Yükleniyor

Tiryaki Dili Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiryaki Dili Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiryaki dili hastalığı, elektronik sigara kullanımına bağlı olarak meydana gelen tat alma duyusunun azalması veya kaybolmasıdır. Bu durum geçici olabildiği gibi bazı durumlarda kalıcı bir hal de alabilir. Tat alma duyusunun azalmasıyla başlayan tiryaki dili hastalığı aynı zamanda ağızda kötü koku ve dil renginin değişmesi gibi belirtiler de gösterebilir.

İçindekiler

Tiryaki Dili Hastalığı Nedir?

Tiryaki dili hastalığı, elektronik sigara içen kişilerde meydana gelen, dil renginin değişmesiyle karakterize olan, hem geçici hem de kalıcı olabilen tat alma duyusunun yitirilmesidir.

Kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını bozabilme tehlikesi barındıran tiryaki dili hastalığı, tat alma duyusunun kaybolması dışında ağız kokusu ve dil renginde değişim gibi semptomlar da içerebilir.

Günden güne tüketimi yaygınlaşan ve kişilerin sigarayı bırakırken destek olarak gördükleri elektronik sigara, tiryaki hastalığı dışında akciğerde hasar bırakan EVALI hastalığına da neden olur.

Tüm bu bilgiler ışığında zararları büyük risk oluşturmaya başlayan elektronik sigaranın aynı sigarada olduğu gibi mümkün olan en kısa sürede bırakılması gerekir.

Tiryaki Dili Hastalığı Neden Olur?

Tat alma duyusunun azalmasıyla ortaya çıkan tiryaki dili hastalığı, elektronik sigaranın içindeki aromaların kokusunun tat alma duyusunu olumsuz etkilemesi sonucu meydana gelir. Bunun yanında başta nikotin olmak üzere elektronik sigaranın içindeki bazı kimyasallar da tiryaki dili hastalığına yol açabilir.

Tiryaki Dili Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tiryaki dli hastalığının en belirgin semptomu tat alma duyusunun azalmasıdır. Bu azalma zamanla tat alma duyusunun tamamen kaybolmasıyla da sonuçlanabilir. Bunlara ek olarak dil renginde değişim ve ağızda kötü koku da tiryaki dili hastalığının belirtileri arasında gösterilebilir.

Tiryaki Dili Hastalığı Tedavi Edilir mi?

Tiryaki dili hastalığının kesin bir tedavisi söz konusu değildir. Tat alma duyusunun altında yatan başka bir neden belirlenirse ona uygun bir tedavi yöntemi belirlenir ancak sadece e-sigaraya bağlı bir kayıp söz konusuysa kişiye elektronik sigaranın bırakılması önerilir.

Tiryaki Dili Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tiryaki dili hastalığı geçer mi?

Tiryaki dili hastalığı genellikle e-sigara tüketiminin bırakılması sonucu iyileşir ve tat alma duyusu geri gelir.

Elektronik sigaranın neden olduğu başka bir hastalık var mı?

Elektronik sigara, tiryaki dili hastalığının yanı sıra akciğerde hasar oluşumuna yol açar EVALI hastalığının da sebebi kabul edilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al