Yükleniyor

Moro Refleksi Nedir? Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur?

Moro Refleksi Nedir? Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur?

Yenidoğan bebeklerdeki birçok refleksten biri de moro refleksidir. Moro yani “sıçrama” refleksi, yenidoğanların tamamında olan ve doğuştan gelen bir reflekstir. Sinir ve kas sisteminin koordinasyonunu gösteren bu refleks, doğumdan belli bir süre geçtikten sonra ise kaybolmaktadır. Bebeğin gelişim süreci ile ilgili olduğu ve belli bir görevi bulunduğu için moro refleksinin yenidoğan bebeklerde olması gerekir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Anıl Doğan Bektaş, moro refleksi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Moro Refleksi Nedir?

1918 yılında Avustralyalı doktor Ernst Moro tarafından tanımlanan moro refleksi, sıçrama veya irkilme refleksi olup, bebeğin elleri bükülü(yumruk) halindeyken, aniden irkilme, her iki kolun yana açılması, bacakların yukarı kalkması, boynun uzaması ve kolların tekrar yerine gelmesidir. Genellikle bebeğin yüksek bir ses veya hareketle irkilmesi durumunda ortaya çıkar ve bu hareketler sırasında parmaklar açılır ve bebek genellikle ağlar.

Moro Refleksi Ne Zaman Görülür?

Hayatın ilk birkaç haftasında bebeklerde görülen bu refleks giderek artar ve doğum sonrasında ki 1. ayda pik yapmaktadır. Bazen uyku sırasında bebek sıçrama ile uykudan uyanıp ağlayabilir ve bu Moro refleksini tetikleyebilir, bu durumda bebek kollarından kundaklanabilir, yatağa yavaşça konulabilir ve ten teması ile sakinleştirilebilmektedir.

Moro Refleksinin Evreleri Nelerdir?

Moro refleksinin 4 evresi bulunmaktadır;

 1. Kollar omuzlardan itibaren gövdeden uzaklaşır (abduksiyon).
 2. Kollar dirseklerden itibaren düz bir şekilde uzatılır (ekstansiyon).
 3. Kollar dirseklerden bükülür (fleksiyon).
 4. Kollar gövdeye geri döner ve bebek sakinleşir.

Moro Refleksi Nasıl Kontrol Edilir?

Moro refleksi varlığını değerlendirilmek için birçok yöntem kullanılır. Bunlar;

 • Masa yüzeyine vurmak, bebeğin karnına dokunmak ve bebeğin karın veya gövdesine sıcak veya soğuk uygulamak.
 • Moro’nun önerdiği asıl yöntemde bebeğin başının altına bir yastık konulup yastığın bir kenarına vurulur.

Bunun dışında başka yöntemler de vardır ancak günümüzde moro refleksini değerlendirmek için en sık baş düşürme yöntemi kullanılır. Bu yöntemde bebek her iki elinden tutulup başı yaklaşık 30 derece yukarıya getirilecek şekilde kaldırılır ve ardından elleri bırakılarak muayene masasına bırakılır. Ardından bebeğin moro refleksi izlenir.

Moro Refleksi Nasıl Anlaşılır?

Moro refleksinin ortaya çıktığı bazı durumlar bulunmaktadır.

 • Bebeğin baş pozisyonu aniden değişirse
 • Bebeğin başı geriye doğru düşünce
 • Yüksek ses gibi ani uyarana maruz kalınca
 • Ani bir hareketle vücut dengesi bozulunca
 • Bebek düşme hissi yaşarsa(aniden yatırılıp kaldırılırsa)
 • Bebek kendisi ağlarsa moro refleksi anlaşılabilmektedir.

Bebeklerde Moro Refleksi Neden Önemlidir?

Moro refleksinin, bebeğin kendini ani gelişen durumlara karşı koruma amaçlı bir evrimsel kalıtım olduğu düşünülmektedir ve yenidoğan bebeğin sağlıklı olduğunu, motor ve kas sistemi ile bunların koordinasyonunun iyi olduğunu gösterir.

İlkel Refleksler Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde pek çok refleks vardır ve bunların evrimsel olarak genetik miras olduğu düşünülmektedir, hepsinin varlığı bebeğin sinir sisteminin sağlıklı olduğunu gösteren bulgulardır. Nefes alma refleksi gibi bir refleks ömür boyu kalıcı iken ilkel refleksler belli bir süre sonra kaybolmaktadır.

İlkel refleksler; Moro refleksi, Arama refleksi, Emme refleksi, Elle Yakalama (Palmar) refleksi, Tonik boyun refleksi, Adımlama refleksi, Yüzme refleksi, Babinski refleksi ve Galant refleksi olarak bilinmektedir.

Moro Refleksi Ne Kadar Sürer?

İlk ayın sonunda pik yapan moro refleksi, bebek anne ve babanın tepkilerine alışmaya başladıkça, kendini güvende hissettikçe yani 2. ve 3. aylarda kaybolur.

Moro Refleksi Nasıl Geçer?

Moro refleksi bebeklerin çoğunda ilk 3 ay içinde kaybolmaktadır ancak her bebeğin gelişimi kendine özgü olduğundan 4-6 ay kadar da sürebilmektedir.

Moro Refleksi Nasıl Sakinleştirilir?

Moro refleksi kolların ani açılması ile görüldüğü için bu şekilde irkilen bebek kollarından kundaklanarak sakinleştirilerek, yatağına yavaş bir şekilde konulup o şekilde kaldırılabilir.

Bebeklerde Moro Refleksi Nasıl Geçer?

Moro refleksi bebeklerin çoğunda ilk 3 ay içinde kaybolur ancak her bebeğin gelişimi kendine özgü olduğundan 4-6 ay kadar da sürebilir.

Bebeklerde Moro Refleksi Neyi Gösterir?

Moro refleksinin, bebeğin kendini ani gelişen durumlara karşı koruma amaçlı bir evrimsel kalıtım olduğu düşünülmektedir ve yenidoğan bebeğin sağlıklı olduğunu, motor ve kas sistemi ile bunların koordinasyonunun iyi olduğunu göstermektedir.

Moro Refleksi Nasıl Sakinleştirilir?

Moro refleksi kolların ani açılması ile görüldüğü irkilen bebek kollarından kundaklanarak sakinleştirilebilmektedir.

Moro Refleksi Tehlikeli midir?

Yenidoğan bebeklerdeki bu sıçrama hareketini ilk kez gören ebeveynler için bu görüntü tedirgin edici olsa da tüm yenidoğanlarda olması gereken bir reflekstir ve sağlıklı bir motor ve kas gücünü ifade etmektedir. Tam tersi yenidoğan bebekte moro refleksinin alınamaması veya tek taraflı veya zayıf olarak alınması bazı gelişimsel sorunlara işaret etmektedir.  

Moro Refleksi Geçmezse Ne Olur?

Moro refleksi 6 aydan daha uzun süre geçmiş olmasına rağmen hala kaybolmamışsa bazı gelişimsel sorunların işaretçisi olabilmektedir;

 • Refleks, dışarıdan herhangi bir uyaran olmadan, özellikle ilk 3 aydan daha büyük bebeklerde uyanıkken kendi kendine ortaya çıkıyorsa ağır beyin lezyonuna işaret edebilir
 • Refleksin hiç alınmaması santral sinir sisteminde zedelenmesi veya baskılanmaya işaret edebilir
 • Tek taraflı olarak alınması refleksin alınmadığı taraftaki kol siniri yumağında felci veya köprücük kemiği kırıklarını işaret eder
 • Uzun sürmesi beyin hasarını düşündürür.

Bu durumların varlığında muhakkak çocuk doktoruna başvurmak gerekir

Moro Refleksi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Moro refleksi ne zaman başlar?

Moro refleksi, hamileliğin 28. haftasından itibaren görülmeye başlayarak, hayatın ilk birkaç haftasında giderek artar ve doğum sonrası 1. ayda pik yapmaktadır.

Bebeklerde moro refleksi ne zaman geçer?

Moro refleksi bebeklerin çoğunda ilk 3 ay içinde kaybolmaktadır.

Bebeklerde moro refleksi neyi gösterir?

Moro refleksinin, bebeğin kendini ani gelişen durumlara karşı koruma amaçlı yaptığı bir reflekstir. Bebeğin motor ve kas sisteminin koordinasyonlarının bulunduğuna işarettir.

Moro refleksi nasıl kontrol edilir?

Moro refleksi varlığını değerlendirilmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntem masa yüzeyine vurmak, bebeğin karnına dokunmak veya bebeğin karın gövdesine sıcak veya soğuk uygulamaktır.

Uykuda moro refleksi nedir?

Moro refleksi, bebeğin kendini güvende hissetmediği ya da ani pozisyon değişikliği durumlarında ortaya çıktığı için yenidoğan bebekte uyku sırasında da görülebilir ve moro refleksi sonrası bebek uyanıp ağlayabilir.

Sıçrama refleksi ve moro refleksi aynı mıdır?

Moro refleksi ile sıçrama refleksi aynıdır. Moro refleksinin diğer adları İrkilme refleksi ve sıçrama refleksidir.

Moro refleksi nasıl test edilir?

Bebeğin iki elinden tutup hafifçe kaldırılıp hızlıca bırakıldığında ortaya çıkması ile moro refleksi test edilir. Ani ses ve elle çıkarılan gürültü ile de görülebilmektedir.

Moro refleksi neden olur?

Hayatın ilk birkaç haftasında bebeklerde görülen bu refleks giderek artar ve doğum sonrasındaki 1. ayda pik yapmaktadır. Bazen uyku sırasında bebek sıçrama ile uykudan uyanıp ağlayabilir ve bu Moro refleksini tetikleyebilir.

Bebeklerde moro refleksi nasıl ortaya çıkar?

Moro, sıçrama veya irkilme refleksi, bebeğin elleri bükülü(yumruk) halindeyken, aniden irkilme, her iki kolun yana açılması, bacakların yukarı kalkması, boynun uzaması ve kolların

tekrar yerine gelmesi şeklinde görülür, bu hareketler sırasında parmaklar açılır ve bebek genellikle ağlar.

Bebeklerde moro refleksi nasıl azaltılabilir?

Moro refleksi sırasında bebek kollarından kundaklanabilir, yatağa yavaşça konulabilir ve ten teması ile sakinleştirilebilir.

Babinski refleksi ve moro refleksi aynı mıdır?

Babinski refleksi ile Moro refleksi aynı değildir. Her ikisi de yenidoğanlarda bulunması gereken ilkel reflekslerdir. Babinski refleksi, beyin omurilik arası sinyallerin iletimini gösteren ilkel bir reflekstir. Bu refleksin testinde, yenidoğanın ayak tabanı tutulups kalem gibi sert bir cisimle ayak parmaklarının altından topuğa kadar dokunulduğunda ayak parmaklarının açıldığı gözlenir. Bu refleks 2 yaşına kadar devam eder.

 

Güncelleme Tarihi : 1 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al