Yükleniyor

Uyluk Kemiği Ağrısı Nedir? Uyluk Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Uyluk Kemiği Ağrısı Nedir? Uyluk Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Günlük hayatta oturma şekli, yürüyüş biçimi, travmalar, spor faaliyetleri ve hatta ani yapılan hareketler bazen vücudun çeşitli yerlerinde anlık ağrı oluşumuna yol açabiliyor. Kısa süreli ve geçici olarak görülen ağrı durumları yaşam konforunu ve sağlığı çok fazla zedelemeden vücudun eski performansına dönüşünü sağlıyor. Ancak uzun süreli devam eden ve hareket kısıtlılığına yol açan bazı durumlarda da farklı sağlık sorunlarının yansıması olarak görülen uyluk kemiği ağrısı bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Tacettin Mirzaoğlu, uyluk kemiği ağrısı ve merak edilenleri hakkında bilgi paylaştı.

İçindekiler

Uyluk Kemiği Nedir?

Latince ismi femur kemiği olan uyluk kemiği, kalça ekleminden başlayıp dize kadar uzanan, güç, hacim ve uzunluk bakımından en uzun olan kemiktir. Uyluk kemiği ayakta durma ve hareket etme kabiliyetinin önemli bir parçasıdır. Uyluk kemiğini çevreleyen oldukça geniş bir kas dokusu bulunmaktadır. Vücudun en sağlam kemiklerinden biridir ve iskelet sisteminin en uzun kemiği olarak tanımlanmaktadır.

Uyluk Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Uyluk kemiğinin ağrısı kişinin sağlık öyküsü, yaşı, travmaları ve yaralanmalarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kesin teşhis için mutlaka hekime danışılmalıdır. Genel olarak uyluk kemiği ağrısına yol açan nedenler kısaca şu şekilde sıralanabilir;

Uyluk Ağrısına Eşlik Eden Belirtiler Nelerdir?

En hacimli, en uzun ve en sağlam kemik olarak tanımlanan uyluk kemiği ağrısı görüldükten sonra bu ağrıya bazı belirtilerde eşlik edebilmektedir. Vücudun neredeyse yükünü taşıyan bu kemik darbe aldığında veya farklı nedenlere bağlı ağrısı ortaya çıktığında kaslarda ciddi bir ağrıya neden olabilmektedir. Uyluk kemiği ağrısına eşlik eden belirtiler şunlardır;

  • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma, sertlik
  • Bacaklarda kramp,
  • Sırttan uyluğa doğru ağrı,

Uyluk Kemik Ağrısı Nasıl Geçer

Uyluk kemik ağrısı nedenlerine göre tedavi edilmektedir. Ağrının hafifletilmesi veya ortadan kaldırılması için duruma göre basit veya güçlü ağrı kesiciler önerilmektedir. Ağrılı zamanlarda istirahat ve yük vermeme önerilir. Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ise magnezyum, kalsiyum ve D-vitamini desteği verilir. Kişiye ve probleme uygun egzersiz programı verilir. Nedene bağlı olarak sıcak veya soğuk uygulamalar/kompres de yapılabilir. Uyluk kemiği ağrısı göz ardı edilmeyerek tedavisi sağlanmalıdır.

Uyluk Kemiği Ağrısı İçin Egzersizler Nelerdir

Egzersiz programları bireye ve hastalığa göre düzenlenir. Önce fizyoterapist eşliğinde sonra da ev egzersiz programı olacak şekilde düzenlenir. Zayıf olan kaslar güçlendirilir, kısa olan kaslar gerilip uzatılır. Yürüme eğitimi verilir, postür ve denge koordinasyon egzersizleri de eklenir. Kırığa bağlı ise haftasına uygun egzersizler ve kırık rehabilitasyonu uygulanıp eski günlük yaşam aktiviteleri ve fonksiyonlarına geri döndürülür. Egzersiz programına sadık kalarak düzenli şekilde yapılması tedavi sürecinin olumlu ilerlemesinde ve sonuçlanmasında gereklidir. Egzersiz programları farklı kişilerin tavsiyesi veya sanal ortamda izlenilen videolara bakılarak uygulanmamalıdır. Uzman tavsiyesi dışında uygulanacak egzersiz programları ciddi ve kalıcı sakatlık durumlarına yol açabilmektedir.

Uyluk Kemiği Kırılır mı?

Femur kemiği yani uyluk kemiği çok güçlü bir kemik olduğundan, bu kemiğin kırılması ancak şiddetli bir darbe, motorlu taşıt kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanması gibi yüksek enerjili darbelere bağlı olarak gelişebilmektedir. Özetle uyluk kemiğinin kırılabilmesi için şiddetli ve ağır darbe alması gerekmektedir. Basit incimeler ve yanlış hareketler sonucunda kırılmamaktadır.

Uyluk Kemik Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Uyluk kemiği kırığı ortaya çıkan acı, sızı ve farklı bölgelere yansıyan bası ile birlikte kemikte bir problem olduğunun sinyallerini vermektedir. Şiddetli ağrı, uylukta belirgin şekil bozukluğu, uyluğu hareket ettirememe, bacağın üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık ise açık yara ve kanama görülebilmektedir. Röntgen veya tomografi ile kırığın boyutu, yeri ve uygulanacak tedavi belirlenebilmektedir.

Uyluk Kemik Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

Ayrışmamış kırıklarda bir süre yük vermeden kişinin takip edilebilir. Ancak çoğu uyluk kemiği kırıkları ameliyat gerektirmektedir. Ameliyat olarak kemik iliğine çivi konularak ya da kemik üzerine plak vida konularak tedavisi sağlanmaktadır. Uyluk kemiği kırıkları ameliyatları başarılı geçmiş olsa dahi bu kırıkların iyileşmesi ortalama 4 ila 6 ay sürebilmektedir. Bu süreçte fizik tedavi ve rehabilitasyon eski haline dönmesi açısından önem az etmektedir. Uygun bir şekilde tedavi edilmezse kas zayıflığı, hareket kısıtlılığı, dirençli geçmeyen kronik kas kemik ağrıları, bacak boy kısalıkları ve yürümede zorluk şikayetleri oluşabilmektedir.

Uyluk Kemiği Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ani başlayan uyluk ağrısı nasıl geçer?

Ani başlayan uyluk ağrısını geçirmek için ısı ve buz kompresi yapılabilir.

Uyluk kemiği için ağrısı için hangi doktora gidilir?

Uyluk kemiği ağrısı yaşayan kişiler ortopedi bölümü doktorlarından randevu almalıdır.

Uyluk kemiği neresidir?

Uyluk kemiği alt bacak kemiklerini (diz eklemi) pelvik kemiğine (kalça eklemi) bağlayan büyük üst bacak kemiğidir.

Güncelleme Tarihi : 29 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al