz içindir ya da tüm vücut içindir gibi ibareler yer alacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 1 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al