Yükleniyor

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, lezzeti ve tarihiyle ön plana çıkan lezzetler arasında yer alır. Türkiye’de popüler bir içecek olan Türk kahvesi dünyanın bilinen ünlü kahveleri arasında da sayılabilir. Yöreden yöreye pişirme yöntemi, tadı ve çeşitleri değişiklik gösteren Türk kahvesinin 1517 yılında Yemen valisi tarafından getirildiği düşünülür. Türkler bu kahveyi cezvede pişirerek adını Türk kahvesi olarak sunmuşlardır. Sağlığa birçok faydası bulunan Türk kahvesi, vücuda enerji verir, böylelikle zinde kalmaya yardımcı olur. Bunun yanında şekersiz tüketilen Türk kahvesi, sindirim sistemini de düzenleyerek mide problemlerini önlemede etkili olur.

İçindekiler

Türk Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin su ile karıştırılıp, pişirilmesiyle ortaya çıkar. Bunun yanında Türk kahvesi, konsantre bir kahve türüdür. Öğütülen kahve ince olduğundan içeceğin bir parçası olarak tüketilir. Geleneksel olan ve cezve adı verilen bir demlikte oluşturulan Türk kahvesi, kahve fincanlarında servis edilir.

Türk Kahvesi İçeriği Nasıldır?

Türk kahvesi çekirdekleri, güçlü bir antioksidan olan klorojenik asit içerir. Bu asit, vücuttaki iltihabı azaltarak, kan şekerini, kolesterol seviyesini ve yüksek tansiyonu düşürür. Normal kahveye göre yüksek konsantrasyona sahip olan Türk kahvesinin çekirdekleri aynı zamanda bağışıklığı artırarak, sağlıklı kalbi destekler. Türk kahvesinin içerisindeki besin değeri şu şekilde sıralanabilir:

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesinin vücudumuza birçok faydası bulunur. Temelde bir kahve olduğundan beyindeki belirli nörolojik durumlara karşı kalkan oluşturan faydalı bileşikler içerir. Türk kahvesi aynı zamanda diyabet ve kalp hastalıklarından korumaya yardımcı olur. Depresyon, karaciğer sirozu gibi hastalıkların riskini de azaltabilir. Türk kahvesinin sağladığı yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

Enerji Artırmada Etkilidir

Kahve içerisinde yer alan kafein, tüketildiğinde kana karışarak, beyne ulaşır. Burada, yer alan ve uykuya sebep olan nöronları bloke ederek uyanıklık durumunu artırır ve enerjiyi yükseltir. Bu sayede gün içerisinde hissedilen yorgunluğu da gidermeye yardımcı olur. Zihnin açılmasında etkili olarak konsantrasyonun da artmasını sağlar. Beynin bu etkisinin yanında kahvenin ruh halini, hafızaya da etki ederek güçlendirdiği bilinir. Bu durum da bilişsel işlevleri iyileştirdiğini göstermektedir.

Ruhsal Sağlığına İyi Gelir

Türk kahvesi, depresyon, Parkinson, Alzheimer gibi ruhsal hastalıklara karşı etkilidir ve hafızanın da güçlenmesini sağlar. Zihni açmasının yanında ruhsal sorunlara yakalanma şansının büyük ölçüde azalmasında etkilidir. Bunların yanında Türk kahvesi migren gibi baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle ağrı kesicilerin etkisini de önemli düzeyde artırır.

Metabolizmayı Hızlanmasını Sağlar

Türk kahvesinin faydalarından biri de sindirim sisteminin çalışmasında etkili olması olarak sıralanabilir. İçerisindeki kafeinden dolayı adrenalin hormonu salgılanarak, kalp ve dolaşım uyarır. Bunun yanında metabolizma hızını artırır, vücutta yağ yakımına yardımcı olur.

Cilt ve Saç Sağlığına Yardımcı Olur

Türk kahvesi, içerdiği antioksidan sayesinde cildi ve vücudu hastalıklardan koruyarak yaşlanmayı geciktirmesiyle bilinir. Cilde faydaları arasında selülit probleminin çözülmesine yardımcı olması da sayılır. Duş alırken Hindistan cevizi yağı ile kahve telvesini karıştırıp kullandığınızda cildi yumuşatma özelliği bulunur.

Türk Kahvesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Türk kahvesi, her kahvede olduğu gibi kafein içerdiğinden fazla tüketimi vücuda zarar verebilir. Bundan dolayı bir kronik rahatsızlığınız varsa, hamile ya da ruh sağlığı ile ilgili problemler yaşıyorsanız Türk kahvesi tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışmanızda fayda vardır. Türk kahvesi tüketirken fazla tüketmekten kaçınmak gerekebilir. Türk kahvesi tüketiminde sonra aşağıdaki gibi yan etkiler görülebilir:

  • Uykusuzluk
  • Anksiyete
  • Kolesterol sorunları

Türk kahvesi içerdiği kafeinden dolayı hamile ya da emziren anneler tarafından tüketilirse bebek için yan etkileri olabilir. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka uzman görüşü alınız.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al