Yükleniyor

Tekrarlayan Ayak Bileği Burkulmaları Kalıcı Hasar Bırakabilir

Tekrarlayan Ayak Bileği Burkulmaları Kalıcı Hasar Bırakabilir

Günlük hayatımızda yürüyüş yapmak, merdiven çıkmak gibi bazı rutin hareketler bağ dokuları, kas ve tendonlara zarar vererek bilek burkulmalarına sebep olabilir. Üst üste birkaç kere burkulan bileğin ayak sağlığımız için tehdit oluşturduğunu dile getiren Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, risk grubundaki kişileri uyararak, alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Ayak bileği burkulması acil servislere en sık başvuru nedenlerindendir

 

Burkulmanın eklemlere ait yapıların zorlanması anlamına geldiğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Eklem bağları veya kas ve tendonlarının zorlanması, ayak bileği burkulmalarına sebep olur. Bu burkulmalar sonucu eklemleri bir arada tutan bağların birinde veya bir kaçında zorlanmalar, yırtılmalar hatta kopmalar da meydana gelebilir. Ayakta, ayağın yanlara ve yukarı-aşağı hareketini sağlayan iki adet eklem vardır. Ayrıca dış yan bağlar ayak bileğinin dış yanında bulunarak bileğin içe doğru hareketini engeller. Dış yan bağlarının zorlanması günlük hayatımızda çok sık görülen bir yaralanma şeklidir. Neredeyse acil servislere başvuranların üçte birini bu hasta gurubu oluşturmaktadır. İç yan bağlar ise iç kısımda bulunur ve ayak bileğinin dışa dönmesini engeller. Ayak bileği burkulmaları en sık spor esnasında görülmektedir. Spor yaralanmaları ayak bileği yaralanmalarının %15 ini oluşturmaktadır. Basketbol, voleybol ve futbol en sık risk oluşturan spor dallarıdır.”

Regl dönemindeki bayanlar risk altında

 

En sık bilek burkulmalarına spor esnasında rastlandığını ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Sporcular da ayak bileği burkulması konusunda risk grubunda yer alır. Bütün kasların gevşediği regl döneminde bayanlar ve kilolu insanlar da bilek burkulmaları konusunda risk grubunu oluşturmaktadır.”

 

Ayağınızı ve bileğinizi saran ayakkabılar tercih edin

Rahatsız görünen topuklu ayakkabılar giyen bayanların sık sık ayak bileği burkulması sorunu yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Aydın şu önerilerde bulundu:

  • Topuklu ve rahatsız ayakkabılar giyinmeyin. Kullanılacaksa bile ayağı saran ayakkabılar tercih edin.
  • Kas güçlendirici egzersiz programlarına katılın.
  • Yarışma ve antrenmanlardan önce ısınma hareketlerini yapmaya özen gösterin.
  • Yarışma ve antrenmanlardan önce destek bandaj kullanın.
  • Uygun koruyucu spor ayakkabıları giyinin.

Tekrarlayan burkulmalar eklemin erken yaşlanmasına neden oluyor

Tam iyileşmemiş ve ihmal edilmiş bağ yırtığı nedeni ile eklemde gevşeklik oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın “Bu ayağın tekrar burkulmasına neden olur. Tekrarlayan burkulmalar zaman içinde eklem kıkırdağın hasar görmesine ve eklemin erken yaşlanmasına neden oluyor. Burkulmada ilk müdahale çok önemlidir. Doğru tedavi için tanının iyi konulması gerekir. Hafif-orta dereceli burkulmalarda “brace” adı verilen dış destekler ile fonksiyonel tedavi, ileri derece burkulmalarda da ameliyata başvurulabilir.“ diye konuştu

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al