Yükleniyor

Reyhanın faydaları nelerdir?

Reyhanın faydaları nelerdir?

Aslen Hindistan, Asya ve Afrika'ya özgü reyhan, kutsal ve asil bir bitki olarak kabul ediliyor. Aslında "fesleğen/reyhan" kelimesi, "kraliyet" anlamına gelen eski Yunanca "basilikhon" kelimesinden geliyor. Bitki dünyasındaki adı ocimum basilicum olan fesleğen günümüzde dünyanın birçok yerinde yetişiyor. Hatta birçok insan mutfaklarında veya bahçelerinde reyhan yetiştiriyor. Bu kokulu bitki, çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılıyor ve İtalyan ve Tayland mutfağında önemli bir rol oynuyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Nihan Yakut, reyhanın faydaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Reyhan nedir?

60'tan fazla fesleğen çeşidi vardır ve reyhan en yaygın kullanılanlardan biridir. Bitki genellikle sivri uçlu yuvarlak yapraklara sahiptir. Parlak yeşil bir bitkidir, ancak bazı çeşitlerin yapraklarında mor veya kırmızı ipuçları vardır. Tatlı fesleğen çok güçlü bir kokuya ve tanınabilir bir tada sahiptir. Farklı fesleğen çeşitleri birbirinden farklı tatlar sunar.

Reyhanın s ağlığa faydaları nelerdir?

Reyhan, birçok vitamin ve mineralin yanı sıra lutein, zeaksantin, beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi antioksidanlar içerir. Reyhanın sağlık yararlarının çoğu, bu antioksidanların yanı sıra uçucu yağlarından gelir . Bu bileşikler çoğunlukla kurutma işlemi sırasında kaybolur, bu nedenle en fazla faydayı elde etmek için mümkün olduğunca taze şekilde tüketimi tercih edilmelidir.

Reyhan antioksidan deposudur. Tatlı reyhan, öjenol adı verilen bir bileşik içerir. Bu antioksidanlar, antosiyaninler ve beta-karotenlerle birlikte, vücutta hücre hasarına yol açabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve kanser, kalp hastalığı, artrit ve diyabet gibi çeşitli sağlık koşulları için riskinizi azaltır. İçinde bulundurduğu fitokimyasallar ile, akciğer kanserikaraciğer kanseriağız kanseri ve cilt kanseri dahil olmak üzere farklı kanser türlüne karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Diyetinize reyhan eklemek, yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, reyhan özünün diyabeti düzenlemeye yönelik faydaları bildirişmiştir. Reyhan, yüksek kan şekerinin uzun vadeli etkilerini tedavi etmede de yardımcı olmaktadır.

Reyhan içindeki öjenol ile kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek kalsiyum kanallarını bloke etmektedir. Bitkideki uçucu yağlar, kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olur. Reyhan ayrıca kasların ve kan damarlarının gevşemesine izin vererek kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum içermektedir.

Reyhan, Ayurveda tıbbında popüler bir bitkidir. Araştırmalar, zihinsel sağlığı iyileştirmek de dahil olmak üzere birçok faydası olduğunu göstermiştir. Kaygı ve depresyonu hafifletmeye, net düşünme yeteneğini artırmaya ve yaşa bağlı hafıza kaybı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bileşiklere sahiptir.

Reyhandaki öjenol, linalool ve sitronelol dahil olmak üzere esansiyel yağlar vücuttaki iltihapla savaşmaya yardımcı olmaktadır. Bu anti-inflamatuar özellikler, artrit gibi inflamatuar durum riskini azaltmaya yardımcı olur.

Reyhan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bitkideki yağlar solunum, idrar, karın ve cilt enfeksiyonları olan kişilerde bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Reyhanın porsiyon başına besin değerleri nedir?

 (5 gram) taze reyhanın besin değerleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Kalori:
 • Protein: 0.2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidratlar: 0.1 gram
 • Lif: 0.1 gram
 • Şeker: 0 gram

 Reyhanın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller:

Reyhan ve reyhanlı besinler nasıl hazırlanır?

Taze reyhan genellikle çoğu marketin sebze bölümünde bulunabilmektedir. Reyhan alırken canlı, koyu mor yapraklar olmasına dikkat edilmelidir. Hafif nemli bir bez veya kağıt havluya sararak buzdolabında saklanabilir. Reyhanın tadını çıkarmanın birçok yolu vardır. Öğünlere dahil etmek için bazı öneriler:

 • Reyhanı taze mozzarella peyniri ve domates dilimleri ile katlayın, biraz taze çekilmiş karabiber ekleyin ve üzerine zeytinyağı gezdirin.
 • Taze pişmiş bir pizzayı veya makarnayı tamamlamak için kullanın. (Bütün veya doğranmış olarak kullanabilirsiniz)
 • Ev yapımı çorbalara veya soslara karıştırın.
 • Ev yapımı pesto veya humusa ekleyin.
 • Bir lazanyaya sebze olarak koyun.
 • Izgara mısır salatası gibi bir salataya karıştırın.
 • Vanilyalı dondurmayı birkaç küçük reyhan yaprağıyla süsleyin.

Reyhanla yemek pişirirken, yaprakları işlemin sonuna doğru eklemek gerekir. Yağlar uçucudur, bu nedenle otu en son eklemek lezzetin daha fazla korunmasını sağlar.

Güncelleme Tarihi : 8 Şubat 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al