Yükleniyor

Pilates Nedir? Pilates Faydaları Nelerdir?

Pilates Nedir? Pilates Faydaları Nelerdir?

Pilates, Alman beden eğitmeni Joseph Pilates tarafından geliştirilen fiziksel fitness sistemi olarak bilinir. Vücudun fiziksel olarak çalıştırılmasını sağlayan pilates böylelikle vücuda esneklik kazandırır, kas gücünü artırır ve vücuttaki ağrıların iyileşmesini sağlar. Aletli veya aletsiz olarak yapılan pilates vücutta herhangi bir yaralanması olmayan sağlıklı insanlar tarafından uygulanabilir.

İçindekiler

Pilates Nedir?

20. yüzyılda Alman beden eğitmeni, yazar ve mucit olan Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates, vücut esnekliği ve kas gücünü artırmak amacıyla uygulanan fiziksel fitness yöntemidir. Bununla birlikte pilatesin vücuttaki ağrıları giderdiği de bilinir.

İlk olarak dansçıların yaralanmalarını iyileştirmek amacıyla geliştirilen pilates, zaman geçtikçe fiziksel bir fitness yöntemine evrildi ve vücut esnekliği, kas gücü ve ağrı giderici bir yöntem olarak uygulanmaya başlandı.

Pilatesin başlıca faydaları arasında vücut esnekliğinin geliştirilmesi, kas gücünün artması, ağrı kesici olması, duruş bozuklukların giderilmesi, nefes kontrolünün sağlanması ve ruh sağlığının iyileştirilmesi yer alır. Bunlarla birlikte pilates vücudun denge ve koordinasyon sistemine de iyi gelir.

Ancak pilates uygulaması konu hakkında uzman kişilerin yönlendirmesiyle yapılmalıdır. Kişinin kendi başına uyguladığı pilates hareketleri hem faydaların etkisinin az görülmesine yol açabilirken hem de yanlış harekete bağlı olarak sakatlık riskini artırabilir.

Reformer Pilates (Aletli Pilates) Nedir?

Reformer pilatesin karşılığı aletli pilatestir. Aletli pilates basit bir yoga matı aracılığıyla veya birtakım aletlerle birlikte yapılır. Bu hareketler genellikle vücut esnekliğini ve kas gücünü artırmayı, duruş bozukluklarını düzeltmeyi ve mevcut ağrıların giderilmesini amaçlar. Uzman bir pilates eğitmeni eşliğinde yapılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Pilates Faydaları Nelerdir?

Pilates temelde vücut esnekliğini ve kas gücünü artırır. Bununla birlikte pilates vücut dayanıklılığını yükseltir, vücut ağrılarına iyi gelir, duruş bozukluklarını giderir, nefes kontrolü sağlar, motivasyonu artırarak ruh sağlığını düzenler ve kişiye yüksek enerji sağlar.

Pilates faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Pilates vücut esnekliğini artırır
 • Kasları güçlendirir
 • Kas gerginliklerine bağlı ağrıları azaltır
 • Pilates duruş bozukluklarını giderir
 • Denge ve koordinasyon sağlar
 • Nefes kontrolü yapar
 • Motivasyonu artırarak ruh sağlığını düzenler
 • Pilates kişiye yüksek bir enerji verir

Pilates vücut esnekliğini artırır

Pilateste yapılan esneme hareketleri vücut kaslarının daha esnek bir yapıya bürünmesini sağlar. Bu da kasların gevşemesini sağlar, yaralanmaları önler ve vücudun hareketliliğini korur.

Kasları güçlendirir

Pilates aynı zamanda kasların harekete geçmesini sağlar bir fiziksel etkinliktir. Yapılan pilates hareketleri sırasında kaslar harekete geçer ve güç kazanır.

Vücut ağrılarına iyi gelir

Kas-iskelet sistemini harekete geçiren pilates özellikle bel ağrısı sorunu yaşayan kişiler için faydalı bir egzersizler bütünüdür.

Pilates duruş bozukluklarını giderir

Pilates, vücut gövdesini ve merkezi güçlendirerek vücudun daha dik görünüme kavuşmasına yardım ederek duruş bozukluklarını giderir.

Denge ve koordinasyon sağlar

Pilatesin en önemli faydalarından biri de vücudun çekirdek kuvvetine odaklanmasıdır. Çekirdek bölge olarak bilinen merkezi güçlendiren pilates böylelikle denge ve koordinasyon sağlayarak daha sağlıklı bir vücut yapısı elde edilmesini kolaylaştırır.

Nefes kontrolü yapar

Pilatesin faydalarından bir diğeri de nefes kontrolü yapmasıdır. Doğru hareketler ve nefes egzersizleriyle birlikte daha güçlü nefes alınmasını sağlar.

Motivasyonu artırarak ruh sağlığını düzenler

Pilatesin en önemli etkilerinden biri de ruh sağlığını düzenlemesidir. Kişiyi kötü düşüncelerden uzaklatıran, doğru nefes alınmasını sağlayan pilates böylelikle motivasyon artırıcı bir güç olarak kabul edilir. Motivasyonun artmasıyla da stres düzeyi azalır.

Pilates kişiye yüksek bir enerji verir

Yorgunluğu giderici özelliği bulunan pilatesin kişiye yüksek bir enerji sağlaması söz konusudur.

Pilates Hareketleri Nasıl Yapılır?

Pilates ister evde isterse özel bir merkezde yapılabilir. Bunun için öncelikle bir yoga matına ihtiyaç vardır. Daha sonra nefes kontrolü yapılarak hareketlere geçilir. Pilates yaparken hareketlerin uzman bir kişinin yönlendirmesiyle yapılması önemlidir.

Pilates hareketleri özünde şu unsurları içerir:

 • Doğru nefes alışverişi
 • Hareketler için pozisyon alınması
 • Kasların doğru kullanımı
 • Kaburga ve kürek kemiği stabilizasyonu
 • Hareket ve mola sürelerinin doğru ayarlanması
 • Pilates hareketlerinin düzenli aralıklarla yapılması

Pilatese Nasıl Başlanır? Doğru Pilates Rehberi

Pilatese başlamadan önce konunun uzmanı bir profesyonele danışmak gerekir. Pilates eğitmeni, pilatesin nasıl yapılacağı ve doğru hareketler konusunda kişiyi yönlendirir. Daha sonrasında ağır ve yorucu hareketler yerine pilatese yavaş ve kontrollü bir şekilde başlamak önemlidir. Gerek kullanışlı bir matla gerekse de reformer pilates yoluyla pilatese başlanabilir.

Tüm bunların ışığında pilatesle ilgili en önemli ipucu bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğidir. Bilinçli yapılan pilates, potansiyel faydaların daha hızlı bir şekilde etki etmesini sağlar. 

Pilates Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pilates ne işe yarar?

Pilates öncelikle vücut esnekliğini artıran bir egzersizdir. Bununla birlikte kasları güçlendiren pilates aynı zamanda ağrı kesicidir, duruş bozukluklarını giderir ve strese iyi gelir.

Reformer pilates faydaları nelerdir?

Aletli pilates olarak da bilinen reformer pilates, pilates için özel üretilmiş ekipmanları kapsar. Bu ekipmanlar sayesinde yapılması zor olan hareketler daha kolay ve etkili şekilde yapılır. Yatay bir platform üzerine yerleşen kişi matla yapılan hareketlere göre daha zor hareketleri yapmaya çalışır. Bu da vücut dayanıklılığını artırarak daha esnek bir görünüme kavuşulmayı hedefler.

Pilates vücudu şekillendirir mi?

Pilates esneklik, vücut dayanıklılığı ve kas güçlenmesi gibi faydaları içeren bir egzersiz olduğu için vücudu şekillendirici özelliği de bulunur.

Pilates zayıflatır mı?

Pilates yağ yakmaktan çok kasları güçlendirir ve esneklik sağlar. Kalori yakılmasını sağlar ancak zayıflatma yönünde çok büyük bir etkisi söz konusu değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al