Yükleniyor

Radikülopati Nedir? Radikülopati Belirtileri Nelerdir?

Radikülopati Nedir? Radikülopati Belirtileri Nelerdir?

Radikülopati, omurga boyunca bulunan bir sinir kökünün sıkışmasıyla oluşan ağrı, kas zayıflığı, halsizlik ve karıncalanma gibi bir dizi semptomu tanımlayan tıbbi bir durumdur. Sinir sıkışması omurgada farklı bölgelerde meydana gelebilir. Oluştuğu bölgeye göre ağrı, halsizlik gibi belirtiler görülür. Radikülopatinin yaygın bir nedeni, sinir köklerinin omurgadan çıktığı boşlukta daralma meydana gelmesidir. Semptomları cerrahi olmayan müdahalelerle yönetilebilir fakat minimal invaziv cerrahi tedavisi de uygulanabilir.

İçindekiler

Radikülopati Nedir?

Radikülopati, tahriş ya sinir sıkışmasından dolayı omurgada ortaya çıkan vücutta ağrı, karıncalanma ve uyuşukluğa neden olan durumudur. Belirtileri sinirlerden hangisinin etkilendiğine göre farklılık gösterir. Çoğunlukla yaralanmalar sonucunda radikülopati görülse de tetikleyici bir durum olmadan da görülebilir. Sıkışan sinir omurgada şu bölgelerde ortaya çıkabilir:

 • Boyun bölgesinde olan servikal radikülopati
 • Üst orta sırt bölgesinde torasik radikülopati
 • Bel bölgesinde lomber radikülopati

Genellikle sinir sıkışması sonucunda meydana gelen omurgadaki duruşu iyileştirmek için fizik tedavi egzersizleri uygulanabilir. Bazı durumlarda radikülopati vakaları hiçbir tedavi gerektirmeden iyileşebilir.

Radikülopati Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkışmasından dolayı meydana gelen kol ve bacakta ağrı, kasların zayıflaması, artan hassasiyet radikülopatinin belirtileri arasında yer alır. Radikülopati belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Uyuşma
 • Karıncalanma
 • Sinirin etrafındaki bölgede ağrı
 • Kaslarda güçsüzlük

Radikülopati belirtileri türüne bağlı olarak farklılık gösterir:

 • Servikal radikülopati: Boyun içinde ve çevresinde ağrı meydana gelir ve bu ağrılar kollara ve ellere yayılır.
 • Torasik radikülopati: Nefes alıp verildiği durumda göğsün içinde ve çevresinde meydana gelen ağrı radikülopati belirtisidir.
 • Lomber radikülopati: Sırtın alt kısmında ağrı veya uyuşukluk bacakları yayılması şeklinde görülür.

Bazı radikülopati semptomları diğer çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Göğüste meydana gelen ağrı, nefes alma güçlüğü veya uzuvlarınızda uyuşukluğu yaşandığında uzman doktora gitmek gerekir.  

Radikülopati Neden Olur?

Radikülopati, travmalar, düşmeler ya da yaralanmalar sonucunda omurilik sinirlerinin sıkışarak zarar görmesi sonucunda meydana gelir. Omurilik sinirlerinin köklerini sıkıştıran veya tahriş eden aşağıdaki durumlar radikülopatiye neden olabilir:

 • Yırtılma, kayma ya da şişmiş diskler
 • Düşme veya araba kazası gibi yaşanan travmalar
 • Yaşlanmayla beraber kemik ve omurgada bulunan disklerin esnekliğini yitirmesi
 • Omurgalarından birinde büyüyen kemik mahmuzları (osteofitoz)

Radikülopati Nasıl Teşhis Edilir?

Radikülopati teşhisi için öncelikle uzman doktor fiziki muayene uygular ve sonrasında görüntüleme testleri talep edebilir. Sırt ve omurga kontrolünün ardından semptomlar da dinlenir ve sonrasında şu testler uygulanabilir:

 • Röntgen: Röntgen ile beraber omuriliğin daralmasını ve değişen hizalamasını ayrıca omurga kırıkları ortaya çıkarılır.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT): BT taraması, omurganın 3 boyutlu görüntülerini ortaya çıkararak durumun ayrıntılı şekilde görülmesini sağlar.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR, yumuşak dokularda meydana gelen hasarın sinir sıkışmasına neden olup olmadığı ortaya çıkarılır. Ayrıca omurilikte herhangi bir hasar da görüntülenir.
 • Elektromiyografi (EMG): EMG, kasların elektriksel uyarılara karşı olan tepkisini ölçer. Bu, bir sinirin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını belirlenmesini sağlar.

Radikülopati Nasıl Tedavi Edilir?

Radikülopati tedavisi, radikülopatinin türüne göre farklılık gösterir. Teşhisin konulmasının ardından belirtilerin şiddeti de göz önünde bulundurularak tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bazı kişilerde semptomlar birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden düzelebilir. Bu noktada tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Tedaviye ihtiyaç duyulduğu durumda şu yöntemler uygulanır:

Soğuk ya da sıcak uygulaması

Uzman doktor, şişliğin azalmasını sağlamak veya gergin kasları gevşetmek için sırta soğuk ya da sıcak uygulama yapılabilir.

Fizik tedavi

Egzersiz ve esneme hareketleriyle beraber omurga etrafındaki baskı hafifletilmeye çalışılır. Genel duruşu iyileştirmek ve semptomlarında azalmasına yardımcı olmak için fizik tedaviden yararlanılır.

Radikülopati Hakkında Sık Sorulan Sorular

Radikülopatiyi nasıl önlenir?

Radikülopati, travma, yaralanma ya da düşme nedeniyle oluştuğunda engellenemez. Fakat omurga sağlığını korumak ve doğru duruşu sağlamak için önlemler alınabilir.

Radikülopati ne kadar sürer?

Radikülopatinin süresi oluştuğu nedene ve tipine bağlı olarak farklılık gösterir. Kişinin durumu ilerlememiş ise birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşebilir. Şiddetli semptomlar olduğu durumda tedavi süresi uzayabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al