Yükleniyor

Sağlıklı Bir Ramazan İçin Diyabet Hastalarına Öneriler

Sağlıklı Bir Ramazan İçin Diyabet Hastalarına Öneriler

Kan şekeri dengesinin bozulması, diyabet hastalarının pek çok sorunla karşı karşıya kalmasına yol açabiliyor. Oruç tutmak isteyen diyabet hastalarının sağlıklarını korumak için beslenme düzeni, kontrollü ilaç kullanımı ve fiziksel aktiviteler konusunda bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor. 

İçindekiler

Açlık süresi uzadıkça riskler artıyor

Diyabet hastası olup oruç tutmayı planlayan kişiler, sağlığı tehdit eden olumsuz tablolar ile karşılaşabilirler. Çünkü diyabet hastalarında açlık süresi uzadıkça sağlığı tehdit eden riskler daha da artmaktadır. Uzun süren açlık dönemleri, insülin direnci olan diyabetiklerde aşırı glikojen yıkımına, artmış yeniden glikoz yapımı ve özellikle Tip 1 diyabet hastalarda yağ ve kas dokusunun yıkımında artışa yol açabilmektedir. Dolayısıyla abu durum açlık kan şekerinde yükselmeye hatta insülin eksikliği nedeniyle aşırı yağ ve kas yıkımının neden olduğu komalara yol açabilmekte, kan şekerini düşüren ilaç ya da insülin kullananlarda kan şekerinde düşmelere, tromboz ve sıvı kayıplarına ve elektrolit dengesizliklerine neden olabilmektedir.

Kan şekeri düşüklükleri 4-7 kat daha fazla olabilir

Diyabet hastaları, oruç tutmayı planlıyorlarsa öncesinde mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Bu dönemde sahur ve iftar olarak yapılan beslenme tipi ve saatlerdeki değişiklikler, diyabetik hastalarda 4-7 kat daha sıklıkla kan şekeri düşüklüklerine yol açabilmektedir. Son yıllarda bazı küçük ölçekli çalışmalar diyet veya ilaç ile izlenen hastaların oruç

Ramazan öncesi doktor kontrolü şart!

Diyabet hastası olup oruç tutmayı planlayan kişilerin mutlaka Ramazan ayından önce hekimlerinin kontrolünde kan şekeri, kan yağları, kan basıncı kontrolü sağlanmalı ve tedavileri hekimleri ile en uygun hale getirilmelidir. Ramazan ayı öncesinde diyabetik hastalara yönelik eğitim programları ile hastaların bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Özellikle hekimler sıcak havalara da denk gelecek olan uzun süreli açlıkların risklerini hastalara anlatarak onları bilgilendirmelidir.

İftar sofralarında  “bir kereden bir şey olmaz” mantığı yanlış

İftar sofralarında bir kereden bir şey olmaz mantığı ile aşırı yemek yeme davranışı her birey için oldukça yanlıştır. İftar sofrasında yemekleri çok hızlı bir şekilde tüketmek, kan şekerini birden yükseltebileceği için yemek yavaş yavaş yenmelidir. İftara bir çorba ile başlamak, ardından yemeğe 10-15 dakikalık ara verip, daha sonra sulu sebze yemekleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Sıvı kaybını kapatabilmek için iftardan sahura kadar bol su tüketmek gerekir. Ağır, yağlı, hamur işi gibi besinlerden her bireyin kontrollü tüketmesi, mümkünse uzak durması gerekir.

Diyabetik yakınlarınızın sağlığını düşünün

Özellikle iftar yemeklerine diyabetik bir hasta katılıyorsa yemeği veren kişiler de onları düşünerek yemek listeleri yapmalı ve diyabetik kişilerde oluşabilecek beslenmeyi bozacak davranışları teşvik etmemelidir. Ciddi kan şekeri yükselmesi riski nedeniyle Tip 1 diyabetli hastaların ve beraberinde böbrek yetmezliği, tansiyon yüksekliği gibi sorunları olan Tip 2 diyabetik hastaların oruç tutmaları sakıncalı olabilir. İnsülin kullanmakta olan Tip1-2 diyabetik hastalara ise oruç tutması genellikle önerilmemektedir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al