Yükleniyor

Yazın Bebeğinizin Bakımına Özen Gösterin

Yazın Bebeğinizin Bakımına Özen Gösterin

Memorial Şişli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanlarımız yaz aylarında bebek bakımı hakkında pratik fakat önemli bilgiler verdi.

İçindekiler

“Bebeğim üşür” deyip kat kat sarmayın

Bebekler yenidoğan dönemi dediğimiz ilk bir ay gerçekten soğuğa karşı çok duyarlıdırlar. Bu dönemde bebeği daha iyi korumak gerekmektedir. Yenidoğan döneminde vücudunun en büyük alanı kafadır. Isı kaybı bu alandan olacağından bir bere takılması uygundur. Yenidoğan dönemi sonrasında bebeğin ortam ısısına göre giydirilmesi uygun olacaktır. Aslında her çocuk farklıdır; bu nedenle kesin şekilde “tek kat giydirin, üç kat giysisi olsun” demek anlamlı olmaz. Ancak yaz aylarında gündüzleri tek kat penye giysiler yeterli olacaktır. Şapka önemli bir unsurdur. Sıcak yaz günlerinde güneşten korunması için gereklidir. Aksamları serin olursa üzerine uzun kollu ve bacaklı bir giysi giydirilebilir. Giysilerin açık renkli, bol kıyafetler olması, boyalı olmaması ve %100 pamuklu olması, mümkünse organik pamuk dokumadan olması tercih edilmelidir.

Bebeğinize verdiğiniz her ek gıdadan sonra su içirin

Bebekler doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlanmalıdır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde genelde dışardan su takviyesine ihtiyaç yoktur. Ancak ek gıdaya başlandığında mutlaka su verilmesi gerekmektedir. Verilen her ek gıdadan sonra su verilmelidir, bebek ihtiyacı olduğu kadarını içecektir. Yazın ortam sıcaklığı fazlalaştığı için terleme olmaktadır. Terleme ile su kaybı olduğundan zaten su içme isteği doğar. Çok sıcak günlerde gün içinde değişik zamanlarda bebeğe su verilmesi ve sulu gıdalarla besleme iyi olacaktır.

İsilikten koruyun

Yazın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte en çok karşılaştığımız sorunlardan biri isiliklerdir. İsilik sıcak havada aşırı terlemeye  bağlı ortaya çıkıyor. Ortam ısısı arttığı zaman vücut ısısı da artar. Vücut ısısını dengeleyebilmek için terlemeye başlar. Ortam sıcaklığı çok fazla olursa ve sık banyo yapılmazsa gözeneklerde tıkanıklık olabilir. Ter bezleri tıkandığı zaman o bölgede kızarık, nokta nokta lekeler görürüz. Daha çok göğüste, omuzda, boyunda hepimizin bildiği isilikler ortaya çıkıyor. Bunun tedavisi için, terlemeyi azaltmak, daha bol giysiler giydirmek ve ılık suyla banyo yaptırmak genelde yeterlidir. Yağlı kremler ter bezleri kanallarını kapatırsa terlemeyi engeller ve isiliğin çoğalmasına neden olur.

Bebeğinizi güneşten koruyun ama D vitamininden de yararlanmasını sağlamayı unutmayın

Yazın karşılaşılan bir diğer sorun güneş çarpmaları ve yanıklarıdır. Bunu önlemenin en kolay yolu güneşe çıkılacak saatlerin seçimi ve sıvı takviyesidir. Bulunduğumuz bölgeye göre saatleri ayarlamak koşuluyla(Özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı) sabah ve akşam çok uzun sürmeyen güneşlenmeler sağlıklı olacaktır. Yüksek koruma faktörlü, mekanik bariyeri de olan güneş kremi sürerek güneşe çıkılmalıdır. Güneş kremi seçerken suya dayanıklı olup olmadığı, koruma faktörü derecesine dikkat edilmelidir. Güneşe çıkmadan sürülmesi ve belli aralıklarla yenilenmesi koruyuculuk açısından önemlidir. Güneş yanığı oluşursa iyileşmeden tekrar güneşe çıkılmamalıdır. Yaz günlerinde şapka takılması mekanik olarak güneş ışınlarından yüzü ve belki de omuzları koruyacağı için uygun olacaktır.

Yaz ishallerine dikkat!

Yazın ishal daha çok karşımıza çıkan bir sorundur. Yazın daha sık olmasının nedeni mikroorganizmaların sıcak ortamda daha hızlı üremesidir. Ayrıca yazın havuza ve denize daha çok girilir ve su yutarak daha çok mikrobu ağızdan alma ihtimali artar. Yaz ishallerini engellemenin en kolay yolu içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olmasıdır. Uygun koşullarda saklanılmadığı, dışarıda bekletildiği düşünülen yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Ambalajlı ürünlerin saklanma koşulları ve son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Özellikle yaz döneminde çok tüketilen bir gıda olan dondurmanın üretim, saklanma ve sunum koşulları göz önüne alınmalıdır. Sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyecekler çok çabuk bozulmaktadır. İshalin tedavisinde en önemli etken kaybedilen sıvıyı yerine koymak ve enfeksiyon etkeni mikroorganizmanın tespit edilmesiyle ilaç tedavisi yapılmasıdır.

Tatil önerileri…

Yaz ayları ebeveynlerin çocuklarıyla daha çok vakit geçirdiği bir mevsim olması özelliği taşır. Genelde tatil dönemleri yaz aylarına denk getirilir. Tatil zamanı çocuğumuzla birebir beraber olduğumuz zamanlardır. Yaz aylarında ishallerin, güneş çarpmalarının, bunlara bağlı olarak sıvı kayıplarının, böcek sokmalarının, burun kanamalarının ve deri hastalıklarının daha sık görüldüğü mevsimdir. Yaz aylarında bebeğinizle birlikte plajda geçireceğiniz saatlerin keyfine varabilmek için plajda oynayacağı oyuncakların seçimi ve bu oyuncakların güvenliği önemlidir.

Plaj oyuncakları, çocuğun plajda hoşça vakit geçirmesini sağlarken; onun zeka ve yaratıcılığının gelişimine katkıda bulunması ve güvenilir olması, birlikte oynayacağınız, oyunlar kurabileceğiz oyuncakları seçmeniz çocuğunuzla paylaşımınız açısından önemlidir. Seçilen plaj oyuncaklarının çocuğun denize olan ilgisini de artıracak güvenli oyuncaklar olması gerekmektedir. Plajda, açık alanda yani tatilde çocuklar tehlikelere karşı daha açıktırlar. Bu nedenle belki de en önemli nokta çocuğunuzu sürekli göz önünde bulundurmanız, karşılaşabileceği tehlikelere karşı tedbirli ve uyanık olunmalıdır.

Sinek ve böcek ısırmalarından koruyun

Yaz aylarında açık alanda daha çok zaman geçirildiğinden sinek böcek gibi canlılarla karşılaşma olasılığımız artmaktadır. Bunların bir kısmı zararsız olsa da bir kısmı alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bunu önlemek için benim önerim öncelikle odalarda sineklik ve cibinlik kullanımı. Ultrasonik ses yayan böcek koruyucu cihazlar kullanılabilir. Piyasada zarar vermediği öne sürülen sprey ve krem formunda sinek kovucular da bulunmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Temmuz 2010

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al