Yükleniyor

Tırnak Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hastanın hayat kalitesini ve psikolojisini de etkileyen tırnak mantarı, zaman zaman batıklara sebep olarak şiddetli ağrılara neden olabilir. Tırnak mantarı ve tedavisi için uzman doktorlara başvurulması önem taşır. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Özer Arıcan, tırnak mantarıyla ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı ya da tıbbi ismiyle omikomikoz, tırnak ucunun hemen altında sarı ya da beyaz bir leke şeklinde veya kalınlaşma ile belirtiler gösteren sık karşılaşılan bir mantar enfeksiyonudur. Tırnakta görülen mantar kozmetik sorun olmasının yanında aynı zamanda bir enfeksiyondur ve tedavi edilmesi gerekir.

Tırnak mantarı neden olur?

Tırnak mantarı “dermatofit” adı verilen mantarlar, mayalar ve küf mantarları tarafından oluşturulur. Tırnak mantarını ayakları sıkıştıran küçük veya sivri uçlu ayakkabılar, özensiz ve hijyene dikkat etmeden yapılan manikür ve pedikür işlemleri, tırnaklara gelen darbeler gibi travmatik durumlar oluşturur.

Yaşanan bu durumlar sonrası tırnağın yapısı bozulur ve enfeksiyonlara daha yatkın hale gelir. Mantar, tırnağın normal yapısını da bozmaktadır. Mantarlar sağlam tırnaklardan ziyade hasarlı tırnaklara yerleşme eğilimindedir. Ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde yoğunlaşırlar. Dış ortamdan bulaşmanın yanı sıra; deri üzerinde spor halinde bulunan mantarların uygun üreme şartlarında enfeksiyon yapmaları gibi harici bulaşma olmadan da mantar enfeksiyonları oluşabilir. Dış ortamlar genellikle havuzlar, ortak duşlar, soyunma odaları, steril olmayan manikür ve pedikür aletleridir. Hastalık kapılmasında diğer olası riskler arasında ellerin sık sık su ile teması ve kurulanmaması, ayakların banyodan sonra uzun süre ıslak bırakılması, terleme gibi nemin ve ısının arttığı durumlar da sayılabilir.

Tırnak mantarı belirtileri nelerdir?

Tırnak ucunun hemen altında sarı ya da beyaz bir leke şeklinde başlayan mantar oluşumu aşağıdaki belirtilere yol açabilir;

 • Kalınlaşmış tırnak dokusu
 • Kahverengi renk değişikliği
 • Ufalanan veya düzensiz yapı
 • Şekil bozukluğu
 • Kolay kırılma
 • Tırnakta parlaklığın yitirilmesi, matlaşma
 • Nadiren koku

Tırnak mantarı nasıl teşhis edilir?

Tırnak mantarının teşhisi dermatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Tırnaklarda kalınlaşma, şekil bozukluğu, renk değişimi veya koku gibi belirtiler varsa mantar teşhis edilebilmektedir. Bununla birlikte tırnakları inceleyen uzmanlar tırnaktan parça alıp, enfeksiyona neden olan mantarın türünü belirlemek için laboratuvara gönderebilmektedir. Ayırıcı tanısında dermatolojik ve sistemik başka hastalıklar olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Tırnak mantarının tedavi yöntemleri nelerdir?

Tırnak mantarının tedavisinde ağızdan ilaç kullanımının yanı sıra; tırnağın üstünden sürülen ilaçlar da mevcuttur. Tırnağın mantar tarafından tutulma oranına ve mantarın cinsine göre oral veya topikal tedavi arasında seçim yapılır. Oral tedavi doktorunuzun uygun göreceği bir süre yapılsa da bu süre tırnağın tamamen normal görüntüsüne kavuşması için geçmesi gereken süreden çok azdır. Örneğin ayak tırnaklarında tırnağın komple değişme süresi yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 9-18 aydır. Topikal tedavinin süresi bir yılı geçebilir. Bu tedaviler birlikte de uygulanabilir.

İlaçlı Tırnak Cilası

İlaçlı tırnak cilası tırnak üzerine düzenli uygulandığında tırnak mantarını ortadan kaldırabilmektedir. Tedavi süresi uzun olsa da uygun ve doğru şekilde yapıldığında mantarın yayılması engellenmektedir.

Oral Tedavi ( Ağızdan alınan ilaçlar)

Şiddetli ve çok sayıda tırnağa yayılan mantarlarda oral tedaviye başvurulmaktadır. Mantar enfeksiyonu, ağız yoluyla alınan ilaçlarla da yok edilmektedir. İlaçların doktor kontrolünde kullanılması önemlidir.

Lazer Tedavisi

Kısa dalga boylu özel bir lazer ışığı kullanılarak tırnak mantarı tedavisi uygulanmaktadır. Tedavide tırnakların 39-42 dereceye kadar ısıtılması hedeflenmektedir. İşlem sırasında ağrı kesici ya da anestezi kullanılmamaktadır.

Tırnak mantarına karşı hangi önlemler alınmalı?

Tedavinin yanı sıra tırnak mantarının oluşmaması için bazı önlemler alınmalıdır.

 • Ayakları ıslak bırakmamak
 • Terlemeyi önlemek
 • Tırnakları darbelerden korumak
 • Ortak alanlarda terlik kullanmamak
 • Şahsi terlik ve ayak havlusu kullanmak
 • Kişisel manikür seti kullanmak

gibi genel yaklaşımların bu konuda yararı olacaktır. Mantarın oluşmasını kolaylaştırıcı sebeplerin de ortadan mümkün olduğunca kaldırılması gerekir. Bu şekilde iyileşme sonrası tekrar aynı durumun ortaya çıkması engellenebilir.

Tırnak mantarı için hangi doktora gidilmeli?

Tırnak mantarı sorunu için dermatoloji uzmanlarına gitmek önemlidir. Uzman doktorlar tarafından belirlenen tedaviye vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Tırnak mantarı evde tedavi edilebilir mi?

Tırnak mantarı evde tedavi edilemez ancak bakımı yapılabilmektedir.

Oje tırnak mantarı oluşumunu etkiler mi?

Ojelerdeki farklı kimyasal maddeler hem tırnağın rengini değiştirebilmekte hem de şeklini ve yapısını bozabilmektedir. Yoğun ve sık oje gibi ürünlerin kullanımı nedeniyle tırnaklarda mantar enfeksiyonu riski artabilmektedir.

Mantarlı tırnak çekilir mi?

Şiddetli enfeksiyon bulunan veya aşırı ağrı yapan tırnak mantarı sorunlarında nadiren tırnağı çekerek tırnak altındaki enfeksiyona ilaç uygulaması önerilebilmektedir. Eğer mantar enfeksiyonu ilaçlara cevap vermezse kalıcı olarak tırnağın alınması söz konusu olabilmektedir.

Tırnak mantarı kendi kendine geçer mi?

Tırnak mantarı kendi kendine iyileşmemektedir. Tedavi gerekmektedir ve yapılmadığı zaman farklı sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin ayakta ve tırnak etrafında yumuşak doku enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi : 23 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al