Yükleniyor

Soğuk Havalarda Cildiniz Pul Pul Dökülmesin

Soğuk Havalarda Cildiniz Pul Pul Dökülmesin

Güzel ve sağlıklı bir cilt için su ve nem önemli faktörler arasında yer alıyor. Soğuyan havalarla birlikte ciltte meydana gelen kuruluklar, başta egzama olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü uzmanları kış aylarında ciltte yaşanan sorunlar hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

CİLT KURULUĞU VE ÇATLAKLAR GÖRÜLEBİLİR

Kış aylarında havanın soğumasıyla birlikte ciltte kuruluklar yaşanmaktadır. Nem ihtiyacı artan ciltte kuruluğa bağlı olarak kserotik egzamalar denilen kuruluk ya da kış egzamaları ortaya çıkmaktadır. Egzamanın yanı sıra kuruluktan dolayı özellikle el ve ayaklarda oluşan çatlaklardan çeşitli mikroorganizmalar cilde yerleşmektedir. Bu mikroorganizmalar çeşitli cilt enfeksiyonlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kış ayalarında cilt kuruluğuna bağlı egzamaların yanı sıra diğer egzama türleri de sıklıkla görülmektedir. Bebek ve çocukluk çağının en sık görülen hastalığı olarak bilinen atopik egzama kış aylarında soğuk havaya ve kuruluğa bağlı olarak atak yapabilmektedir. Özellikle diz ve dirseklerin iç yüzleri ile yüz bölgesinde görülen tutan bu egzama tipinde egzamalı cilt bölgesinde kızarıklık, pullanma ve kaşıntı görülebilmektedir.

UZMAN KONTROLÜNDE DAHA YOĞUN NEMLENDİRİCİLER KULLANIN

Kış aylarında ciltte oluşabilecek egzama ataklarından korumak için sık sık yoğun içerikli nemlendiricileri kullanmak gerekmektedir. Özellikle banyo sonrası cilt tipine uygun bir nemlendirici tüm vücuda sürülmelidir. Sabahları yüze uygulanacak nemlendirici kışın ciltte meydana gelecek kuruluk ve soğuk havaya karşı etkili olmaktadır. Nemlendirici kullanmanın yanı sıra günde en az 2-3 litre su tüketmeyi de unutmamak gerekmektedir.

KIŞ GÜNEŞİNDEN KORUNUN

Kışın kayak sporuyla uğraşan kişilerin kardan yansıyan güneş ışınlarından zarar görmemesi için yüzlerine mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kremi sürülmesi gerekmektedir. Yüzünde koyu renkli leke veya ben olan kimselerin yine aynı şekilde SPF 20-30 içerikli güneş koruyucu nemlendirici ile üzerine kapatması uygun olacaktır. Bunun yanı sıra soğuk havalarda eldiven kullanmak, günde 4-5 kez yoğun nemlendirici ile elleri nemlendirmek ve nötr Ph içerikli sabunlar kullanmak kış aylarında atak yapabilecek egzamalara karşı koruyucu olmaktadır.

KIŞ KOZMETİK UYGULAMALAR İÇİN UYGUN ZAMAN

Yaz aylarında ısıya bağlı damar genişlemeleri olabileceğinden, özellikle lazer içerikli kozmetik uygulamalar için kış ayları daha uygun zamanlar olarak değerlendirilmektedir. Cilt lekeleri, hamilelik lekeleri, güneş hasarına bağlı oluşmuş koyu renkli lekeler kimyasal peeling veya Q switched lazer uygulamaları ile yok edilebilmektedir. Bu uygulamalar güneşten etkilendiği için yaz ayalarında yapılamamaktadır. Bacaklarda oluşan variköz damarsal genişlemeler, yüzdeki kılcal damarlar, venöz göllenmeler de kış aylarında Nd-YAG lazer uygulamalarıyla giderilebilmektedir.

CİLT ÇATLAKLARINDAN KIŞIN KURTULUN

Hamilelik sonrası ya da aşırı kilo alıp vermeye bağlı oluşan cilt çatlakları da fraksiyonel Er-YAG lazerlerle %80 oranında tedavi edilebilmektedir. Lazer sonrası cildin düzelmesi yaklaşık 1 hafta süreceği için kış ayları bu işlemler için daha uygundur. Derin akne yani sivilce izleri de Fraksiyonel Er-YAG seanslarından oldukça yüksek oranda fayda görmektedir. Bu işlem ile yüz derisinin en üst tabakası komple soyulmaktadır. Bu süreçte kişinin direk güneş ışığına maruz kalmaması gerektiği için kış ayları bu işlem için uygundur. Mikroabrazyonlu medikal cilt bakımları ile ciltte çok yüzeysel soyulmalar sağlanıp yoğun nem serumu ve nem maskesi uygulamalarıyla kışın ciltte eksilen nem yerine konabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Haziran 2022

Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al