Yükleniyor

Uzun Süren Ses Kısıklığı Kanser Belirtisi Olabilir

Uzun Süren Ses Kısıklığı Kanser Belirtisi Olabilir

Ses kısıklığı; sesin boğuk, kısık, pürüzlü, çatallı, dalgalı olması durumudur. Basit bir boğaz enfeksiyonunun belirtisi olabileceği gibi gırtlak kanseri gibi önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden 2 haftayı aşan ses kısıklıklarında mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

İçindekiler

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, ses kısıklığı, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ses kısıklığı birçok nedene bağlı  

Enfeksiyon, alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile konuşma gibi etkenler ses kısıklığına neden olabilir. Guatr, kalp ve göğüs cerrahisi gibi ameliyatlar sonrası ses kısıklığının gelişmesi kaçınılmazdır. Bunların yanı sıra nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik dönemi, hipotiroidi, gebelik, yaşlılık,  hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum kontrol hapları, nodüller, polipler ve kötü huylu tümörler de ses kısıklığına yol açabilir. 

İnatçı ve uzun sürüyorsa nedeni araştırılmalı

Ses kısıklığının başlangıcı ve süresi, daha önce ses kısıklığı olup olmadığı, sigara kullanımı gibi etkenlerin yanı sıra; hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimler ile psikolojik durumu  da değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, farenjit, sinüzit, alerjik rinit gibi hastalıkların varlığı araştırılmalıdır. Poliklinik şartlarında endoskopik yöntemle ses tellerinde nodül, polip ya da reflü olup olmadığına bakılmalıdır.

Ses kısıklığı tedavisinde botoks

Ses kısıklığının tedavisinde “ses istirahati” oldukça önemlidir. Enfeksiyon, alerji,  reflü gibi durumlarda ilaç tedavisi verilebilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda,  nörolojik  ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve sonrasında ses terapisi egzersizler hastaya fayda sağlayabilir. Bu egzersizler özellikle polip, nodül ve fonsiyonel ses hastalıkları tedavisinde uygulandığında bazen ameliyata bile gerek kalmayabilir. Hastalığın durumuna göre botoks tedavisi de seçenekler arasındadır. Ses teline cerrahi işlem gerekliyse geciktirilmemeli ve mutlaka yapılmalıdır.

Gırtlar kanseri belirtisi olabilir

Ses kısıklığı, gırtlak kanserinin belirtisi olabilir. Bu nedenle 15 günden fazla süren ses kısıklığı durumu varsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Son dönemlerde kadınlarda giderek artan sigara kullanımı nedeniyle yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda gırtlak kanseri erkeklere göre kadınlarda yaklaşık 7 kat artmış olduğu ortaya çıkmıştır. 

Erken tanı ve tedavi önemlidir

Ses kısıklığının nedenine ve durumuna göre tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır. Erken evre gırtlak kanseri tedavisinde trakeotomi denilen boğazda kalıcı delik gerektirmeyen ameliyat yapılırken ileri evrelerde trakeotomi ile birlikte gırtlağın alınması gerekebilir, bazen de ameliyat şansı tamamen yitirilmiş olabilir. Hastanın durumuna göre radyoterapi ve kemoterapi tedavi seçenekleri arasındadır. Bu yüzden erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Şikayetler oluştuğunda hemen doktora başvurmak gerekir.

Ses kısıklığına karşı önlem alın!

  • Ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan kaçının.
  • Sigara içmeyin.
  • Bol su tüketin.
  • Acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan ve  asitli içeceklerden kaçının.
  • Yüksek ses ile uzun sureli konuşmalar yapmamaya çalışın.
  • Alkollü ve kafeinli gıdalardan uzak durun.
  • Tok olarak uyumayın.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 29 Şubat 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al