Yükleniyor

Uyku Bozuklukları Önemli Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir

Uyku Bozuklukları Önemli Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir

Memorial Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Uzmanları, “Uyku bozuklukları ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Çoğumuz hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirmekteyiz. Uyku süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte bu süre 4- 11 saat arasında değiştiği bilinmektedir. Uyku süreleri genetik faktörlerin etkisi ile kişiden kişiye değişiklik gösterir. Doğuştan itibaren belirlenmiş olan bu süreyi belli limitler dışında değiştirmek mümkün olmamaktadır. Süreyi kısaltmak zorunda kaldığımızda “uyku yoksunluğu” sonucu görülen istenmeyen belirtilerle karşılaşmaktayız. İş hayatı, verimlilik ve trafik kazaları ile uyku ve uyku bozukluklarının ilişkilerinin ortaya konması uyku bozukluklarının ayrı bir disiplin olmasında önemli kaldırım taşlarını oluşturmuştur.

Uykunuzu Test Edin!

 • Haftada 2-3 gece uykuya dalmakta güçlük çekiyorum.
 • Akşam saatlerinde veya yatağa girdiğimde bacaklarımda isimlendiremediğim bir huzursuzluk hissediyorum.
 • Yatakta sürekli bacaklarımı hareket ettirmek zorunda kalıyorum.
 • Yeterli süre uyumama rağmen gün içinde yorgun ve uykulu oluyorum.
 • Gece içinde nefes alamama hissi ile uyanıyorum.
 • Horlamamın yan odalardan duyulacak kadar şiddetli olduğu söyleniyor.
 • Uykuda nefesimin durduğu söyleniyor.
 • Gece içinde en az bir kez tuvalete gitmek zorunda kalıyorum.
 • Geceleri baş, boyun veya göğsümde terleme oluyor.
 • Sabah yorgun ve baş ağrısı ile uyanıyorum.
 • Toplantılarda, okurken veya TV seyrederken uyuyakalabiliyorum.
 • Uykululuk nedeniyle eskisi kadar uzun süre araba kullanamıyorum.
 • Çok sık rüya görüyorum.
 • Geceleri uykudan bağırarak ve korku ile uyandığım ve saldırgan hareketlerim olduğu söyleniyor.

Yukarıdaki sorulardan üç veya daha fazlasına evet cevabı veriyorsanız, bir uyku hastalığınız olabilir. Uyku hastalıkları günlük aktivitenizi ve sosyal yaşantınızı bozmasının yanı sıra; çok daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Uyku Bozuklukları İçin Profesyonel Yardım Şart

Genel anlamda “uykunun kendisine ait bozukluklar”, “uykuda ortaya çıkıp uyanıklık fonksiyonlarının bozulmasına sebep olan hastalıklar” ve “uyanıklıkta ortaya çıkıp uykuyu etkileyen hastalıklar” bu bilim dalı içinde incelenir. Uyku tıbbı, geniş bir hastalık yelpazesine sahip olması nedeniyle nöroloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri, KBB, iç hastalıkları (kardiyoloji, gastroenteroloji, endokrinoloji, geriatri) ve pediatri başta olmak üzere diğer bilim dalları ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir.

Yukarıda belirttilen ciddi sonuçları nedeniyle, sürekli ve şiddetli horlaması olanlar, eğer eşleri solunum durması fark ediyorsa veya kendileri uykudan yorgun ve baş ağrısı ile uyanıyorlarsa, gündüz kendilerini uykulu hissediyorlarsa mutlaka hekime başvurmalı ve en az bir gece uyku laboratuvarında incelenmelidir.

Uyku bozukluğundan şüphelenilen hastanın önce bir uyku bozuklukları uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Bazen sadece muayene ile tanı konabilirken; bazen de hastaya uyku tetkikleri yapılarak altta yatan sebepler ortaya konabilir. Uyku tetkikleri hastanın evinde, yatağında veya uyku bozuklukları merkezinde yapılabilir.

Tüm gece laboratuarda ve teknisyen kontrolünde yapılan polisomnografi, uyku tetkiki için altın standarttır. Ancak son yıllarda bilgisayar teknolojisindeki ve uyku tıbbında kullanılan cihazlardaki gelişmeler, deneyimli merkezlerde daha basit ve kolay yöntemlerle uyku tetkiki yapılabilmesini mümkün kılmıştır.

Memorial Hastanesi’nde, uyku merkezi dışında, hastalara diğer tetkik ve tedavileri yapılırken de uyku tetkiki yapmak ve uyku bozuklukları ile ilgili şikayetlerini değerlendirmek mümkün olmaktadır. Hasta yatağında yapılan testler hastanın durumuna göre sınırlı parametre ile yapılabildiği gibi standart bir polisomnografiye eşdeğer şekilde de yapılmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Şubat 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al