Yükleniyor

Nazolabial Dolgu Nedir? Nazolabial Dolgunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Nazolabial Dolgu Nedir? Nazolabial Dolgunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Nazolabial dolgu, yüz estetiğinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle gülümseme sırasında belirginleşen nazolabial çizgilerin doldurulması için kullanılır. Bu uygulama ile yüzdeki kırışıklıklar azaltılarak daha genç ve dinamik bir görünüm elde edilir. Nazolabial dolgu, hyaluronik asit gibi maddeler kullanılarak gerçekleştirilir ve lokal anestezi altında uygulanabilir. Kısa sürede tamamlanan bu işlem, kişiye hemen sosyal hayatına dönebilme imkanı sunar.

İçindekiler

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial dolgu, burun deliklerinin yan kısmından başlayıp ağıza doğru ilerleyen nazolabial bölgedeki kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için hyaluronik asit içeren maddelerin enjeksiyonunu içeren kozmetik işlemdir. Nazolabial dolgu ile kişinin pürüzsüz ve genç görünmesi sağlanmaktadır.

Bazı durumlarda nazolabial dolgu, akne tedavisi için de uygulanır. Özellikle kadınlar bu tarz dolgu işlemlerine daha fazla rağbet gösterir. Kadınlar hem kendilerini daha güzel ve genç hissetmek ister hem de beğenilme isteği taşır. Bu nedenle de yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar kadınların kendini kötü hissetmesine ve daha yaşlı bir yüz yapısına sahip olmalarına neden olur.

Nazolabial Dolgu Neden Yapılır?

Nazolabial dolgu, nazolabial çizgileri toparlamak, yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıkların ortadan kaldırmak ve cildin elastikiyetini artırmak için uygulanır. Burundan ağıza kadar uzanan bir kıvrım vardır. Bu kıvrımlar neredeyse herkeste bulunur. Gülümserken ağız kenarlarında iki çizgi ortaya çıkar. Bu görüntü bazı kişileri rahatsız eder. Bazı kişiler ise bu görüntüyü çok beğenebilir.

Nazolabial dolgu sayesinde ağız kenarlarında oluşan çizginin içi doldurulur. Böylelikle konuşurken ya da gülerken kıvrımlar gözükmez. Kıvrımların tamamen ortadan kalkması yerine görünümün hafifletilmesi için de yine dolgu işlemi uygulaması yapılabilir. Hafifleştirilmiş kıvrımlar hem doğal görünümü bozmaz hem de kişinin daha hoş bir görünüm kazanmasına destek olur.

Kimler nazolabial dolgu yaptırabilir?

Nazolabial dolgu işlemlerini genellikle kadınlar daha sık tercih eder. Fakat bu işlemlerin yapılabilmesi için herhangi bir cinsiyet ayrımı söz konusu değildir. Dolgunun yapılma nedenine bağlı olarak çocuklarda da bu işlemin uygulanması mümkündür. Çocukların sağlık durumunu etkileyen bir durum söz konusu ise dolgu işlemi yapılır. Bunun haricinde ise çocuklara dolgu işlemi uygulanması doğru değildir. Estetik açısından dolgu yaptırmak isteyen bireylerin reşit olması gerekir. Bunun haricinde ise nazolabial dolgu işlemi sivilce ve akne tedavisinde kullanılır. Kişinin sivilce durumunun boyutuna göre işlem yapılabilir. Genellikle aşırı akne oluşumu olan kişilerde bu işlemin yapılması uygun görülür. 

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır?

Nazolabial dolgu işlemlerini yaptırabilmek için ilk olarak kişinin genel sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekir. Kişinin alerjisi olan etken maddeler de bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Kişilerin dolgu yapılırken kullanılan bazı etken maddelere karşı duyarlılığı olabilir. Bu gibi durumlarda nazolabial dolgu sonrası sertlik başta olmak üzere birçok farklı reaksiyon ortaya çıkabilir. Daha sonrasında ise kişinin yüzünün hangi kısmına işlem yaptırmak istediği incelenir. Kişinin yüz yapısına ve kırışıklıklarına dolgunun uygun olup olmadığı incelenir. Cilt bakım uzmanları ve dermatologlar yardımı ile kişinin işleme uygun olup olmadığına karar verilir. Daha sonrasında ise kişinin talep ettiği noktaların işleme uygun olması halinde enjeksiyon yapılır ya da yüz germe ameliyatı gerçekleşir. Yapılan enjeksiyon ile kırışıklıkların içi doldurulur ve kırışık görünüm ortadan kalkmış olur.

Nazolabial Dolgu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Nazolabial dolgu kısa süreli estetikler arasında yer alır. Yapılan işlemin kalıcılığı kişinin cilt yapısına göre değişiklik gösterir. İşlem yapıldıktan sonra dolgunun etkisi en az altı ay en fazla ise on iki ay etki gösterir. Daha sonrasında işlemi tekrarlatmak isteyen kişilerin yeniden alanında uzman kişileri ziyaret ederek işlem yaptırması gerekir. Bazı kişilerde nadiren de olsa bu işlemlerin daha kısa ya da daha uzun süre kalıcı olma ihtimali bulunur.

Nazolabial Dolgu Yaptırırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Dolgu ve estetik işlemleri de sağlık açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Bu nedenle güvenilir ve alanında uzman kişilerin bu işlemleri yapması gerekir. Sağlık kuruluşlarındaki dermatologlardan bu konu hakkında net bir bilgi almak mümkündür. Profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılan dolgu işlemi, kişilerin yüz hatlarının kötü bir görünüme sahip olmasına neden olabilir. Aynı zamanda hijyenik malzemeler kullanılmaması halinde de kişilerin yüzlerinde alerjik reaksiyonlar ya da enfeksiyon görülme riski de bulunur. Kısacası dolgu işlemi yaptırmak için mutlaka alanında uzman kişilerin olmasına dikkat etmek en önemli noktadır. Bunun haricinde ise dolgu yaptırırken cildinizin temiz olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Nazolabial Dolgu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nazolabial dolgu ne kadar kalıcıdır?

Dolgu gibi işlemler kişilerin kısa süreli olarak cilt kusurlarının kapanmasına imkan sunar. Uzun ömürlü olmayan bu işlemler genellikle işlem yaptırıp yaptırmama konusunda şüphe duyan kişiler tarafından daha sık tercih edilir. Bu tarz işlemlerin kısa süreli etkiye sahip olmasının temel nedeni kişilerin yapılan işlem sonucunda kendini beğenmeme ihtimalinin olmasıdır.

Nazolabial dolgu ne sıklıkla uygulanır?

Kişilere dolgu işlemi yapıldıktan sonrasında işlemin etkisinin geçmesi beklenir. Yüzünde hala dolgu olan kişilere işlem yapılması çok fazla önerilen bir durum değildir. Bazı kişilerde cilt sarkmasına bağlı olarak da bu tarz dolgu işlemleri uygulanabilir. İşlemin ne zaman yenilenmesi gerektiği hakkında dolgu işlemi yaptırdıktan sonra daha net bilgiler elde edilir. Herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle işlemlerin kişinin cildinde tam olarak ne kadar süre kalıcılık göstereceği hakkında net bir yanıt vermek mümkün değildir. Yapılan dolgu işlemi etkisini kaybettikten sonra işlem yapılan uzman kişi ile tekrar görüşme sağlanması gerekir. Uzman kişiler cildinizi inceleyerek ne zaman işlem yapılabileceği hakkında bilgi verir.

Nazolabial dolgu riskli mi?

Nazolabial dolgu, doğru kişiler tarafından uygulandığı durumda riskli değildir. Bu alanda uzmanlığı olmayan kişilerin dolgu işlemini gerçekleştirmesi halinde bazı riskler ortaya çıkar. Kişilerin cildinde kabarıklık ve kızarıklıklar oluşabilir. Hatalı dolgu işlemi gerçekleşebilir. Fakat uzman kişiler tarafından yapılan dolgu işlemlerinde herhangi bir risk yoktur.

Nazolabial dolgu kaç yaşında yapılır?

Dolgu işlemleri için kişilerin reşit olmasının beklenmesi gerekir. Ekstra bir sağlık durumu ortaya çıkmadığı takdirde reşit olmayan kişilere dolgu işleminin yapılması uygun değildir. Dolgu işlemlerinin ileri bir yaş sınırlaması ise yoktur.

Nazolabial dolgu yüzü şişirir mi?

Dolgu işlemleri yapıldıktan sonra bazı kişilerin yüzlerinde şişlik meydana gelme ihtimali vardır. Yüze uygulanmış olan işlemden dolayı bu şişlik normal kabul edilir. Fakat birkaç gün boyunca yüzde oluşan şişkinliğin geçmemesi halinde ise tekrar doktorunuza muayene olmanız gerekir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al