Yükleniyor

Porselen Dolgular

Porselen Dolgular

Arka dişlerin çiğneyici yüzeylerine yapılan diş renginde restorasyonlardır. Çürük veya kırılmalar nedeniyle, doğal dişin çiğneme yüzeyinin yarısından fazlası zarar gördüyse dolgu veya kaplama yapmak yerine porselen dolgular tercih edilebilir.

Porselen dolgu yapımı, genel olarak iki seansta tamamlanmaktadır.

Birinci seansta, diş hekimi varsa dişteki eski dolguyu veya çürüğü temizleyerek gerekli düzeltmeleri yapar ve ölçü alınır. Hastayla birlikte yapılacak dolgunun rengine karar verilir. Diş geçici bir dolguyla kapatılır. Porselen dolgu yapılması için alınan ölçü laboratuvara gönderilir.

İkinci seansta, geçici dolgu çıkartılarak laboratuvardan gelen porselen dolgunun doğal dişe uyumu, yüksekliği, rengi kontrol edilir. Gerekli düzeltmeler yapılır. Hiçbir sorun yoksa özel yapıştırıcısıyla dişe yapıştırılır. Bu seansta eğer herhangi bir sorun saptanırsa, dolgu tekrar laboratuvara gönderilerek hastaya üçüncü bir randevu daha verilebilir.

Avantajları:

  • Normal dolgu maddeleriyle onarılan dişlerin dayanıklılıkları %50 artmaktadır. Oysa porselen dolgu ile onarılan dişlerin dayanıklılıkları %75 kadar artış gösterir.
  • İyi ağız bakımı ve düzenli kontrollerle ömürleri 10-30 yıl arasında olabilir.
  • Porselen kronlara oranla daha az doğal diş dokusu kaybıyla yapılmaktadırlar.
  • Doğal dişle estetik uyumları mükemmeldir.

Dezavantajları:

  • Porselen dolgunun kırılması veya dişte yeni bir çürük oluşması durumunda tamiri çok zordur. Yeni bir dolgu yapılması gerekir.
  • Porselenden dolgular bilinen dolgu maddelerinden ve metal destekli porselen kaplamalardan daha pahalıdır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2018

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al