Yükleniyor

Yazın Da Üşür Diye Bebekleri Kat Kat Giydirmek İsiliğe Neden Oluyor

Yazın Da Üşür Diye Bebekleri Kat Kat Giydirmek İsiliğe Neden Oluyor

Özellikle yaz aylarında sıkça karşılaşılan isilik, annelerin ve bebeklerin en büyük sorunları arasında yer alıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Bölümü’nden uzmanları yaz mevsiminde çocuklarda sıkça rastlanan isilikler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

İsilik yaz mevsimini seviyor

İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir. İsilik ya da sıcak döküntüleri bir ya da iki aylık bebeklerde daha sıkça rastlanan bir sorundur. İsilik çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir. İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar.

 

Bebeğinize kalın kıyafetler giydirmeyin

 

İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Bebeklerin ciltlerinin hassas olması, hava sıcaklıklarının artması, bebek ve çocukların gereğinden fazla giydirilmesi isiliğe sebep olmaktadır. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar. Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür.

Sarışın ve açık tenli bebeklerde daha sık isilik çıkıyor

İsilik tüm vücutta olabilir ama özellikle çok terleyen bölgelerde; bebeklerde baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde olur. Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.

İsiliğe karşı önlemlerinizi alın!

  • Sıcak havada bebeğinizi serin tutun.
  • Kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.
  • Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçın.
  • Bebeğin altını sık sık değiştirin.
  • Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçının.
  • Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.
  • Bebek sıcak ve havasız ortamlarda tutulmamalıdır.
  • Kışın yattığı odanın aşırı sıcak olmasından kaçınılmalıdır
  • İsilikle karşı karşıya kalan  bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.
  • Bebeğinizin terli kalmasını engelleyin.

En iyi tedavi sık banyo yapılması

 

Kış ayları bile olsa ev içi ısı 23-24 derece olması yeterlidir, daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir. Ciltte kaşıntı varsa kaşıntı ve yangıyı giderici kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir. Özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir, banyo sonrası bu bölgelere nemlendirici kullanımı (losyon veya bebe yağları veya zeytinyağı) faydalı olacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Mart 2022

Yayınlanma Tarihi: 29 Temmuz 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al