Yükleniyor

Ruminasyon Nedir? Ruminasyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ruminasyon Nedir? Ruminasyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ruminasyon, kişinin kafasının içinde dönüp duran ve sürekli tekrar eden olumsuz düşüncelerdir. Bu düşüncelere sahip olan kişiler yaşanan olayların nedenleri ve sonuçları üzerine çok kafa yorarlar. Genellikle stres, yaşanan travmatik olaylar ve gerginlikler ruminasyonun nedenleri arasındadır. Ruminasyon aynı zamanda uzun süre devam ettiği sürece depresyon ve anksiyeteyi tetikleme tehlikesi barındırır.

İçindekiler

Ruminasyon Nedir?

Ruminasyon, olumsuz deneyimlerin nedenleri ve sonuçları ile ilgili tekrar tekrar düşünmeyi veya üzerinde durmayı içeren bir durumdur. Ruminasyon , anksiyete veya depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının başlangıcı için de bir risk faktörüdür.

Stres, gergin bir yaşam tarzı ve yaşanan travmatik olaylar ruminasyona neden olan başlıca faktörler arasında gösterilir.

Bu takıntılı düşüncelere sahip olan kişiler bir konunun nedenleri ve sonuçları üzerine çok fazla kafa yorarlar. Odaklanma problemi, zevk veren aktivitelere karşı ilgi alakanın azalması ve tükenmişlik hissi  gibi durumlar ruminasyonun yaygın belirtileri arasındadır.

Dikkat dağıtma yöntemleri, meditasyon ve çeşitli terapiler takıntılı bir şekilde olumsuz düşüncelere sahip olan kişileri bu düşüncelerden uzaklaştırmak için uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Eğer ruminasyon ilerleyip kişinin hayatını derinden etkiliyorsa doktor kontrolünde ilaç tedavisi de gerekebilir.

Ruminasyon Neden Olur?

Stres, gergin bir yaşam tarzı, travmatik deneyimler, bazı sağlıksal endişeler ruminasyona neden olan temel faktörler arasında yer alır. Bu faktörler kişiyi olumsuz düşüncelere daha çok sevk eder ve takıntılı bir hale getirir. Meydana gelen takıntılı ruh hali de anksiyete, depresyon ve birtakım psikolojik rahatsızlıkları tetikler.

Ruminasyona neden olan faktörler şu şekildedir:

 • Yoğun stres altında yaşamak
 • Gergin bir yaşam tarzı
 • Travmatik deneyimler
 • Bazı sağlıksal endişeler
 • Ailevi problemler

Ruminasyon Belirtileri Nelerdir?

Bir konu üzerine çok fazla düşünmek, çok soru sormak, aşırı irdelemek, odaklanma problemi, hayata karşı ilgi ve motivasyonun azalması, tükenmişlik hissi ve iştahsızlık gibi durumlar ruminasyon belirtileridir. Ortaya çıkan bu belirtiler kişinin hayatını derinden etkiler ve kişiyi takıntılı biri haline dönüştürür.

Ruminasyon belirtiler ayrıca maddeler halinde de şöyle ifade edilebilir:

 • Bir konu üzerine çok düşünmek, çok soru sormak, aşırı irdelemek
 • Çok düşünmeye bağlı karamsar ve takıntılı bir ruh hali
 • Odaklanma problemi
 • Hayata karşı ilgi ve motivasyonun azalması
 • Tükenmişlik hissi
 • İştahsızlık

Ruminatif düşünen kişiler aynı bilginin üzerinden hiçbir değişiklik yapmadan tekrar tekrar geçerler, derinlemesine irdelerler ve olumsuz düşüncelerin içinde sıkışıp kalırlar.

Ruminasyonun Etkileri Nelerdir?

Ruminasyon, uzun sürdüğü ve kişinin içinden çıkamadığı bir hal aldığı durumlarda başta depresyon ve anksiyete olmak üzere bazı sorunları beraberinde getirebilir.

Ruminasyonun kişinin üzerinde yarattığı ve tetiklediği olumsuz durumlar şunlardır:

Ortaya çıkabilecek tüm bu olası etkiler, kişinin üzerinde dönüp durduğu olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Bu olumsuz düşünceleri zihinden uzaklaştırmak ve ruhsal olarak hayata sağlıklı bir şekilde devam etmek için bazı yöntemler uygulanabilir.

Ruminasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ruminasyona neden olan olumsuz ve takıntılı düşüncelerden kurtulmak için dikkat dağıtma yöntemleri, meditasyon, düşüncelerin daha planlı bir şekilde işlenmesi ve harekete geçmek, egzersiz yapmak, doğada zaman geçirmek gibi yöntemler etkili olabilir.

Sürekli tekrarlayan ruminatif düşüncelerden kurtulmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

Dikkat dağıtma yöntemleri uygulayın

Olumsuz düşüncelere sıkışıp kaldığınızda televizyon izlerken kanal değiştirir gibi başka bir kanala geçmeye çalışın. Olumsuz düşünce kalıbından çıkmak için dışarı çıkın, sevdiğiniz bir insanla konuşun, kitap okuyun veya film izleyin. Bu yöntemler olumsuz düşüncelerden biraz da olsa sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Meditasyon yapın

Stresi azaltma etkisi bulunan meditasyon, olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Düşüncelerinizi planlayın ve meydan okuyun

Düşüncelerinizi daha planlı bir şekilde düzenleyerek, buna göre hareket ederek ve olumsuz düşüncelerin gerçek olmadığına yönelik kendinizi ikna ederek ruminasyonun etkisini hafifletebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Başta yürüyüş olmak üzere fiziksel aktivite ve egzersiz yapan kişilerde stres oranının azaldığı kabul edilir. Olumsuz düşünceler sizi rahatsız ediyorsa egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Dışarı çıkıp hayata karışın

Doğada zaman geçirmek, yürüyüş yapmak ve sosyalleşmek takıntılı ve olumsuz düşüncelerden kurtulmak adına önemli bir çözüm olacaktır.

Profesyonel destek almaktan çekinmeyin

Ruminatif bir düşünce yapısına sahipseniz ve bu durumdan kurtulamıyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin ve uzmanlara başvurun. Bu noktada özellikle bilişsel davranışçı terapi yöntemi sizin dostunuz olacaktır.

Ruminasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ruminasyon ne demek?

Ruminasyon, takıntılı bir şekilde sürekli tekrar eden olumsuz düşüncelerdir.

Ruminasyondan nasıl çıkılır?

Ruminasyondan çıkmak için dikkat dağıtma, meditasyon, egzersiz, sosyalleşme ve gerektiğinde profesyonel destek süreçlerini dikkate alın.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al