Yükleniyor

Omuz Ağrıları

Omuz Ağrıları

Omuz eklemi hareket genişliği bakımından vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ağrıları tedavi edilmediği takdirde kişinin hareketlerinde ciddi kısıtlamaya neden olabilir. Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi Bölümü Uzmanları, omuz ağrıları ve bu ağrılara neden olabilecek faktörler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Omuz ağrısı iç organlardan gelen bir alarm olabilir

Omuz ağrılarına iç organlarda nükseden hastalıkların beraberinde görülebileceğini belirten Op. Dr. Gökkuş, “Kalp krizi, akciğer tüberkülozunun akciğerin yukarı kısmına yerleştiği durumlar ve akciğer tümörleri veya diyafram adalesinin herhangi bir sebeple iltihaplanması hastanın omuzlarında ağrılara neden olabilir. Karaciğerin diyaframa yakın olmasından dolayı bazen karaciğer hastalıklarında bile omuz ağrılarına rastlanırken, safra kesesi hastalıklarında ise ağrılar daha çok sağ kürek kemiğinin arkasına hissedilmektedir” dedi. Öte yandan Op. Dr Gökkuş, şeker hastalığının, “Donmuş Omuz Sendromu”na yol açması ile yine omuz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığının ortaya çıkabileceğini ekledi.

Omuz eklemi ve boyun çevresi hastalıklarının yol açabileceği omuz ağrıları

Op. Dr. Gökkuş, “Omuz eklemi ve çevresindeki tüm kırıklar ve çıkıklar, kronik şekilde veya ani bir travma sonrası oluşabilen omuz döndürücü manşet yırtıkları, omuz kemeri kemiklerine metastaz (kanser hücrelerinin  mevcut bulundukları yerden,  kan veya lenf dolaşımı yoluyla omuz kemeri kemiklerine tohumlanması), omuz eklem kapsül ve bağlarının incinmesi ve burkulması, boyun fıtıkları, tüm romatizmal hastalıklar, tendonlarla oluşan kalsiyum çökmeleri veya omuz eklemi içinde “labrum” denilen kıkırdak benzeri  yapının yırtılması, kimi zaman çok şiddetli olabilen omuz ağrılarına yol açabilmektedir” bilgisini verdi.

“Omuz ağrıları ciddiye alınmalıdır”

Omuz ağrısından şikâyet eden hastaya doğru tanı konulmadığı takdirde, hastanın yaşam kalitesinin ciddi bir biçimde düşeceğini vurgulayan Op. Dr. Gökkuş, “Omuz ağrılarını incelerken, nedenini doğru tespit etmek ve ayırıcı tanı yapabilmek için hekim bakışı çok önemlidir. Ciddiye alınması gereken omuz ağrılarına neden olan durumların hemen hepsinde tıbbi tedavi gerekmektedir” dedi.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al