Yükleniyor

Pikan Cevizi Nedir? Pikan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Pikan Cevizi Nedir? Pikan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Kuzey Amerika olan pikan cevizi, 19.yüzyıldan itibaren yetiştiriciliği yapılmaya başlanan, boyu 44 metre uzunluğuna kadar ulaşabilen ceviz ağacı türüdür. Bu ceviz ağaç üzerinde iken bizdeki cevize benzer sert kabuklarla kaplıdır fakat olgunlaştığında kabuklar ayrılarak açılır ve daha yumuşak iç kabuğa sahip cevizler yere dökülür. 

İçindekiler

Pikan Cevizi Nedir?

Dünyada pekan adı ile bilinen, Türkiye’de Ege ve Akdeniz'in denize bakan yamaç kısımlarında yetişen pikan cevizi kuruyemiş olarak, tatlı yapımı yanı sıra, sağlık ve kozmetik sektöründe de kullanılır. Yüksek kalorili ve yağlı özelliğe sahip olan kuruyemiş, sağlık açısından da oldukça faydalı vitamin ve mineraller barındırması ile Amerikan yerlileri tarafından tıbbi amaçlarla da kullanılmıştır.

Pikan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan iyi bir kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.

Antioksidan zenginliği ile bağışıklığı arttıran pikan cevizinin faydaları şunlardır:

 • Pikan cevizi iştahı dengeleyerek vücuda gerekli kaloriyi sağlar.
 • Kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucudur
 • Diyabet riskini azaltır
 • Kan şekerini düzenler
 • Hafızayı güçlendirebilecek etkilere sahiptir.
 • Kan basıncının dengelenmesi için vücuda destek verir.
 • Enfeksiyonlara karşı bünyeyi destekler.
 • Stresi azaltmaya yardımcıdır.
 • Cilde sağlığı için faydalıdır

Magnezyum içeriği sayesinde vücuttaki insülin hormon salınımını dengeleyerek kan şekerini düzenler.

Folik asit, fosfor ve E vitamini içeren pikan cevizi, cilt sağlığı için faydalıdır. Kırışıklık, leke ve yağlanma sorunlarını azaltmada yardımcıdır.

Bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Pikan Cevizinin Besin Değeri Nedir?

Pikan cevizi barındırdığı 19 farklı vitamin ve mineral desteği ile sağladığı özel faydaların yanı sıra yüksek besin değerlerine sahip bir kuru yemiştir. Öyle ki, 100 gr pikan cevizinde 690 kalori bulunur. Yine 100 gr da 72 gr toplam yağ oranı,9 gr protein ve 14 gr karbonhidrat vardır. Besin değerleri açısından vücuda güç ve enerji vermekte etkilidir. 410 gr potasyum barındıran pikan cevizi, çinko, kalsiyum, magnezyum ve birçok mineral de içerir. 

Pikan Cevizinin Türleri Nelerdir?

Pikan cevizinin birbiri ile benzer yönleri olan ve birbirinden farklı özelliklere sahip 49 farklı türü bulunur. Pikan cevizi çeşitlerinden 4 tanesi ülkemizde yetiştirilir. Bunlar; Western, Wichita, Mahan ve Choctaw çeşitleridir. 

 • Western çeşidi en çok üretilen çeşit olarak ilk sırada yer alır. Kaliteli yemişlere sahip bu tür yüksek sıcaklığa ve kurak havaya dayanıklı özelliktedir.
 • İri bir yapıya sahip Wichita çeşidi hızla büyüyerek erken olgunlaşma özelliğine sahip erimli bir türdür.
 • Randımanı yüksek ve kabuğu ince olan en iyi yemişlere sahip tür ise Mahan'dır.
 • Verimli bir tür olan Choctaw ise ince kabuklu, lezzetli ve parlak iri yemişlere sahip pikan cevizi çeşididir.

Pikan Cevizi ve Normal Ceviz Arasındaki Fark Nedir?

Pikan cevizi ve normal ceviz arasında gözle görülür farklar olduğu kadar daha değişik farklar da vardır. Bu farklar şöyle listelenebilir;

 • Pikan cevizi normal cevize göre yapı olarak daha düzgün görünümdedir.
 • Tat bakımından da aralarında fark vardır ve pikan cevizi daha tatlıdır.
 • İç randıman yüksekliği zengin besin değerleri ile normal cevizden fazladır. 
 • Normal cevize oranla daha düşük maliyetle yetiştirilir ve daha uzun süre dayanıklılığa sahiptir.

Pikan Cevizi Nasıl Tüketilir?

Bilinen ceviz türlerine oranla daha düzgün görünümlü ve daha ince yapıda olan pikan cevizi el ile kolayca kırılarak tüketilebilir. Daha sert kabuklu bazı türleri de mevcuttur. Bu cevizleri kırmak için ceviz kıracağı kullanmanız gerekebilir. Bu cevizi normal cevizi kullandığınız hemen hemen her tarifte kullanabilirsiniz. Kek ve pasta yapımında kullanabilir. Dondurma ve salataların içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz. Dolgun ve hoş tattaki bu cevizi ayrıca makarna tariflerinde kullanabilir smoothie reçetelerinin içerisine dahil ederek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Pikan Cevizi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Pikan cevizi nasıl yenir?

Pikan cevizi oldukça lezzetli bir kuru yemiştir ve kabuğu sert görünmesine rağmen elinizle kolayca kırarak yiyebilirsiniz. Atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz bu ceviz, abur cubur yerine değerlendirebileceğiniz sağlıklı bir alternatiftir. İştahı dengelediği için kilo vermek istediğiniz dönemlerde rahatlıkla yenebilir. Zeka aktive etme konusunda başarılı olan pikan cevizi okul çağındaki çocukların tüketebileceği çok değerli bir kuru yemiştir. Günde bir avuç tüketebileceğiniz bu ceviz hafızayı güçlendirir ve sınav stresini yatıştırmada yardımcı olur.

Pikan cevizi sağlıklı mıdır?

İçeriğinde tüm cevizlerden daha fazla antioksidan özellikler bulunan pikan cevizi sağlık açısında tam bir şifa kaynağıdır. Yüzyıllar öncesinden beri faydaları bilinerek kullanılmış bu ceviz son yıllarda üretimi ve tüketimi açısından artış göstermiştir. Sağlığa pek çok farklı alanda faydalar sağlar. Dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilen ve insan vücuduna faydalı bir çok bileşen içeren pikan cevizi sevilerek tüketilir. Kuru yemişlere alerji gösteren bir bünyeye sahipseniz alerjik özelliklere ortaya çıkabileceği için bu açıdan dikkatli olmalısınız. 

Pikan cevizi şekere iyi gelir mi?

Pikan cevizi içerisinde bulunan magnezyum sayesinde insülin salınımını dengeler ve kan şekeri seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Tip 2 diyabetli olan çocuklarda, tüketilen pikan cevizinin kan şekerini düzenlemeye yardım ettiği bilinir.

Pikan cevizi yemek zararlı mıdır?

Pikan cevizi veya diğer ceviz türleri fındığa alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Aynı zamanda lif oranı yüksek olan pikan cevizini çok fazla tüketmek  şişkinliğe, gaza ve gaz kaynaklı kramplara ve ayrıca kabızlığa neden olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al