Yükleniyor

Sünnetin Zamanlamasını Doğru Planlayın

Sünnetin Zamanlamasını Doğru Planlayın

Erkek çocukları için hayatın en önemli dönemlerinden birini sünnet oluşturuyor. Anne babaların aklında ise “Çocuğumuzu ne zaman sünnet ettirmeliyiz?” sorusu ilk sırayı alıyor. Çocukların psikolojik travma yaşamaması ve çabuk iyileşebilmeleri bakımından yenidoğan sünneti ön plana çıkıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Egemen Avcı, ailelerin sünnet konusunda dikkat etmesi gereken konular ve yeni doğan sünneti hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

2-6 yaş arası sünnet tavsiye edilmiyor

Sünnet tıbbi açıdan her yaşta yapılabilen bir operasyon olmakla birlikte zamanlaması çocuğun psikolojik dünyası için büyük önem taşımaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar çocukların cinsel kimliğini fark etmeye başladığı 2-6 yaş arasında gerçekleştirilen sünnetin ileride ciddi psikolojik sorunlara yol açabileceğini ortaya koymaktadır. Anneye son derece bağlı olunan bu dönemde yapılacak sünnet çocukta cinsel organının kaybettiği yönünde bir algı oluşturabilmektedir. Sünnet için 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası dönemi tercih etmek en sağlıklı seçenektir.

İdeal dönem ilk 2 ay

Son yıllarda sünnet için ileri yaşları beklemeyen ailelerin sayısı artmaktadır. Çocuklar yenidoğan döneminde hatta doğumu takip eden günde dahi sünnet olabilmektedir. Ancak yenidoğan sünnetinde ailelerin dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. Bebeğin hayata tutunma sürecini atlatması, emmeye alışması, varsa yeni doğan sarılığının bitmesi ve göbek bağının düşmesi beklenebilmektedir. Doğumdan sonraki ilk iki ay sünnet için en uygun dönemdir. Sünnet kararı alınırken çocuk doktoru, operasyonu yapacak doktor ve aile bir araya gelerek ortak karar vermelidir.

Bebeğinizde bu rahatsızlıklar varsa sünneti erteleyin

Bebekte her hangi bir sorun yoksa yenidoğan sünneti ilk 48 saat içinde bile yapılabilmektedir. Ancak bebeğin sağlık durumunun detaylı olarak incelenmesi ve sünnete uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

  • Yeni doğan sarılığı
  • Prematüre doğumlar
  • Ailede hemofili yani kanama ve pıhtılaşma sorunu varlığında
  • Peygamber sünneti gibi cerrahi tedavi gerektiren durumlarda yenidoğan sünneti ertelenmelidir.

Çocuğunuzu anesteziye gerek kalmadan sünnet ettirebilirsiniz

Anestezi altında sünnet ailelerde tedirginlik yaratmaktadır. Doğumu takip eden ilk iki ay içinde ya da bebek beş kilo olana dek sünnet lokal anesteziyle yapılır. Yenidoğan bebekler de ağrı hissettiği için sünnet öncesinde operasyon bölgesini uyuşturmak için çok ince bir iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır. Sünnet lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için çocukların operasyon öncesi aç kalmasına gerek yoktur. Sünnet sonrasında antiseptik kremler haricinde antibiyotik tedavisine gerek kalmamaktadır. Bezlenme evresinde olan bebeklerde yara bakımı ve takibi ileri yaş dönemi çocuklara göre daha kolay yapılabilmektedir.

İyileşme çok daha çabuk oluyor

Uygun şartlarda ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen yeni doğan sünnetinin bazı avantajları bulunmaktadır.

  • Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır. Bilimsel çalışmalarda sünnetsiz bebeklerin idrar yolu enfeksiyonuna sünnetli olan gruba oranla 8 ile 20 kat daha fazla yakalandığı gösterilmiştir.
  • Lokal anestezi ile yapılabilir.
  • Sünnet sonrası bakım kolaydır
  • İyileşme hızlıdır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al