Yükleniyor

Yatağa Bağımlı Hastada Göz Bakımı Nasıl Olur?

Yatağa Bağımlı Hastada Göz Bakımı Nasıl Olur?

İnsan yaşamında sağlık oldukça önemlidir. Yatağa bağlı durumda olan insanlar hayatının geri kalanını bu şekilde geçirmek zorunda kalırlar. Yatağa bağımlı olan ve yatan hasta bakımı vücudunun her bir bölümü ele alındığı zaman oldukça özen gerektiren ve zor bir görevdir. Yatağa bağlı olarak yaşayan hastalar bilinci açık ya da kapalı olarak ikiye ayrılır. Bilinci açık ya da kapalı şekilde yatağa bağlı olan hastaların her iki durumunda da hastaların yemek yemesi, üzerini değiştirmesi, tuvalet ihtiyacını gidermesi, genel kişisel bakımının yapılması gibi birçok bakım detayının gerçekleştirilmesi gerekir. Bu bakımlar yerine getirilirken profesyonel anlamda alınan hizmetler kadar evde hastaya bakan ailenin yaklaşımı da önemlidir. Herkes, başkasına ihtiyaç duymadan kendi kişisel bakımını kendisi yapabilmek ister fakat bunu yapamayan kişilerin profesyonel bir hekimin kontrolünde evde bakım hizmetleri alması gerekir.

İçindekiler

Yatağa Bağımlı Hastada Göz Bakımı Nasıl Olur?

Yatağa bağlı olarak yaşayan hastaların haftalık ve günlük rutin olarak bakımlarının yapılması için bazı uygulamalar vardır. Özellikle günlük ihtiyaçlarının giderilmesi, beslenmesi, tuvalet bakımı, hafif şekilde egzersiz yaptırılması, vücut temizliği, yatış pozisyonunun değiştirilmesi, yatak nevresimlerinin değişiminin yapılması, göz bakımı, ağız burun kulak temizliği gibi hizmetlerden oluşur. Bu hizmetleri içerisinde göz bakımı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, göz bakımı hizmeti bilinci yerinde olan ve olmayan hastalara göre farklılık gösterir. Bilinci yerinde olmayan hastaların göz bakımı oldukça önemlidir. Çünkü bilinci yerinde olmayan hastalarda göz kapakları tamamen kapanmayabilir ve göz kapağı yarı açık durumda durduğunda bu durum göz kuruluğuna yol açabilir. Bu yüzden evde sağlık hizmetleri arasında yer alan yatağa bağımlı hastada göz bakımı işlemlerinde gözleri içten dışa doğru her gün temizlenmesi göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Yatağa Bağımlı ve Bilinci Kapalı Hastada Göz Bakımı

Gözler kurumaya karşı oldukça hassas bir organdır ve göz kırpma sayesinde gözler ihtiyacı olan nem seviyesini korur.  Uyku esnasında gözlerde kurumanın olmaması için gözlerin kapalı olması oldukça önemlidir. Bilinci kapalı olan hastalarda göz kırpma refleksi bulunmaz ve eğer göz kapakları tam kapalı değilse, sa  bu durum kornea adı verilen saydam bölgede kurumaya yol açar. Ayrıca bu durum, o bölgede kuruma haricinde, ülser açılması, opaklaşma ve daha ağır olarak körlüğe de yol açabilir.  Bu yüzden bilinci kapalı olan hastaların göz bakımının profesyonel olarak yapılması oldukça önemlidir. Göz bakımında her iki gözün yumuşak bir bez ve serum fizyolojik ile silinmesi gerekir. Bununla birlikte, yatağa bağımlı hastada göz bakımı hizmetleri kapsamında göz silinmesi yapılırken gözler içten dışa doğru silinmelidir yani burundan şakak yönüne doğru silinmesi önemlidir. Bilinci kapalı olan hastalarda gözlere 4 saatte bir olmak üzere serum fizyolojik ya da yapay gözyaşı uygulanarak gözlerin nemlendirilmesi gerekir.

Yatağa Bağımlı ve Bilinci Açık Hastada Göz Bakımı

Bilinci açık olan fakat yatağa bağımlı hastada göz bakımı uygulamalarının özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bilinç açık olduğu için gözler kapalı değildir ve göz kuruluğu riskinden kaynaklı enfeksiyonlar daha az ortaya çıkar. Fakat hasta yatağa bağlı olduğu için gözlerinin hijyenini sağlamak ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için düzenli olarak bakım yapmak oldukça önemlidir. Göz bakımı işlemlerinde göz kuruluğu oluşmaması için göz damlaları, göz kremleri kullanılmalıdır. Yine aynı şekilde gözlerin içten dışa doğru silinmesi ve temizlenmesi gerekir. Bununla birlikte, uyku saatlerinde gözlere özel kompres yapılarak gözlerin kapalı tutulması sağlanır.. Ayrıca gözlerde sulanma, kızarma, kaşınma gibi bir takım bulgular var ise enfeksiyon açığından dolayı mutlaka profesyonel olarak yardım alınması gerekir.

Yatağa Bağımlı Hastada Göz Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatağa bağımlı hastaya göz bakımının özenli ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Her iki göze serum fizyolojik yöntemi ile irrigasyon işleminin yapılması gerekir. Bununla birlikte, yumuşak bir bez yardımı ile gözlerin silinmesi önemlidir. Gözler silinirken içten dışa doğru silinir. Göz bakımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi de silme sırasında göze basınç uygulanmaması gerekir. Çünkü göz içinde bulunan vitreus gibi yapılara zarar vermemek için basınç uygulanmamalıdır. Bilinci kapalı ve yatağa bağımlı olan hastaların gözleri mutlaka 4 saatte bir yapay gözyaşı ile nemlendirilmelidir. Ayrıca uyku saatlerinde gözlerin kapatılmasına dikkat edilmesi gerekir.  Yatağa bağımlı olan hastaların göz bakımında eğitim alan uzman sağlıkçıların rolü oldukça önemlidir. Göz bakımı iç kantüsten dış kantüse doğru uygulanmalıdır. Kırpma refleksi bulunmayan hastaların göz kuruluğunu önlemek için gözyaşı damlası kullanılır. Göz steril bir spanç yardımıyla kapatılmalıdır. Düzenli olarak yapılan göz bakımı ile hastanın yaşam konforunu devam ettirmesi sağlanır. Göz bakımında enfeksiyon olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Evde bakım hizmetlerinde yatağa bağımlı hastaların ailelerinin de bakım konusunda bilgilendirilmeli gerekir. Ailenin evde yatağa bağımlı olan hastanın göz bakımı için özenli davranması ve rutin olarak göz temizliğine dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Yatağa Bağımlı Hastanın Göz Bakımında Hasta Yakınlarının Yapması Gerekenler

Yatağa bağımlı olan hasta ister bilinci açık ister bilinci kapalı olsun, hasta yakınının göz bakımı konusunda uzman sağlıkçı tarafından bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden uzmandan destek alacak olan hasta yakınları uzmandan göz bakım hizmetiyle ilgili eğitim ve bilgilendirmeyi beklemelidir. Göz bakımını rutin olarak yapacak olan kişi hastanın yakınıysa o zaman aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekir:

  • Göz bakım işlemlerine başlamadan önce ve sonra eller yıkanmalıdır.
  • Göz bakım işlemi hakkında hastaya bilgi verilir.
  • Gözlerde kabuklanmış ya da kurumuş göz salgısı varsa ıslak kompres yardımıyla yumuşatılır ve göz bakımı uygulanır.
  • Göz bakımında gözün içten dışa doğru gazlı bez ile silinmesi gerekir. Bu bez Serum Fizyolojik ile ıslatılır.
  • Hastanın bilinci kapalıysa kornea kuruluğunu önlemek maksadıyla 4 saatte bir yapay gözyaşı damlatılır böylece göz içi nem sağlanır.
  • Antibiyotikli pomat sürülecekse içten dışa doğru sürülmelidir.
  • Protez, lens, gözlük kullanılıyorsa bu araçların bakım ve kullanımı ile bilgi verilmesi gerekir.

Evde Sağlık Hizmetleri'nden yararlanmak için doktor istek formunu doldurabilir ya da 444 88 99 numaraları Çağrı Merkezi ekibine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.  https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/doktor-istek-formu/

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 8 Şubat 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al