Yükleniyor

Yanlış Ayakkabı Seçimi Diz ve Kalça Kireçlenmesi Nedeni

Yanlış Ayakkabı Seçimi Diz ve Kalça Kireçlenmesi Nedeni

Halk arasında ‘eklem suyunun çekilmesi’ olarak bilinen kalça ve diz bölgesindeki kireçlenme, yaş ilerledikçe yaşam konforunu etkiliyor. Çabuk yorulma, ağrı ve eklemde şişlik gibi belirtilerle kendini gösteren kalça ve diz kireçlenmesi; en çok aşırı kilolu, yaşlı ve iltihaplı romatizma hastalığı olanları etkiliyor. Bilinçsizce yapılan spor, diz çökerek yapılan temizlik, ağır aktiviteler ve uzun süre yanlış ayakkabı kullanımı, kireçlenmenin nedenleri arasında yer alıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Halıcı, kalça ve diz bölgesindeki kireçlenmenin önlenmesi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kireçlenme en çok kalça ve dizleri etkiliyor

İnsan vücudundaki tüm eklemlerde görülen kireçlenme, en sık kalça ve diz bölgesini etkilemektedir. Eklem kıkırdağının yapısında deformasyon, aşınma ve incelme sonucunda ortaya çıkan bu sorun, kıkırdağın altındaki kemik dokusunda değişikliklere ve eklem kenarında çıkıntılara neden olmaktadır. Özellikle 40 yaş üstü bireyleri etkileyen kalça ve diz kireçlenmesi, gençlerde de görülmektedir. Halk arasında ‘iltihaplı romatizma’ olarak bilinen ve yaşa bağlı olmayan kalça kireçlenmesi de ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık, çocukluk ve ergenlik dönemi ile gençlik çağında geçirilen çeşitli travmalar sonucunda kendini gösterir. Altta yatan bazı hastalıklar bu hastalığın seyri açısından önemlidir. Örneğin iyi tedavi edilmemiş kalça çıkığı ve ikincil olarak diz kireçlenmeleri, hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

Kalçadaki hasar arttıkça ameliyat gerekli olabilir

Kalça bölgesindeki kireçlenme, hareketli ve oynak eklemin yüzeyindeki kıkırdakların tahrip olmasıyla ortaya çıkar ve kendini ağrıyla belli eder. Hastalığın başlangıcında bu ağrı istirahatle kendiliğinden geçer. Ancak hastalığın ilerleyen aşamalarında kıkırdaktaki hasarın artması nedeniyle istirahat yeterli olmaz. Bu dönemde hafif düzeyli ağrı kesiciler kullanılması gerekmektedir. Hastalığın daha ileri aşmasında ise kıkırdaktaki deformasyon artmakta, daha ağır düzeyli ilaçlarla ağrı kontrol altına alınmaktadır. Bir sonraki aşamada ise artık ilaçlar, ağrıya çare olmaz. Fizik tedavi uygulamaları ve kalçaya yapılan enjeksiyonlar sonrasında hastalığın son aşamasında cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelir.

Kalça kireçlenmesi diz ağrısı ile kendini gösterir

Kalça kireçlenmesinin teşhisinde ağrının kaynağının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu sorun nedeniyle rahatsız olan birçok kişi, kalça ağrısı değil de diz ağrısı nedeniyle ortopedistlere başvurmaktadır. Kalçadaki kireçlenme sorununun neden olduğu ağrının genellikle dize vurması sonucunda bu hastalık teşhis edilmektedir. Kalçada kemik kangreni ve yumuşak dokuları etkileyen hastalıklar ile bel kaynaklı ağrılar da kalça bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu ağrıların kireçlenme sorunu ile ilgisi genellikle bulunmamaktadır.  Kireçlenmeye bağlı ağrılar kasığın ön tarafında ağrı şeklinde kendini gösterirken, kalçanın arka kısmındaki ağrıların büyük kısmı bel bölgesi kökenli ağrılar olmaktadır.

Eklemlerinizi kötü ve dikkatsiz kullanmayın

Diz bölgesindeki kireçlenmenin en önemli sebebi genetik yatkınlık, aşırı kilo ile kötü ve dikkatsiz aktivite yapılmasıdır. Yükü dizleri ile kaldıran meslek grupları ile ısınmadan bilinçsizce yapılan spor ve uzun süre yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda bu sorun ile birlikte ayak ve ayak bileği problemleri ortaya çıkabilmektedir. Kireçlenme dizin iç bölümünde ya da diz kapağında görülmektedir. Diz bölgesindeki kireçlenme sonucunda hastanın bir süre sonra merdiven inip çıkması ve oturup kalkması zorlaşır. Kireçlenme deneniyle hareket kabiliyeti düşer. Hastalar, bu sorun nedeniyle eklemlerinden gelen çıtırtı sesinden rahatsız olmaktadır. Menüsküs yırtığı ya da eklem faresine bağlı gelişen diz kilitlenmeleri sonrası oluşan ani düşmeler kalça kırıklarının nedenidir. Kalça kırıkları, yaşlı hastalarda hayati tehlikesi olan bir yaralanmadır.

Kireçlenme tedavisi mümkün

Güncel gıda takviyeleri ve alternatif tıp uygulamalarıyla kireçlenme süreci yavaşlatılmaktadır. Hastalık tablosu ilerleyip son aşamaya geldiğinde ise cerrahi sonucu yerleştirilen eklem protezi çözüm olmaktadır. Gerek diz gerekse de kalça kireçlenmelerinde son aşamada yapılan kalça ve diz protezleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ameliyat sonrası ertesi gün hastalar koltuk değnekleriyle yürütülmekte ve 3-5 günlük hastane süreci sonrası taburcu edilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al