Yükleniyor

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt, memelileri ürettiği doğal besin kaynağıdır. Hayvanlar ve insanlar doğduktan sonra katıya gıdaya geçmeden sütle beslenirler. Özellikle anne sütü, bebeğin sindirim sistemi gelişimini destekler ve büyümesine yardımcı olan bileşenler içerir. Süt aynı zamanda kemik ve kalp sağlığına destek olur ve sağlık açısından pek çok fayda sağlar. Sağlıklı bir protein kaynağı olan süt, kemik sağlığına da katkıda bulunur. Uzmanlar, insanların dengeli beslenmenin bir parçası olarak her gün süt ürünlerini tüketmelerini önerir.

İçindekiler

Sütün Besin Değeri

Süt, içerisinde yer alan vitamin, mineral, kalsiyum ve protein kişinin büyüme ve gelişimi açısından büyük önem taşır. Kemik sağlığı için önemli bir besin olan süt, bakır, çinko, flor ve çeşitli mineraller içerir. Sütün besin bileşimi oldukça karmaşık ve zengindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besini içeren sütün besin değerleri şu şekildedir:

Bir bardak (249 gram) tam yağlı inek sütü içerisinde;

  • Kalori: 152
  • Su: %88
  • Protein: 8.14 gram
  • Karbonhidrat: 12 gram
  • Şeker: 12 gram
  • Lif: 0 gram
  • Yağ: 8 gram

Süt ürünleri içerisinde insan ihtiyaçlarına uygun olan yüksek kaliteli proteinler bulunur. Örneğin tahıl ile beraber tüketilen süt vücuda amino asit sağlayabilir.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt kişinin günlük B12 vitamini ihtiyacının %50'sini, kalsiyum ihtiyacının %25'ini ve günlük potasyum ve D vitamini ihtiyacının %15'ini karşılayabilir. Bağışıklığı artırır, kemik yapısının güçlenmesini sağlar, sindirime iyi gelir, enerji metabolizmasını destekler, dişleri korur ve gelişime destek olur.

Sütün faydaları şöyle sıralanır:

Kemik sağlığına iyi gelir

Süt, kalsiyum ve D vitamini içeriği sayesinde kemik sağlığına önemli katkılarda bulunur. Güçlü kemiklerin oluşumunda önemli olan süt, vücuda alınan gıdalardaki kalsiyumun açığa çıkmasını sağlar. Bu nedenle yaşam boyunca sütten yararlanmak ve düzenli tüketmek önemlidir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Sütü günlük olarak tüketmek sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olarak kilo vermeyi destekler. Bu durum süt içerisinde bulunan karbonhidrat, protein ve yağın tatmin edici durumundan kaynaklanır. Protein ve yağ, sütün süper dolgunluğuna yardımcı olarak kilo kaybına yardımcı olur. Karbonhidratlar kişiye enerji verir ve vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Diyabet riskini azaltır

Düzenli olarak süt tüketmek tip 2 diyabet gelişme riskinin azalmasına yardımcı olur. Kişiler süt ürünlerini ne kadar düzenli tüketirse hastalığa yakalanma olasılıklar da o kadar düşük olur. Bunun yanında içerisindeki protein, kalsiyum ve D vitamini çeşitli besi maddeleri ile birçok hastalığın önlenmesinde de etkilidir.

Kalp sağlığını destekler

Süt, kalp sağlığını etkileyen sağlıklı beslenmenin önemli bir bileşeni olarak bilinir. Süt ürünleri, potasyum içeriği nedeniyle felç, kardiyovasküler hastalık ve hipertansiyon riskini azaltır. Bunu yanında süt, kan damarlarının genişlemesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı olan potasyum deposudur. Vücuda potasyum almak kan basıncını düşürür, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmada etkilidir.

Bilişsel gerileme riskini azaltır

Sütün içerisindeki besin değerleri kişinin yaşlandıkça zihinsel olarak daha zinde kalmasını sağlar. Süt alımı Alzheimer hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Bu sebeple özellikle sabah yulafa veya atıştırmalıklara süt eklemek beyin sağlığını destekler.

Sütün Zararları Nelerdir?

Sütün içerisindeki bileşenler kişinin sağlığı açısından oldukça faydalıdır fakat kişinin vücudunda yan etkilere neden olabilir.

Sütün zararları şöyle sıralanabilir:

Laktoz intoleransı

Laktoz ya da süt şekeri sütte bulunan ana karbonhidrattır. Bazı kişiler çocukluktan sonra laktozu tamamen sindirme yeteneğini kaybettiğinden vücutta laktoz intoleransı oluşmasına neden olabilirler. Laktoz intoleransı olan kişilerde laktoz tamamen emilemez ve bir kısmı kolona geçer ve burada yer alan bakteriler onu fermente etmeye başlar. Bu fermantasyon kişide metan ve karbondioksit gibi gazların oluşumuna yol açar. Böylelikle laktoz intoleransı gaz, şişkinlik, karın krampları, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi pek çok rahatsız edici semptomlara yol açar.

Süt alerjisi

Süt alerjisi daha çok çocuklarda görülen ve yetişkinleri de etkileyen bir durumdur. Alerjik semptomlar genellikle peynir altı suyu proteinleri ve kazeinlerden kaynaklanabilir. Süt alerjisi deri döküntüsü, şişlik, nefes alma sorunları, kusma, ishal ve dışkıda kan şeklinde belirtilere neden olur.

Sütün Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Süt içmek neye iyi gelir?

Günlük olarak süt içmek, diş sağlığını, uykusuzluk problemlerine iyi gelir. Bunun yanında saç ve tırnak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kalsiyum içerdiğinden gelişim ve büyümeye destek olur.

Süt vücudu temizler mi?

Süt içmek içerisindeki protein ve antioksidan sayesinde cilt sağlığını korumada etkilidir. Özellikle cilt üzerinde nemlendirici bir etkide bulunu ve vücudun nem dengesini korur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al