Yükleniyor

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyoskop Uygulaması

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyoskop Uygulaması

Tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmenin yolu modern uygulamalardan geçiyor. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için daha kaliteli embriyo gelişimi ve transfer için en doğru embriyonun seçilmesini sağlayan embriyoskop uygulaması, artık Ankara’da da yapılabiliyor. Avrupa’da ve Amerika’da sayılı merkezde kullanılan embriyoskobun kullanımı uzmanlık ve tecrübe gerektiriyor. Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol, embriyoskop yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Embriyoskop, embriyoların şoka maruz kalma riskini ortadan kaldırıyor

Tüp bebek tedavisinde normal uygulamalarda; anne adayının yumurtaları ve baba adayının spermleri döllenerek anne rahmini taklit eden özel yapılar (inkübatör) içerisinde geliştirilmekte ve bu sayede gebelik öncülü hücreler (embriyo) elde edilmektedir. Ana inkübatörler içerisinde her hastanın embriyoları ayrı bölmelerde takip edilmektedir. Günlük gelişim kontrolleri için döllenmiş yumurta ve embriyolar laboratuvarda dış ortama alınarak mikroskopta gelişimleri kontrol edilerek tekrar inkübatöre yerleştirilmektedir. Bu gelişim kontrollerinin yapılması mecburidir. Döllenme ve embriyo gelişimi bu şekilde takip edilmektedir. Her hastanın kontrolü için inkübatörün kapağı birçok kez açılıp kapatılmaktadır. Bu esnada dış ortam ve iç ortam arasındaki farktan dolayı embriyolar ufak derecede de olsa bir şoka maruz kalmaktadır. Anne rahmine yerleştirecek embriyonun seçimi de belli saat aralıklarında yapılan bu kontroller esas alınarak yapılmaktadır. Kontrol saatleri dışındaki anlık değişim ve gelişimleri tespit etmek mümkün değildir. Gebelik elde etmek için en kaliteli embriyonun seçilmesi gerekmektedir.

Sürekli ve yakın takip sayesinde en kaliteli embriyo seçiliyor

Embriyoskop kullanımında ise; yumurta ve spermlerin dölleme işlemi yapıldıktan sonra yumurtalar, embriyoskop içerisindeki özel bölmelere yerleştirilmektedir. Her hastanın yumurtadan embriyo gelişimi ayrı ayrı özel alanlarda takip edilmektedir. Bu alanlarda ideal-doğal bir ortam oluşturulmuştur. Embriyoskop sistemi içerisinde gelişimin sağlandığı inkübatör bölümü içerisinde devamlı kayıt alan özel bir mikroskop-video sistemi mevcuttur. Ayrıca tüm bu gelişimin analiz edilip değerlendirildiği bir bilgisayar sistemi mevcuttur.  Bu sayede dölleme işleminden sonra embriyo gelişiminin tüm aşamaları sürekli olarak ve kontroller için embriyolar dışarıya alınmadan yapılmaktadır.  Embriyoskop ile takipte embriyonun gelişimi sağlıklı ve kaliteli olmaktadır. Esas önemli nokta ise en kaliteli embriyo, tüm gelişim evreleri net ve sürekli olarak takip edilerek seçilmektedir

Tüp bebek tedavisinde multidisipliner yaklaşım

Tüp bebek hizmetinin tam donanımlı bir hastanede sunulması, çiftlere birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların başında hastaların, hastanenin tüm alt yapı imkanlarından faydalanabilmesi gelmektedir. Tüp bebek uygulamasının tam donanımlı bir hastane ortamında gerçekleştirilmesi, hastanedeki tüm bölümlerin işbirliği halinde çalışılması açısından da önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 25 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al