Yükleniyor

Sıcaklar Varis Şikayetlerini Artırabilir

Sıcaklar Varis Şikayetlerini Artırabilir

Doğru bir tedavi planlanmadığı takdirde sadece estetik değil önemli bir sağlık sorununa dönüşen varisler, kişinin yaşam kalitesini de oldukça etkiliyor. Kısa sürede sonuç almak için bilinçsizce uygulanan tedaviler ise varislerin ilerlemesine yol açabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Fikri Yapıcı, varisten korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

ÜLKEMİZDE 5 MİLYON VARİS HASTASI VAR

Varis hastalığı, toplumdan topluma değişmekle birlikte günümüzde %10-35 arasında görülmektedir. 50 yaşın üstünde görülme oranı neredeyse iki kat artmaktadır. Kadınlarda, erkeklere oranla 2-4 kat fazla görülmektedir.  20-70 yaş arası kadınların yaklaşık yarısı varislerden şikayetçi olabilmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak söylenebilir ki; Türkiye’de 5 milyon bireyde değişik derecelerde varis olduğu öngörülebilmektedir. Batılı ülkelerde venöz yetmezlik için yapılan sağlık harcamaları toplam sağlık harcamalarının %1-3’ünü oluşturmaktadır.

YAZIN BACAKLARINIZI KUMA GÖMMEYİN

Varis kaynaklı bacak ağrılarını geçirmek için sıcak uygulamalar yapılması doğru değildir. Bu ağrılar için kaplıcalara gitmek ya da yazın kuma bacaklarını gömmek oldukça yanlıştır. Sıcak, varis ve venöz yetmezlik yakınmalarını artırmaktadır. Şişmeler nedeniyle sülük tedavisi uygulanması, nedeni ortadan kaldırmayacağı için yanlış bir uygulamadır. Varis olan bölgelere uygulanan eşit şekilde uygulanmayan bandajlar veya çoraplar yarar yerine zarar verebilmektedir.

GEBELİK VE HAREKETSİZLİK VARİS GELİŞİMİ ARTIRIR

Toplardamarlarda basınç artışına yol açan gebelik, ayakta ya da oturarak uzun süre kalmayı gerektiren meslekler, şişmanlık, az lifli gıdayla beslenme alışkanlığı, kabızlık, dolaşımı etkileyecek derecede sıkı kıyafetler varis gelişimini artırabilmektedir. Ayrıca toplardamarları zayıflatan nedenlerden kadın cinsiyet, hormon kullanımı, yaşlılık, sigara kullanımı, genetik etkenler de varisin gelişimine neden olabilmektedir. Varis hastalarında en sık görülen yakınmalar ağrı, yanma hissi, kaşıntı, kas krampları, şişlik hissi, huzursuz bacak, cilt değişiklikleri, yaraların oluşmasıdır.

VARİS TÜRÜNE GÖRE TEDAVİ

Varis, erken tanı konulması, koruyucu önlemlerin alınması, doktor önerisiyle ilaç ve/veya varis çorabı kullanılmasıyla büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Varis tedavisinde amaca yönelik seçilen tedavi seçeneklerinin her biri uygulanmaktadır. Ameliyatla tedavi yapılabildiği gibi günümüzde hastaya daha az zarar veren modern yöntemler ile daha estetik sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır.

DİKİŞSİZ MÜKEMMEL KOZMETİK SONUÇLAR

Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. Renkli doppler ultrason eşliğinde “Endovenöz lazer ablasyonu” ile varis tedavisi sağlanabilmektedir. “Dikişsiz ameliyat” uygulaması ile cerrahi gereksinimi bulunan hastalara kesi uygulamadan ameliyatta dikişe gerek olmaksızın mükemmel kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. Varisleri başlangıç evresinde bulunan hastaların tedavileri ise “köpük skleroterapisi” ve “yüzeysel radyofrekans ablasyon” yöntemi ile sağlanabilmektedir.

 

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN…

  • Hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Uzun süre bacak bacak üzerine atmak dolaşımı bozabilir.
  • Sigara varis oluşumunu artırabilir. Sigara içenlerin yanında bulunmanın bile %30 oranında etkilediğini unutmamalıdır.
  • Çok dar giysileri ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih edilmemelidir.
  • Sıcaktan kaçının. Aşırı güneşlenme ve sıcak uygulama damarları genişleterek varislerin artışına yol açabilir. Ilık su ile yıkanmanın ardından bacaklara soğuk su uygulanması yararlı olacaktır.
  • Düzenli ayak ve bacak egzersizleri yapılmalıdır.
  • Mümkünse günde en az 2-3 kez,10-15 dakika süre ile bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne kaldırarak dinlendirilmelidir.
  • İdeal kiloda kalınmalıdır.
  • Doktorun önerdiği ilaç ve varis çorabı düzenli kullanılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al