Ramazan’da Mide Sağlığını Koruyan Önlemler

Ramazan ayında değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle mide sağlığını korumak önem kazanıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, sindirim sistemini yormayan besinleri tercih etmek ve bol sıvı tüketmek gerekiyor. Özellikle iftar sofrasından ağır, yağlı ve yüksek kolesterol içerikli besinleri tüketmek, sahuru atlamak reflü hastalarının şikayetlerini artırıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci, mide sorunu yaşayanlara Ramazan ayında uyarılarda bulundu.

İçindekiler

Ramazan’da mide sağlığı için bol sıvı alınmalı

Ramazan ayında oruç nedeniyle değişen sağlıklı ve dengeli beslenme düzeninden kesinlikle ödün verilmemelidir. Bu dönemde lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alınmak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek, sofraların vazgeçilmez kuralı olmalıdır. İftarda hafif besinler tercih edilmeli, iftar sonrası ara öğünler yapılmalı ve sahurda da ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle midesinde sorun olanların; sindirimi zor, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Reflü hastaları sahuru atlamamalı

Toplumun % 20’sinde görülen reflü şikayetleri beslenme düzeninin değiştiği Ramazan ayında daha da artmaktadır. Oruç tutmak isteyen reflü hastaları sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmamalıdır. Yemeğin, yatma saatinden en az 1 saat önce bitmiş olması gerekir. Reflü hastaları iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlılardan da kaçınılmalıdır. Eğer pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve kişiyi rahatsız ediyorsa pide tüketilmemelidir. 

Az şekerli kompostolar tüketilmeli

Bu dönemde midedeki sorunları arttıracak ağır şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar ya da az şekerli kompostolar tüketilmelidir. Mide ağrısına karşı ağrı kesicileri doktora danışmadan kullanmak daha ciddi sorunlara yol açabilir. Çikolata, kahve, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması önemli yarar sağlar. Ramazan süresince kilo alınmaması, sıkı giysiler giyilmemesi ve gerektiğinde yatak başının yükseltilmesi de reflü şikayetlerine karşı koruyucu önlemlerdir.

Sağlıklı beslenme kuralları önemli   

Gastrit ve ülser hastaları Ramazan öncesi doktorlarına danışarak gerekli koruyucu önlemleri almalıdır. Ramazan süresince sağlıklı beslenme kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Çünkü çok miktarda yemek, hazımsızlığa, karın ağrısına, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için dengeli beslenmeye, gerekli tüm besin öğelerinden az miktarlarda tüketmeye ve iftar ile sahur arasına yatmadan 2 saat kadar öncesine küçük bir ara öğün sıkıştırmaya dikkat etmek gerekir.

Ağır mide sorunları olanlar dikkat!

Hafif mide şikayetleri olanlar, alacakları küçük önlemler ile oruç tutabilir. Ancak ağır mide rahatsızlıkları olanlar çok dikkatli davranmalıdır. Hastanın, ciddi reflü şikayeti varsa, mide ya da bağırsakların ağır iltihabi bir hastalığı söz konusuysa, aktif ülser hastalığı varsa ya da karaciğerle ilgili önemli bir hastalığı bulunuyorsa, oruç tutmaktan kaçınılmalıdır.

Mide sorunları olanlara özel menü

İftar:

 • 1 – 2 küçük hurma
 • 1 kase çorba
 • 1 - 2 dilim kepekli ekmek
 • 1 parça yağsız peynir, zeytin

15 – 20 dakika sonra

 • 1 porsiyon beyaz et (tavuk, hindi ya da balık)
 • Ekmek yerine az miktarda kepekli pirinçten yapılmış pilav ya da makarna
 • Zeytinyağlı sebze yemeği
 • Yoğurt
 • Salata 

2 – 3 saat sonra

 • Bir porsiyon meyve

Sahur

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze
 • 1 –2 dilim kepekli ekmek
 • Sütlü tatlı ya da az şekerli komposto
 • Meyve
 • Bol miktarda su

Güncelleme Tarihi : 9 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2016

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al