Yükleniyor

Miyop Nedir? Miyop Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Miyop Nedir? Miyop Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Miyop, görüntülerin göz retinası yerine, retinanın önünde odaklanması nedeniyle yakındaki nesnelerin net, uzaktaki nesneleri bulanık görüldüğü yaygın görme kusurudur. En tipik belirtisi uzak görüşün net olmamasıdır. Yakınınızdaki nesneler görülür, ancak market reyon işaretleri veya yol işaretleri gibi uzaktaki nesneler bulanık bir şekilde görünür.

İçindekiler

Miyop Nedir?

Miyop, insanların yakın nesneleri net olarak görebildikleri ancak uzaktaki nesnelerin bulanık göründüğü bir görme problemidir. Daha net bir anlatımla, miyop, göz retinasının önündeki bir noktaya odaklandığı ve bu sebeple yakını net, uzağı bulanık görmeye neden olan bir göz hastalığıdır. Retinadaki bu kırılma hatası, göz küresi çok uzun olduğunda veya kornea (en dış katman) çok eğimli olduğunda ortaya çıkar. 

Yüksek miyop, retina dekolmanı, katarakt ve glokom gibi görmeyi tehdit eden sorunların riskini artırabilen bir göz rahatsızlığıdır. Dejeneratif miyop, (aynı zamanda kötü huylu veya patolojik miyop olarak da adlandırılır) erken çocukluk döneminde ortaya çıkan durumun çok nadir görülen bir rahatsızlıktır. Hem uzağı görememe, hem yakını görememe durumu olduğunda ise kişilerde miyop astigmat da görülebilir.

Miyop Neden Olur?

Miyop, genetik faktörler, akıllı telefonlar, tabletler, gün ışığından yararlanamayan yaşam tarzının neden olduğu durumlardan dolayı görülür. Miyop nedenleri şöyle sıralanır:

Genetik faktörler

Aile öyküsü, çocuklarda miyop görülmesi riskinde önemli bir etkiye sahiptir. Şöyle ki ebeveynler miyop ise çocuklarda miyop görülme olasılığı artar.

Yaşam tarzından kaynaklanan nedenler

Yapılan araştırmalar, modern yaşam tarzlarının miyopinin gelişimini etkileyebileceğini gösteriyor.

 • Gün ışığından olabildiğince faydalanamamak
 • Akıllı telefonlar veya tabletler gibi dijital cihazlar
 • Zayıf aydınlatma seviyeleri de miyop gelişimini etkileyebilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop hastalığının en belirgin belirtisi uzağı görememek olarak bilinir. Bunun yanında net şekilde görememekten kaynaklı olarak gözü kısma, baş ağrısı ve gece araç kullanırken görememek de miyop belirtileri arasında sayılır. Miyop hastalığını diğer belirtileri şöyle sıralanır:

 • Uzakta bulunan nesneleri ve yazıları bulanık görme
 • Uzaktaki nesneleri net görebilmek amacıyla göz kapaklarını kısarak bakma veya kısmen kapatma
 • Gece araç kullanma esnasında görme zorluğunun artması
 • Kitap okurken gözleri kitaba çok yakın şekilde tutmak
 • Gözleri ovalamak, gözün yorulması
 • Baş ağrısı

Bazı durumlarda hiçbir belirti vermeyen miyop hastalığında göz doktoruna düzenli kontrole gitmek çok önemlidir. Çocukların ilk göz testinin en geç 3 veya 4 yaşına kadar yaptırmaları önerilir. Miyopi yaş ilerledikçe yirmili yaşlara kadar ilerleme eğilimindedir. Bu nedenle küçük çocukların göz muayenesine götürülmeleri ihmal edilmemelidir.

Miyop Önlenebilir Mi?

Miyopiyi tamamen önlemenin bir yolu yoktur; ancak yapılan son araştırmalara göre miyopinin ilerlemesini yavaşlatmanın bazı yolları bulunmaktadır. Miyopinin ilerlemesini yavaşlatabilecek bazı yollar şöyledir:

 • Gün ışığından yararlanmak
 • Doktor önerisiyle seyreltilmiş atropin damlaları kullanmak
 • Gece boyunca ters geometrili kontakt lens takmak

Miyop Teşhisi Nasıl Konur?

Göz doktoru, kapsamlı bir göz muayenesiyle miyopiyi teşhis edebilir. Göz doktoru standart bir görme testi kullanarak belli bir uzaklıktaki tablodaki harflerin, rakamların okunmasını ister.

Göz doktoru miyopiye neyin sebep olduğunu öğrenmek için de belirli muayene cihazları kullanacaktır. Retinoskop, retinayı yansıtan özel bir ışığı gözlere yansıtır. Foropter de kırılma kusurunun miktarını ölçer.

Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyop tedavisinde gözün derecesine göre, gözlük veya kontakt lenslerini her zaman kullanmak gerekebilir. Gözlük ya da kontakt lens kullanılmadığında derecelerin hızı ilerleyebilir. Miyop olan kişilerin görme sorunlarını düzeltmek için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Göz doktoru, hastanın ihtiyaçlarını en iyi karşılayan tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır. Miyop tedavisinde kullanılan yöntemler şöyle sıralanır:

Gözlük 

Miyopi olan çoğu insan için gözlük, düzeltme için birincil seçenektir. Ayrıca gerekli durumlarda yalnızca film izlemek veya araba kullanmak gibi belirli etkinlikler için de gözlük takılması gerekebilir

Kontakt lens

Bazı kişiler için kontakt lensler , gözlüklere göre daha net görüş ve daha geniş bir görüş alanı sunar. Bununla birlikte, kontakt lensler doğrudan göze takıldığından, göz sağlığını korumak için uygun değerlendirme ve özen gerektirir.

Ortho-k veya CRT

Miyopi tedavisi için başka bir seçenek de korneal refraktif tedavi (CRT) olarak da bilinen ortokeratolojidir (orto-k ). Bu cerrahi olmayan prosedürde, gözün ön dış yüzeyi olan korneanızın eğriliğini kademeli olarak yeniden şekillendirmek için özel olarak tasarlanmış bir dizi sert kontakt lens takılır. Lensler, korneayı yassılaştırmak için üzerine baskı uygular. Bu, göze giren ışığın odaklanma şeklini değiştirir.

Lazer prosedürleri

LASIK (laser in situ keratomileusis) veya PRK (fotorefraktif keratektomi) gibi lazer prosedürleri yetişkinlerde miyopi için tedavi seçenekleridir. Lazer ışını, az miktarda kornea dokusunu kaldırarak korneayı yeniden şekillendirir. PRK veya LASIK'in düzeltebileceği miyopi miktarı, güvenle çıkarılabilen kornea dokusu miktarı ile sınırlıdır. PRK'da lazer, şeklini değiştirmek ve göze giren ışığı yeniden odaklamak için korneanın yüzeyinden ince bir doku tabakasını çıkarır. LASIK, dokuyu korneanın yüzeyinden değil iç katmanlarından çıkarır. Bunu yapmak için, dış kornea yüzeyinin bir bölümü kaldırılır ve iç dokuyu ortaya çıkarmak için geri katlanır. Daha sonra lazer, gözü yeniden şekillendirmek için gereken kornea dokusunu kesin miktarda çıkarır. Bunun ardından dış doku kanadı iyileşmek için tekrar yerine yerleştirilir.

Diğer refraktif cerrahi prosedürler

Miyopisi çok yüksek olan veya korneaları lazer prosedürleri için çok ince olan kişiler miyoplarını cerrahi olarak düzeltebilirler. Bir doktor, gözlerine istenen optik düzeltme ile küçük lensleri yerleştirebilir. İmplant, doğal lensin (fakik göz içi lens implantı) hemen önüne yerleştirilebilir veya implant doğal lensin (göz içi lens implantasyonu ile şeffaf lens ekstraksiyonu) yerini alabilir. Bu şeffaf lens çıkarma prosedürü, katarakt cerrahisine benzer, ancak katarakt ortaya çıkmadan önce gerçekleşir.

Strese bağlı miyopi olan insanlar için görme terapisi (Vision therapy)

Görme terapisi, uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesinin gözün odaklamayı kontrol eden kasların spazmından kaynaklandığı kişiler için bir seçenektir. Çeşitli göz egzersizleri, zayıf göz odaklanma yeteneğini geliştirebilir ve net uzak görüşü yeniden kazanabilir.

Miyop Hakkında Sık Sorulan Sorular

Miyop olan biri nasıl görür?

Miyop olan bir kişi yakını sorunsuz olarak görse de uzaktaki nesneleri net olarak göremez. Bu durum bir görme kusuru olarak kabul edilir. 

Miyopiden her iki göz de etkilenir mi?

Evet, miyoptan genellikle her iki göz de etkilenir.

Miyopi ne zaman başlar?

Miyopi çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda başlar ve tipik olarak 20 yaşına kadar ilerler. Ancak özellikle başka göz rahatsızlıkları veya şeker hastalığı olanlarda da miyopi gelişebilir.

Miyopi önlem alınmadığı takdirde yaş ilerledikçe daha da ilerler mi?

Evet miyop tedavi edilmediği takdirde yaşla birlikte ilerler. Miyopi ilerlemesi 20 ile 30 yaşları arasında stabilize olacaktır.

Patolojik miyopi retinayı nasıl etkiler?

Retina atrofisi: Bunlar retinanın çok inceldiği ve artık çalışmadığı alanlardır.

Kafes dejenerasyonu: Retinanın uzak kenarlarında bir tür retina incelmesidir.

Lake çatlakları: Retina ile koroid tabakası arasındaki zarda meydana gelen kırılmalardır.

Yeni kan damarları (miyopik koroidal neovaskülarizasyon): Retinanın altındaki kan kaynağından, cila çatlaklarından veya retinadaki atrofi alanlarından yeni sızdıran kan damarları gelişebilir.

Miyopik makula dejenerasyonu: Bu dejeneratif değişiklikler makulada (retinanın merkezi kısmı) gelişebilir. Miyopik makula dejenerasyonu, miyopik makülopati olarak da bilinir ve merkezi ayrıntılı görüşü etkileyebilir.

Foster Fuchs noktası: Miyopik koroidal neovaskülarizasyon, Foster Fuchs noktası olarak bilinen makulada skarlaşmaya neden olabilir. Bu yara izi, merkezi görüşte boş veya eksik bir yamaya neden olabilir.

Miyopi bir hastalık mı?

Miyopi bir hastalık değil, bir kırılma hatasıdır. Yani miyop gözün ışığı düzgün bir şekilde kırmasını engelleyen optik bir durumdur. Bununla birlikte, yüksek dereceli miyopi  bir kişinin glokom ve retina dekolmanı gibi belirli göz hastalıklarına yakalanma riskini artırabilir.

Miyopi körlüğe yol açar mı?

Miyop nadir durumlarda körlük dahil olmak üzere çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Çok nadir görülen bu durum patolojik miyopinin ileri bir aşamaya ulaştığı durumlarda ortaya çıkar  .

Miyopinin ilerlemesi nasıl önlenebilir? Göz sağlığı için nelere dikkat edilmelidir?

Göz sağlığı için alınacak önlemler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Düzenli şekilde yılda bir kez göz muayenesine gidilmeli
 • Göz doktorundan miyopinin ilerlemeyi yavaşlatmak için atropin göz damlası hakkında bilgi alınmalı
 • Dijital cihazlarla fazla uzun süre zaman geçirilmemeli
 • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik sağlık sorunlarının göz sağlığına da olumsuz etkileri olduğundan tedavileri aksatılmamalı
 • Gözler güneşin zararlı etkilerinden korunmalı
 • Gün ışığından faydanılmalı; ancak dışarıda güneş gözlüğü takılmalı
 • Özellikle spor aktiviteleri sırasında koruyucu gözlük kullanılmalı
 • Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, mevsim meyveleri tüketilmelidir. Ayrıca yapılan araştırmalarda ton balığı somon gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balık ürünlerinin gözlere fayda sağladığı belirtilmeli
 • Sigara içilememelidir. Zira sigara içmek göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Loş ışıkta kitap okunmamalıdır. Daha iyi görüş için aydınlatmanın yeterli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Gözler; ekrana bakıldığı, kitap okunduğu her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca dinlendirilmeli

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Haziran 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al