Yükleniyor

Nedeni Bilinmeyen Ateş

Nedeni Bilinmeyen Ateş

Haftalardır ateşiniz varsa ve geçmiyorsa… Bu durumunuzla ilgili herhangi bir tanı konulamıyorsa… Hastalığınızın adı “Nedeni Bilinmeyen Ateş” olabilir. Memorial Antalya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Şirin Elmi, ateş gözlemlendiği halde tanı konulamayan bu durum hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Ateş Yükselmesi Her Zaman Enfeksiyon Kaynaklı Değildir

Normal vücut ısısı koltuk altında 36,5°C iken; “pirojen” adı verilen maddeler nedeniyle bu değerin normal sınırların üzerine yükselmesinin vücutta kendisini ateş olarak gösterdiğini söyleyen Uz. Dr. Elmi; “Sıklıkla enfeksiyon kaynaklı ortaya çıksa da ateşlerin tümü enfeksiyonlara bağlı oluşmaz, enfeksiyon hastalıklarının tümünde de ateş görülmez” dedi.

Ateş En Az 3 Haftadır Devam Ediyorsa ve Tanı Konulamıyorsa…

Ateş yakınması ile hastaneye başvuran hastaların çoğuna kısa sürede tanı konulabilirken, bazı hastalarda herhangi bir rahatsızlığa özgü bulguların yokluğu ile birlikte ateşin haftalarca devam edebileceğine ve yapılan tetkiklerin başlangıçta sonuç vermeyebileceğine dikkat çeken Uz. Dr. Elmi, Nedeni Bilinmeyen Ateş” olarak adlandırılan bu tanı hakkında şu bilgileri verdi: “Klasik nedeni bilinmeyen ateş, en az 3 hafta devam eden; birkaç ölçümde 38,3°C’nin üzerinde saptanan ve hastanede yatırılarak yapılan incelemelerde 1 hafta içinde veya ayaktan 3 vizit sonucu tanı konulamaması olarak tarif edilir. Uzamış ateşe sebep olan durumlar sıklık sırasına göre gözden geçirilmelidir. Ateşin süresi uzadıkça en sık neden olarak enfeksiyonların yanı sıra, ki bunların içinde tüberküloz en sık görülen enfeksiyon hastalığıdır,  bağ dokusu hastalıkları ve kanserler karşımıza çıkar.”

Ateşle Birlikte Var Olan Spesifik Olmayan Bulgular Bazı Hastalıklara İşaret Edebiliyor

Ateş ile birlikte hastalarda var olan spesifik olmayan bulguların bazı hastalıklar için uyarıcı olabileceğini söyleyen Uz. Dr. Elmi, bu bulguları; kuru öksürük, hayvanlarla temas, halsizlik, az gelişmiş ülkelere seyahat, bel ağrısı, baş ağrısı ve karın ağrısı olarak sıraladı ve hangi hastalıklardan şüphelenilmesi gerektiğini şu şekilde anlattı: “Ateş ile birlikte kuru öksürük varlığında tüberküloz, bronş ve akciğer kanseri akla gelebilir. Hayvanlar ile temas olan durumlarda bruselloz (peynir) hastalığı, leptospiroz, kedi tırmığı hastalığı, fare ısırığı ateşi gibi durumlardan şüphelenilebilir. Özellikle az gelişmiş ülkelere seyahat öyküsünde sıtma akla gelir. Halsizlik varlığında bruselloz (peynir) hastalığı, tifo, kanser, toxoplazmoz, lupus, romatoid artrit gibi geniş bir hastalık yelpazesi söz konusu olabilir. Bel ağrısı varlığında ilk bruselloz akla gelir. Baş ağrısı bizi kronik menenjit sebeplerine, beyin tümörlerine yönlendirebilir. Ateş ile birlikte karın ağrısı varlığında karaciğer apsesi, ailevi Akdeniz ateşi gibi hastalıklardan şüphelenmemize neden olur.”

Mutlaka Bir Uzmana Başvurun

Özellikle tüberküloz ve bruselloz (peynir) gibi hastalıkların sık görüldüğü ülkemizde “Nedeni bilinmeyen ateş” olgularının hala önemini koruduğunu söyleyen Uz. Dr. Elmi; “Birçok virüs kaynaklı (viral) hastalıkta ateş birkaç gün içinde düşer. Hastaların dikkatli olması gereken nokta ateşin daha uzun sürdüğü durumlardır. Gelişen tanı yöntemleri ile erken tanı mümkün olabildiğinden “Nedeni bilinmeyen ateş” olgularının çoğu tedavi edilebilmektedir.” dedi.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Aralık 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al