Yükleniyor

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması, tırnağın ayak parmağının etine doğru büyümesidir. Tırnak batmasında tırnakların köşeleri ya da kenarları tırnak etrafındaki deriye doğru büyüyüp batar. Bu durum ayak tırnaklarının çok kısa kesildiği ya da ayak başparmaklarının yan kısımlarını kesildiğinde ortaya çıkar. Yaygın olarak görülen tırnak batması belirtileri, tırnak kenarında ve parmakta kızarma, ağrı ya da şişlik şeklindedir. Tırnak batması tedavisi, fark edildiği anda kronik bir hale gelmemesi için bir uzmana başvurulması gerekir.

İçindekiler

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, ayak parmaklarını sıkıştıran ayakkabı kullanımı, tırnak kesiminde kavisli kenar bırakmak veya köşelerini kesmemek gibi yanlış tırnak kesimi, ayak parmağını çarpma, ayakların terli kalmasına bağlı deri yumuşaması ve tırnak mantarı gibi nedenlerle tırnağın ayak parmağının etine doğru büyümesidir. Genellikle ayak başparmağında görülse de ayak parmaklarının herhangi birini de etkileyebilir. Tırnağın uzayıp kıvrılarak cilde batması durumundan ağrı ve acı hissedilir.

Tırnak Batmasının Aşamaları Nelerdir?

Tırnak batmasının 3 aşaması bulunur. Tırnağın ilk batmaya başladığı aşamada kızarıklık ve şişlik görülür. Ayrıca hafif ağrı ve yanma hissi de eşlik eder. Bu durum tedavi edilmezse tırnak batması ikinci aşamaya geçer.

İkinci aşama dolama tarzında tipik enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar. Tırnak batmasının ilk aşamasındaki kızarıklığa ek olarak beyaz alanların, iltihabi akıntıların meydana gelmesi ve daha da etli tırnağın battığı kısmın şişmesi söz konusudur.

Üçüncü aşamada, tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlar ortaya çıkar. Tırnak batmasında karşılaşılan en kötü senaryo üçüncü aşamada görülür. Üçüncü aşama tedavisi çok daha zor ve agresiftir. Bu yüzden önemli olan ilk basamakta tırnak batmasını  fark etmek ve tedavisini planlamaktır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması ilk battığında şişlik, sertlik ve hassasiyet belirtileriyle ortaya çıkar. Sonrasında kızarma ya da enfeksiyon görülür. Tırnak batması özellikle gençlerde görülen acı verici bir durumdur. Tırnak batması belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Tırnağın battığı bölgede kızarıklık
 • Ağrılı ve ödemden dolayı gergin bir cilt
 • Cildin yapısında ve renginde farklılık
 • Tırnağın yapısının değişmesi ve deriye doğru kıvrılması
 • Şişlik ve hassasiyet
 • İlerlediği durumda enfeksiyona dönerek ağrı, mide bulantısı ve ateş oluşturması
 • Enfeksiyon sonrasında görülen akıntı

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması, yanlış kesilen ayak tırnağı, dar ayakkabı seçimi, ayak parmağını bir yere çarpma ya da tırnak köşesinin yırtılmasıyla nedeniyle oluşur. Bunun yanında tırnak mantarı da tırnak batması nedenleri arasında sayılabilir.

Tırnak batmasının en yaygın görülen nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Tırnak mantarı gibi ayak mantarları
 • Yanlış tırnak kesimi
 • Kiloya bağlı olarak meydana gelen tırnak batması
 • Sivri burunlu ve dar ayakkabı seçimi
 • Ayak parmağını çarpmak
 • Ayakların terli kalması

Tırnak mantarı gibi ayak mantarları

Tırnak batmasına hastalıklar eşlik edebilir. Örneğin tırnak mantarı tırnağın yapısını bozarak kalınlaşmaya neden olur. Mantar tırnakta kalınlaştıkça tırnak batması da artabilir. Bazen hiçbir neden ortada olmadan kiloya bağlı ortaya çıkabilir.

Kiloya bağlı olarak meydana gelen tırnak batması

Kilolu hastalarda kilodan ayağa dolayısıyla da tırnağa daha fazla yüklenme olduğu için ayak ve ayak parmaklarında tırnağın şekli bozulur.

Hatalı tırnak kesimi

Tırnak batmasına neden olan diğer neden hatalı tırnak kesmedir. Bazı kişiler tırnağı dipten kesmenin daha iyi olduğunu düşünerek tırnağı dipten keser ve hatta dipten kesmenin tırnak batmasını önleyeceğini düşünür. Bu yaklaşım çok yanlıştır. Tırnak ne kadar uzun kesilirse batma riski daha az olur. 

Sivri burunlu ve dar ayakkabı seçimi

Ayrıca uzun süreli sivri burunlu ayakkabı kullanımı akut batmaya sebep olabilir ama kronik vakalarda çok etkisi yoktur.

Travmaya maruz kalmak

Travmaya maruz kalmak, ayağı bir yere çarpmak ya da tırnağın üzerine düşen cisimler tırnak şeklinin değişimine dolayısıyla tırnak batmasına sebep olur. Travma sonrası tırnak düşmesinde de tırnak batması meydana gelebilir.

Tırnak Batmasının Tedavisi Nasıl Planlanır?

Tırnak batmasının tedavisi aşamalara göre planlanır. İlk aşamada uygulanan lokal tedavi, antibiyotikli kremlerle vakaların %60- 70’inde iyileşme görülür. İlk aşamayı atlatan hastalara tırnak batmasının kronikleşmemesi için tırnak bakım eğitimi verilir.

İkini aşamada hastaya göre kremle birlikte sistemik tedavide uygulanabilir.

Üçüncü aşamada oluşan tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlara müdahale edilmesi gerekir.  Elektro koter gibi cihazlarla etli kısım ortadan kaldırılır. Tırnağın batan kısmının kesilmesi ya da tel uygulaması gibi farklı tedaviler uygulanabilir.  Tırnağın tamamının alınması ve yeni gelen tırnağın düzgün olması da tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu tedavilere rağmen tırnak batması iyileşmeyebilir.

Tırnak Batmasında Ne Zaman Cerrahiye Başvurulur?

Tırnak batması tedavisinde cerrahi en son tercihtir. Üçüncü aşamaya gelinmiş, uygulanan tedavilerden iyileşme görmemiş hatta daha kötüye giden durumlarda cerrahi tercih edilmektedir. Cerrahide genellikle batık kısım alınır bazen de dikiş atılır. Tırnağın hemen çekilmesi bir çözüm değildir. Tel tedavileri sonucu da nüks görülebilmektedir. 

Tırnak batması tedavisinde “Fenol ile matrisektomi” adı verilen yöntem ile yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. Tırnak kenarındaki sadece batık kısım köke kadar alınarak, buradan bir daha tırnak çıkıp batık oluşturmasın diye batık yeri kimyasal bir madde ile körlenir. Böylelikle tekrar batık olma ihtimali en aza indirilmiş olur.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması yaşandığı durumda bir süre manikür ve pedikür uygulamasına ara vermek, tırnağın köşelerinin oval kesilmesini sağlamak, deri ile tırnak arasına pamuk yerleştirme iyi gelir ve hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Tırnak batmasına iyi gelerek hızla geçmesini sağlayacak yöntemler şöyle sıralanır:

 • Ayakları ılık ve sabunlu su içerisinde bekletip, tırnağı yumuşatıp çıkarmak
 • Ayak tırnağı ile deri arasına pamuk yerleştirmek
 • Tırnak batan bölgeye vazelin sürüp, ayak parmağını sarmak
 • Tırnakların uzamasını beklemek
 • Enfeksiyon oluştu ise antibiyotik krem sürmek
 • Ağrı kesici almak
 • Batma geçene kadar rahat ayakkabılar veya terlik giymek
 • Batmanın tekrar etmemesi için tırnağın köşelerini 90 derece ve etli kısımdan serbest kalacak şekilde yarım cm kadar uzun kesmek

Tırnak Batması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tırnak dipleri neden şişer?

Birçok hastalığın belirtisi olarak tırnak diplerinde batmalar görülebilir. En çok karşımıza çıkan dolama bölgenin lokal enfeksiyonuna bağlı olarak oluşur. Sedef hastalıkları tırnak diplerinde şişme şikayeti ile başlayabilir. Ayrıca romatizmal hastalıklarda tırnak ve tırnak etrafında kemikten kaynaklandığı kısım ilk başlarda şişebilir. Bazen ilaç reaksiyonlarına bağlı özellikle çocuklarda tırnak dibinde şişlik görülebilir ya da yine çocuklarda özellikle ateşli hastalıklardan ve aşıdan sonra tırnak köklerinde kızarıklıklar ve şişlikler ortaya çıkabilir.

Dolama ve tırnak batması arasında fark var mı?

Dolama ve tırnak batması arasında fark vardır ama ikisi birlikte de görülebilir. Her dolama tırnak batmasına sebep olmaz ama tırnak batması dolamaya sebep olabilir. Dolama el parmaklarında da görülebilir ancak bu tırnak batmasına sebep olacak bir neden değildir.

Ayak tırnağı iltihabı nedir? 

Bazı parmakların arasında mantar gelişir ve mantar içeriye nüfus edip ayağın ya da elin enfeksiyonuna sebep olabilir. Böylelikle enfeksiyon tırnakta da gelişebilir. Bu, genelde travmaya bağlı gelişen iltihabi bir durumdur.

Tırnak batmasını önlemek için neler yapılmalı?

Tırnak batmasının oluşmaması için öncesinde alınabilecek önlemler bulunur. Bu önlemler şöyle sıralanabilir:

 • Tırnak kesimine dikkat edilmelidir. Tırnağın köşeleri oval kesilmemeli, 90 derece ve etli kısımdan serbest kalacak şekilde yarım cm kadar uzun kesilmelidir
 • Aşırı kilolu kişiler beslenmelerine dikkat ederek, kilo vermelidir.
 • Altta yatan sebep varsa manikür pediküre dikkat edilmeli, doğru merkezlere gidilmelidir.
 • Özellikle ön kısmı dar ayakkabıdan uzak durulmalı, uzun süre giyilmemelidir.
 • Tırnakta şişlik oluştuğunda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Tırnak batması tedavi edilmezse ne olur?

Tırnak batmasında 3 aşama birbirini takip etmeyebilir. Diyabet gibi kronik hastalıkları olanlarda kangrene kadar gidebilir. Genellikle tekrarlayan enfeksiyonlar ve tırnak şeklinin bozulması görülür. Tırnak batması ağır sonuçlar doğurmasa da yaşam konforunu çok bozan bir hastalıktır.

Ayak tırnağındaki iltihap nasıl geçer?

Eğer tırnak batmasına bağlı ayak parmağında iltihap varsa öncelikle tırnak batmasının önlenmesi gerekir. Asıl etken ortadan kaldırılmalıdır. Uzman kontrolünde antibiyotikli kremler ile önüne geçilebilir.

Ayak tırnağı iltihabı neden olur?

İnsan vücudunda dolayısıyla da ciltte bir çok yaşayan mikrop ve bakteriler vardır. Bu bakteri ve mikroplar toprak, toz vb dış etkenlerle de vücuda alınabilir. Ayak parmağında bir yer koparıldığı zaman yani cilt, tırnak bariyeri ortadan kaldırıldığında dışarıdaki mikroplar bu yüzeylere nüksederek enfeksiyona sebep olur.

Ayak parmağında dolamaya ne iyi gelir?

Küçük, lokal bir enfeksiyonsa sadece antibiyotik kremler etkili olacaktır. Ancak ağrı, ödem, şişlik gibi ateşe bile neden olabilecek bir enfeksiyon söz konusuysa sistemik antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Ayak tırnak çekilmesi kaç günde iyileşir?

Ayak tırnağı çekildikten sonra 4-5 gün içinde iyileşmeye başlar. Ağrı azalır. Ayak tırnağı çekildikten sonra pansuman tedavisi aksatılmadan yapılmalıdır. Tırnağın tamamen çıkması ise 4 ay gibi bir süreyi bulur.

El ve ayak tırnakları nasıl kesilmelidir?

El ve ayakta tırnak batması mevcut ise tırnak kesimine dikkat edilmesi çok önemlidir. Tırnağın köşeleri oval kesilmemeli, 90 derece ve etli kısımdan serbest kalacak şekilde yarım cm kadar uzun kesilmelidir.

Tırnak batmasına sirke iyi gelir mi?

Tırnak batması şikayeti olduğunda uzman doktorun önerdiği tıbbi tedavi uygulanmalıdır. Sirkenin asidik bir yapısı olduğu için iltihabın dışarı çıkmasına bir faydası belki olabilir ancak bilimsel kanıtlanmış bir geçerliliği yoktur.

Tırnak çekildikten kaç gün sonra banyo yapılır?

Tırnak çekildikten sonra yapılan pansumanın 4 gün çekilen yüzeyde kalması gerekir. Bu süreden sonra banyo yapılabilir.

Bebeklerde tırnak batmasına ne iyi gelir?

Bebeklerde tırnak batması söz konusuysa sadece antibiyotikli kremlerden faydalanılabilir. Bebeklerde tırnak batması çok nadir görülür. Bazı durumlarda anne karnından çıkarken el ve ayak tırnaklarına gelen bir travmaya maruz kalırsa, tırnak şekil bozuklukları ve şekil değişiklikleri söz konusu olabilir ancak çok karşılaşılan bir durum değildir.

Güncelleme Tarihi : 19 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al