Yükleniyor

Ramazan’da Sigarayı Bırakmak İçin Bu Önerilere Kulak Verin

Ramazan’da Sigarayı Bırakmak İçin Bu Önerilere Kulak Verin

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sigara bağımlıları yaşadıkları yoksunluk nedeniyle oruç tutmakta güçlük çekebiliyor. Sigara bağımlılarının yaşadığı yoksunluk psikolojik olarak da zorlanmalarına neden oluyor. Bu bağımlılıktan kurtulmak için Ramazan ayı önemli bir fırsat olarak görülüyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sinem İliaz, Ramazan ayında sigarayı bırakma konusunda önemli önerilerde bulundu.

İçindekiler

Sigarayı bırakırken nikotin zincirini kırmak gerekiyor

Sigaranın bir bağımlılık olmasının esas nedeni, vücudun sigaranın içindeki nikotine ihtiyaç duymasıdır. Normalde vücutta doğal olarak bulunan nikotini sigara yoluyla yüksek dozda almaya alışılmaktadır. Kandaki nikotin seviyesi düştüğünde kişi sigarayı çok istemeye başlamakta, içilen sigara ile kan düzeyi hızla yükselir ve kişide mutluluk, ödüllendirilme hissi oluşur. Kan düzeyi yeniden düştüğünde kişi tekrar sigara içmek istemektedir. Sigarayı bırakırken bu zinciri kırmak gerekir. Burada en önemli nokta, kişinin sigarayı gerçekten bırakmak istemesidir.

Sigara bağımlılığı kronik hastalıklara neden olabilir

Sigara içilirken yanmış tütün ürünü solunmaktadır. Sigara içmek akciğer, kalp başta olmak üzere pek çok sistemi ilgilendiren kronik hastalıklara ve çok sayıda kanser çeşidine neden olur. Bu sebeple sigaraya başlamaması, sigara içenlerin de bırakmaları önerilmektedir.

Kişiye özel yöntemlerle sigarayı bırakmak mümkün

Sigara bırakma sürecinde ek tedavi yöntemleri bu süreci kolaylaştırmaktadır. Sigarayı bırakmak için çeşitli farmakolojik(ilaç temelli) tedavi yöntemleri mevcuttur. Nikotin yerine geçen tedavilerden şu anda ülkemizde bulunanlar; cilt üzerine yapıştırılan nikotin bantları, nikotinli sakız veya nikotinli ağız spreyleridir. Bunun dışında kullanılabilecek tablet formunda ilaçlar da bulunmaktadır. İlaç formundaki ilaçlar günde 2 kez kullanılırken, nikotin bandı tüm gün cilt üzerine yapıştırılmış şekilde kullanılmaktadır. Her iki tedavi yönteminde de arada aşırı sigara isteklerinde kullanmak üzere nikotinli sakız veya ağız spreyleri kurtarıcı olarak tedaviye eklenebilmektedir.

Oruç dönemi sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak görülmeli

Ramazan ayıyla birlikte oruç tutan sigara bağımlıları sigara konusunu yeniden düşünmeye başlar. Sigara tiryakileri günün büyük bölümünde sigara içmeden akşam orucun süresinin bitmesini hevesle ve zaman zaman çok gergin şekilde beklemektedir. Sigara bağımlıları gün içinde bu nedenle sıklıkla nikotin eksikliğine bağlı yoksunluk belirtilerini yaşayabilmektedir. Yine Ramazan ve oruç dönemi sigara bırakmak için bir fırsat olarak değerlendirilebilmektedir. Tüm gün sigara içmeden akşam saatlerini bekleyebilmek, ancak bunu Ramazan ayı dışındaki zamanlarda yapamamak motivasyon kaynaklarının gücünü göstermektedir. Ramazan, sigara bırakmak için çok uygun bir dönem olarak görülür.

Sigara adedinin azalması avantaja dönebilir

Gün içinde tüketilen sigara adedi doğal olarak azalmışken, orucun bittiği akşam saatlerinde nikotin sakızı ve ağız spreyi ile nikotin eksikliği giderilmeye çalışılabilmektedir. Tablet tedavi formları da iftarda ve bir tane de sahurda alınmak üzere 2 dozda kullanılabilmektedir.

Ramazan ayı, sigarayı bırakmaya karar vermek ve bunu hayata geçirmek için çok uygun bir zamandır. Yoksunluk belirtileriyle baş edebilmek için kullanılacak yöntemlerle, bu manevi motivasyonun yüksek olduğu dönemde sigara bırakmak daha kolay olabilmektedir. Sigara bıraktırma konusunda uzman ekiplerin görev yaptığı Sigara Bırakma Polikliniği bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al