Yükleniyor

Yaşam Kalitesinin Yolu Sağlıklı Kalpten Geçiyor

Yaşam Kalitesinin Yolu Sağlıklı Kalpten Geçiyor

Erkeklerde yaşanan cinsel sorunlar psikolojik nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi kalp ve şeker hastalıklarının da belirtisi olabilir.

İçindekiler

Damar sorunlarının cinsel fonksiyon bozuklukları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirten Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanları, erkeklerde cinsel sorunların nedenleri hakkında bilgi verdi.

Erkeklerde en sık rastlanan cinsel sorunlardan biri ereksiyon problemidir. Erkek cinsel organını besleyen damarlar, kalbi besleyen damarlardan daha incedir. Vücudunda damar daralması ya da gevşeyememesi ile ilgili bir sorunları olan kişilerde öncelikli olarak ereksiyon problemleri görülmektedir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için kalbinizi koruyun

Sağlıklı bir cinsel yaşam için, kalp ve damar sağlığını korumak çok önemlidir. Kalp ve damar sağlığını koruyucu önlemler, kişinin cinsel sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Sigara ve alkol kullanmamak, spor yapmak, dengeli ve yeterli, yiyecekleri doğal ve mevsiminde tüketerek beslenmek sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olduğu gibi, cinselliğin de uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşanmasını sağlar. İnsanların yaşam süresi uzadığı için uygulanan tedaviler ve alınan ek önlemler, kronik hastalıkların neden olabileceği cinsel sorunları da geciktirecektir.

Şeker hastalarında cinsellik olumsuz etkileniyor

Kronik hastalıklar içerisinde önemli ve ayrı bir yere sahip olan şeker hastalığı, kişinin yaşamı boyunca kontrol altında tutmak sorunda olduğu önemli bir sağlık sorunudur. Şeker hastalığının, hastaların yaşam kalitesinin yanı sıra damar ve sinir sağlığını olumsuz etkileyici özelliği bulunmaktadır. Erkek yaşam kalitesinin en önemli öğelerinden biri olan cinsellik de diyabet hastalarında olumsuz şekilde etkilenmektedir. Şeker hastalarının önemli bir bölümünün genç ya da orta yaş grubunda bulunan, yaşam kalitesi beklentisi yüksek bireylerden oluştuğu düşünüldüğünde, hastaların yaşam kalitesini yükselten kurallara eksiksiz olarak uyması çok önemlidir. Hastalara verilen diyetlerin eksiksiz bir şekilde uygulanması, cinsel yaşam kalitesini artıracaktır.

Cinsel sorunlar için uzman yardımı alınmalı

Son yıllarda ereksiyon sorunu tedavisinde ağızdan ilaçlarla çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlarla yapılan tedaviler damar sağlığı olumlu etkilemektedir. İlaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve içeriği bilinmeyen ürünler kesinlikle satın alınmamalıdır. Sık kullanılan bazı bitkiseller kanama riskini artırarak yaşamı tehdit edebilir. Cinsel sorun yaşayan bireylerin doktorundan profesyonel yardım alması gerekmektedir. Damar sağlığını koruyucu önlemler alındığında cinsel yaşam da olumlu etkilenecektir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al