Yükleniyor

Torakotomi Nedir? Torakotomi Endikasyonları Nelerdir?

Torakotomi Nedir? Torakotomi Endikasyonları Nelerdir?

Cerrahi bir yöntem olan Torakotomi, göğüs kafesi içerisinde ameliyat yapılmasını sağlayan bir işlemdir. Başta akciğer kanseri olmak üzere farklı rahatsızlıkların tedavisinde Torakotomi cerrahi yöntemi kullanılabilir.

Memorial Ataşehir / Şişli Hastaneleri Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, torakotomi hakkında bilgi verdi.

Torakotomi nedir?

Torakotomi, akciğerler başta olmak üzere göğüs kafesi içerisindeki diğer organları görmek ve bunlara ulaşmak için kaburgalar arasında bir 15-20 cm. arasında bir kesinin yapıldığı cerrahi bir prosedürdür. Halk arasında açık göğüs cerrahisi olarak bilinmektedir. Ameliyat endikasyonuna ve tedavi edilen hastalığa bağlı olarak uygulanabilecek farklı torakotomi çeşitleri bulunmaktadır.

Torakotomi hangi hastalıklarda kullanılmaktadır?

Torakotomi daha çok akciğer kanserinin tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Torakotomi ameliyatının uygulandığı durumlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Akciğer kanseri ameliyatı: Akciğer kanseri en sık görülen kanser tiplerinden bir tanesidir. Sigara kullanımının artmasından sonra kadınlar arasında da sık görülen akciğer kanserinin tedavisinde cerrahi yöntemin yanı sıra, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Torakotomi ameliyatı akciğer kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler arasındadır. Günümüzde akciğer kanseri ameliyatlarının yüzde 60-80’i kapalı yöntemlerle yapılırken, diğer durumlarda torakotomi uygulanmaktadır. Torakotomi yöntemiyle göğüs kafesi açıldıktan sonra kanserli tümörün boyutu, nerede olduğu ve ne kadar yayıldığına bağlı olarak farklı Torakotomi yaklaşım değişebilir.  
 • Yemek borusu kanseri ameliyatı: En sık görülen kanserler arasında 7. sırada yer alan yemek borusu (özofagus) kanserinin cerrahi tedavisinde Torakotomi ameliyatı kullanılabilmektedir.  Yemek borusu kanseri ameliyatlarının yüzde 60-80 kapalı yöntemlerle yapılabilmektedir. Yemek borusu kanseri ameliyatı açık cerrahi yöntemle yapılabildiği gibi uygun hastalarda kapalı yöntemlerle de (Uniportal yemek borusu kanseri ameliyatı) yapılabilmektedir.
 • Akciğer zarı kanseri ameliyatı.
 • Kalp/aort cerrahisi: Torakotomi cerrahi yöntemi ile göğüs kafesi içinde yer alan kalp ve aorta da da doğrudan müdahale edilebilir.
 • Göğüs travması: Travma sonucu hayatı kaybetmelerin büyür bir kısmı göğüs travmaları sonucu oluşabilmektedir.  Göğüs travmalarının büyük bir çoğunluğu farklı tedavi protokolleriyle tedavi edilse de bir kısmında Torakotomi ameliyatı kullanılabilmektedir.
 • Ön omurgaya cerrahi durumlarında uygun hastalarda Torakotomi cerrahi yöntemi uygulanmaktadır.
 • Göğüs kafesi içerisinde yer alan kistlerin çıkartılmasında Torakotomi yönteminden faydalanılabilir

 

Torakotomi ameliyatı nasıl yapılır?

 • Torakotomi ameliyatından önce hastanın kullandığı sürekli ilaçlar varsa bu konuda cerrahin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Doktor kullanılan bazı ilaçların ameliyat sonrasına kadar bırakılmasını ya da yeniden düzenlenmesini isteyebilir.
 • Sigara kullanan hastaların ameliyattan önce sigarayı bırakması önemlidir.
 • Torakotomi yöntemi ameliyathanede genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.
 • Ameliyat sonrası ağrı kontrolünü sağlamak için ameliyattan önce sırtın ortasına epidural bir kateter yerleştirilebilir.
 • Göğsün bir tarafında uzun bir kesi yapılır ve göğüs boşluğuna ulaşmak için kaburgalar ayrılır. Gerekirse kaburgalardan biri kesilebilir.
 • Torakotomi işlemi sırasında fazla sıvıyı veya göğse sızan havayı boşaltan ve ciğerlerin daha sonra yeniden şişmesine yardımcı olan bir veya iki göğüs tüpü yerleştirmektedir

Ameliyat endikasyonuna ve tedavi edilen hastalığa bağlı olarak uygulanabilecek birkaç farklı Torakotomi çeşidi bulunmaktadır.

Torakotomi çeşitleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Posterolateral torakotomi: Posterolateral torakotomi akciğer kanserini tedavi etmek veya akciğerin bir kısmını bir kısmını çıkarmak için akciğerlere erişim sağlamanın en yaygın prosedürüdür. Göğüs kenarı boyunca kaburgalar arasında arkaya doğru bir kesi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Akciğerleri görebilmek ve daha rahat ulaşabilmek için kaburgalar ayrılır ya da bir kaburga çıkartılabilir.
 • Kas koruyucu torakotomi: Kas koruyucu torakotomi ameliyatında göğüs duvarındaki kaslar kesilmez kenara çekilir. Kesi 10 - 15 cm. geçmez. Sadece kaburgalar ayrılır.
 • Aksiller torakotomi yöntemi daha çok pnömotoraks yani çökmüş akciğer tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak Aksiller torakotomi yöntemi bazı kalp ve akciğer ameliyatları için de uygulanabilmektedir.
 • Anterolateral torakotomi:  Anterolateral torakotomi ameliyatında, göğsün ön bölgesi boyunca bir kesi yapılmaktadır. Anterolateral torakotomi ameliyatı daha çok büyük göğüs travmalarında veya kalp durmalarında kalbe doğrudan erişim sağlamak için uygulanmaktadır.

TORAKOTOMİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Torakotomi ameliyatının riskleri nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi torakotomi ameliyatının da bazı istenmeyen etkileri olabilmektedir. Bunlar şöyle sıralanabilmektedir:

 • Torakotomi işleminde hastalarda en sık karşılaşılan sorun uzamış ağrıdır. Nadir görülmekle birlikte işlemden sonra hastaların ağrıları genellikle 1 ay içerisinde tamamen geçmektedir. Ağrıların devam etmesi halinde mutlaka doktor ile görüşülmelidir.
 • Torakotomi işleminden sonra hastaların solunum fonksiyonunda bozulmalar yaşanabilir. Solunum fonksiyonunda ortaya çıkan bozulmalar ameliyattan sonrası erken dönemde kapalı şekilde gerçekleştirilen ameliyatlara göre daha fazla bozulabilir.
 • Torakotomi işleminde uygulanan kesi uzun olduğu için nadir gözükmekle birlikte kesinin belli yerlerinde iyileşme sorunu olabilmektedir.

Ancak torakotomi ameliyatının bu konuda deneyimli ekipler tarafından yapılması risklerin de en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Torakotomi ameliyatından sonra hastanede kaç gün kalınır?

Torakotomi ameliyatından sonra hasta yaklaşık olarak 5-7 gün arasında hastanede kalmaktadır.

Torakotomi yöntemiyle hangi akciğer kanseri ameliyatları yapılabilir?

Akciğer kanserinin tedavisinde hastalığın derecesi, bulunduğu lokasyon gibi farklı faktörler göz önünde bulundurularak uygulanacak Torakotomi yöntemi belirlenebilir.

Akciğer kanseri ameliyatında kullanılan Torakotomi ameliyatı yöntemleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Kama rezeksiyon: Tümör ve çevresindeki bazı sağlıklı dokular kama şeklindeki bir parçayı çıkarılır. Ancak bu yöntem akciğer kanseri cerrahisinde çok nadin olarak kullanılmaktadır.
 • Segmentektomi:  Segmentektomi yönteminde akciğerin sadece bir segmentini çıkarkılır.
 • Lobektomi: Lobektomi yönteminde akciğerin kanser içeren lobu cerrahi olarak çıkartılır.
 • Pnömonektomi: Tümörün akciğere tamamın yayıldığı durumlarda tüm akciğerin çıkartıldığı yöntemdir.
 • Ekstraplevral pnömonektomi: Akciğer ile birlikte akciğerler ve kalbin astarının çıkartıldığın yöntemdir. Bu yöntemde ayrıca diyaframın da bir kısmını çıkarır.

Torakotomi ameliyatı bittikten sonra akciğerler tekrar şişirilir. Torakotomi sırasında akciğerin etrafında biriken sıvı, kan ve havanın tahliyesi için geçici olarak tüp yerleştirilir. Torakotomi ameliyatı sırasında ayrılan ya da kesilmek zorunda kalan kaburgalar onarılır.

Torakotomi ameliyatı kaç saat sürer?

Torakotomi ameliyatı hastalığın derecesi ve hastaya göre değişebilmektedir. Torakotomi ameliyatı genel olarak 2-5 saat arasında sürebilmektedir.

Torakotomi ameliyatından sonra sosyal hayata ne zaman dönülebilir?

Torakotomi ameliyatından sonra tam olarak iyileşme 4-6 hafta arasında sürebilmektedir.

Torakotomi ve torakostomi arasındaki fark nedir?

Torakotomi, göğüs boşluğuna ulaşmak için yapılan bir kesidir.  

Torakostomi ise akciğerler ile göğüs duvarı (plevral boşluk) arasındaki boşluğa bir tüp yerleştirmek için yapılan bir prosedürdür. Akciğerlerin etrafındaki alandan sıvı, kan veya havayı boşaltmak için yapılır.

Güncelleme Tarihi : 13 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al